Náměsíčníci (imitace a tušení)

Autor
Hermann Broch a Ivan Buraj
Režie
Ivan Buraj
Hrají
Zbyšek Humpolec, Jiří Svoboda, Jan Lepšík, Miroslav Kumhala, Lucie Andělová / Kamila Valůšková, Agáta Kryštůfková, Jiří Miroslav Valůšek, Marie Ludvíková, Cyril Drozda, Simona Peková, Táňa Malíková, Martin Tlapák j.h. / Mark Kristián Hochman, Mark Kristián Hochman / Matěj Nytra, Tomáš Milostný j.h., Ivan Urbánek j.h., Dagmar Radová j.h.
Scéna
-
Kostýmy
-
Překlad
Rio Preisner
Dramaturgie
Matěj Nytra
Hudba
Ivan Buraj
Výprava
Jana Boháčková a Lenka Jabůrková
Video
David Matuška
Asistence
Ľubomír Višňovec
Pojetí hry
„Jsme snad šílení, protože jsme ještě nezešíleli?“ Pasenow neboli romantika, Esch neboli anarchie, Huguenau neboli věcnost. Katalog „náměsíčníků“ bloudících mezi fanatismem a nihilismem napsaný v hodnotovém vakuu meziválečného Německa. Legendární román evropského modernisty Hermanna Brocha tvoří ojediněle vyzývavý, uzavřený systém. Radikální koncept umění jako pomoci, namísto umění jako pasivního konzumu krásy. Současník Musila, Kafky, Joyce či Canettiho a ryzí inspirátor Milana Kundery se pouští do rozpravy nad zrodem kýče jako touhy po jednoznačnosti, kýče jako počátku našeho současného zla. Světu hrozí kulisy! V radikální adaptaci Ivana Buraje před námi na scéně vyvstává náměsíčný bar U Brocha, kde je na vše už pozdě a přitom stále není konec. Štamgasti tvoří katalog doby, která zoufale čeká na svého vykupitele. Jak ale rozeznat Krista od Antikrista? Brněnští „alternativní“ herci sedí na první čtené zkoušce, přichází režisér z Německa – Hans Buch, slibuje umění, ale my všichni chceme jistotu! Existuje ale nějaká? Je komplikovaná naše doba, nebo ji komplikují intelektuálové? Potřebujeme krize? Nasadit si Brocha na oči! Dostat se až na hranici tázání samotného. Nahmatat zeď naší reality. Uvidět horizont možného. Něco se musí stát! Inscenace byla oceněna jako Projekt roku festivalem ...příští vlna/next wave... 2017, nominována na Cenu Josefa Balvína 2017 a vyhlášena „sukcesem měsíce“ dle Divadelních novin.
Fotogalerie
Náměsíčníci (imitace a tušení) - fotografie Náměsíčníci (imitace a tušení) - fotografie Náměsíčníci (imitace a tušení) - fotografie Náměsíčníci (imitace a tušení) - fotografie
Prodej vstupenek
https://www.hadivadlo.cz/hra/namesicnici/

Komentáře

Komentáře