100. jubilejní sezóna Jihočeského divadla

Jihočeské divadlo vstoupilo 1. ledna do své jubilejní sezóny. 100. výročí oslaví 6. září, nicméně oslavám bude patřit celý rok.

Jižní spojka 2019

Od 26. února do 11. března proběhne první ročník přehlídky představení Jihočeského divadla, kdy divadlo na několika místech v Praze (Disk, NoD, ABC a Fórum Karlín) představí pražským divákům to nejlepší z produkce všech čtyř svých souborů. Na jedno představení dokonce divadlo odveze diváky na výlet z Prahy do Českých Budějovic.

Martina Schlegelová, režisérka a umělecká šéfka činohry: „1. března vyrazí do Budějovic speciální autobus, který zájemce z Prahy přiveze (a po představení zase odveze zpět). Budou tak mít možnost vidět dokumentární politické drama Jiřího Havelky s názvem Elity, které napsal pro Slovenské národní divadlo a my jsme ho uvedli jako první české divadlo. Na Slovensku byla hra oceněna diváky jako ´hra roku´ a i v Budějovicích je vyprodáno.“

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek: „Máme ambice region překračovat. A jak jinak než se začít pravidelně představovat v Praze? Bavíme se i o stálejší spolupráci, rádi bychomv Praze uváděli některé inscenace po celou sezónu. Tou cestou zase hledáme nové diváky a snažíme se na sebe upozornit i odbornou veřejnost.”

 

Elity (video)

Přehlídku zahájí v Disku komorní inscenace Téměř dokonalá láska – příběh inspirovaný osudem Nataši Kampuschové. I druhý den přehlídky proběhne v Disku, kde bude uvedena autorská inscenace Janka Lesáka o lásce k moři a snech českého národa, Čechomoří. Inspirována je skutečným příběhem a upozorňuje na to, že sny jsou možná důležitější než samotné vynálezy, protože vytvářejí podhoubí, ze kterého může vyrůst několik dalších příběhů, hrdinských činů a lásky. Záleží jenom na tom, po čem toužíte…

První březnovou sobotu se diváci s divadlem ocitnou na Sicílii, v městečku Palermo. Hra GAME je participační divadlo pro celkem 50 hráčů postavené na principech LARPu (Live Action Role Playing Game). V této hře je každý figurkou na hracím plánu. Neexistuje únikový východ, všichni musíte hru hrát a dohrát.

 

 

 

game
(GAME – video)

V neděli 3. března pokračuje přehlídka v Divadle ABC. Kouzelná rodinná opera Benjamina Brittena Kominíček zavede diváky do zákulisí divadla, ale možná ukáže i hravou a interaktivní formou tu správnou cestu k tomu jak začít milovat operu.

Přehlídka skončí 11. března ve Fóru Karlín autorským tanečním divadlem světově uznávaného choreografa a režiséra Petra Zusky Klíče odnikud. V inscenaci tančí mezinárodní soubor baletu Jihočeského divadla. V hlavní roli ONA tanečnice vystoupí Francouzka Julie De Meulemeester, jedna z nejtalentovanějších a nejcharizmatičtějších sólistek v historii baletního souboru Jihočeského divadla.

Sám Petr Zuska o Julii říká: „…sólistka, u které se snoubí naprostá muzikálnost, naprostá citlivost, technická dovednost, stylovost a obrovské charisma…“

Zajímavostí této inscenace je kombinace tance s netradičním využitím živé klavírní interpretace výběru z Janáčkova klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku přímo na jevišti. Ke spolupráci na tomto projektu proto Zuska přizval klavírní virtuozku Boženu Steinerovou.

 

Klíče odnikud (video)

Jaro v maringotce, léto na „otáčku“

Na jaře budou oslavy jubilejního roku pokračovat premiérou interaktivní vizuálně-zvukové instalace, a to v narozeninové maringotce Malého divadla, které v letošním roce oslaví své 70. narozeniny. Diváci budou moci tuto instalaci poprvé vidět 29. května v rámci 4. ročníku Sousedské slavnosti. V tento den zároveň proběhne vernisáž výstavy ke 100 letům Jihočeského divadla (ve spolupráci s Jihočeským muzeem).

Až do konce léta budou oslavy pokračovat i na letní scéně divadla – Otáčivém hledišti v Českém Krumlově.

Stoletý příběh Jihočeského divadla bude mapovat publikace, která vyjde na podzim. Za připomínku stojí i to, že v závěru roku oslaví samotná historická budova Jihočeského divadla 200. narozeniny.

 

Galerie

 

Komentáře

Komentáře