O portálu

Představení portálu

Meeting point českého divadla. Prostor, kde čtenář najde podstatné informace o divadle a kde si o něm může popovídat. Lhostejno, zda je divákem, divadelníkem či recenzentem.

Na začátku mělo být O divadle novinami o divadle. Jenže se to ukázalo jako málo. Divadlo nás zajímá nejen jako umělecká disciplína, ale i tím, jak vzniká, jak se financuje, propaguje – jak funguje.

Z toho pak vyšly tři směry:

- noviny o divadle

- prostor pro vlastní prezentaci divadel: divadlo si u nás zaplatí Účet a pak má své inscenace představované v rubrice Kdo jste to viděl? (obsazení, tvůrci, pojetí hry, video, fotky, odkazy na recenze, které na daný kus byly) a má videa z inscenací v rubrice Hrajeme pro Vás

- místo pro komunikaci diváků o divadle. 1) klasicky – čili na stránkách OD pod jednotlivými články, 2) v rubrice Kdo jste to viděl? (http://www.odivadle.cz/hlediste/kdo-jste-to-videl/), která chce čtenáři usnadnit rozhodování, zda jít či nejít do divadle, a to v případě, že nemá vedle sebe někoho, kdo mu řekne “Jo, běž, to bylo fakt dobrý.”, 3) ve FB skupině Divadla (https://www.facebook.com/groups/divadla/), 4) a také na samotném FB OD (https://www.facebook.com/odivadle/), která má dosah až 25 tisíc lidí TÝDNĚ a kde se povídání si o divadle rozjelo velmi hezkým způsobem.

OD je rozdělen na dvě části – Jeviště a Hlediště.

JEVIŠTĚ - má čtyři pravidelné rubriky. O divadle, Hummingbird Stories, To bylo divadlo! a 3, 2, 1… start!

O divadle je… o divadle. Divadelní témata, rozhovory, fakta. Divadlo je subjektivní disciplína, nicméně velmi se snažíme být objektivní. Jednak proto, že je to tak správné a také pro to, že kdybychom o někom psali, že jse skvělý a on nestál za nic, nebudou mít čtenáři důvod se na OD vracet, to dá rozum…

Hummingbird Stories - na HP Thespisu (http://www.thespis.cz/) je vysvětlení, že ve vydavatelských aktivitách Thespisu bude pokračovat nakladatelství Hummingbird Stories a Thespis si nechává vydávání OD. V této rubrice OD tedy najdete zprávy o aktivitách Hummingbirda.

To bylo divadlo! – rubrika inspirovaná tím, že divadlo je prakticky jediným uměním, které se nezachovává v čase (a je to i ten důvod, pro nějž vznikl Thespis – nechtěli jsme, aby se na slavné divadelní inscenace zapomnělo s jejich derniérou, chtěli jsme mít možnost si je pustit kdykoliv). Význační divadelníci tu vzpomínají na nejvýraznější divadelní inscenace, které v životě viděli anebo se na nich podíleli.

3, 2, 1… start!… 4, 5, 6

Rubrika, která se původně jmenovala 3, 2, 1… start! a představovala mladé nadané divadelníky. Takové, o nichž si myslíme, že jsou velkou nadějí českého divadla. Od září 2016 pak v přímé spolupráci s DAMU představuje i studenty DAMU, kteří v tom roce končí školu.

Na jaře 2017 jsme jí do jména přidali “… 4, 5, 6″, protože v ní chceme představovat i mladé divadelníky, kteří už mají něco za sebou. Nejsou na startu své dráhy, ale pořád jsou plni mladé energie a dychtivosti. Volným pravidlem je to, aby jim bylo plus mínus do 33 let – inspiraci věkovou hranicí Cen Thálie nelze nepřiznat :-)

HLEDIŠTĚ

Mimochodem - rubrika, která říká vše už svým názvem. Drobné zprávy o čemkoliv týkajícím se divadla, které nejsou sdělovány jako hlavní téma, ale jen tak mezi řečí – mimochodem.

O čem to je? – existuje cosi jako “kulturní existenční minimum”. Pro mnohé lidi je divadlo zásadní životní vášní, nicméně i normální člověk by měl vědět, o čem je Cyrano, Naši furianti nebo to, že hlavní hrdina Obchodníka s deštěm nemá nic společného s kafem. V této rubrice tedy chceme přispět k obecné orientaci se v divadle.

+ RUBRIKY PRO DIVADLA, KTERÁ U NÁS MAJÍ SVŮJ ÚČET

Kdo jste to viděl?

Svůj web má dneska každé divadlo a mnohé z těch webů jsou opravdu krásné a přehledné, nicméně chybělo nám místo, kde by bylo možno se dozvědět… všechno na jednom místě :-) Právě proto, že svůj web má dneska každé divadlo a proklikávat se desítkami takových stránek je úmorné až nepředstavitelné…  A že nám připadá fajn, že si lze navolit – třeba – Královu řeč a hned se člověk dozví, kde ji hrají, kdo se na té inscenaci podílel, vidí fotky, video, přečte si nejdůležitější recenze…

Ke každé inscenaci je možno napsat hodnocení, takže chce-li člověk jít do divadla a dohromady nic o tom představení neví a ani nemá ve své blízkosti někoho, kdo to viděl, může se to dozvědět tady.

Hrajeme pro Vás

Neboli videoukázky z inscenací, které jsou ještě na repertoáru daných divadel (oproti tomu v rubrice Kdo sjte to viděl? zůstávají videa i po derniéře, k připomenutí dané hry).