110. sezóna Východočeského divadla

Divadelní sezóna 2019/2020 bude pro Východočeské divadlo Pardubice jubilejní. 110. sezóna pardubického ansámblu nabídne osm premiér – pět na velké scéně v Městském divadle, dvě komorní na Malé scéně ve dvoře a jednu plenérovou v amfiteátru na vyhlídce hradu Kunětická hora.

Sezónu zahájí v říjnu na Malé scéně křehká komedie Podivný případ se psem na téma rodinných vztahů nahlížených pohledem dospívajícího autistického chlapce.

Dramaturgyně Anna Hlaváčková: „Stejnojmennou novelu britského spisovatele Marka Haddona, oceněnou prestižní Whitbreadovou cenou, zdramatizoval Simon Stephens. Jeho adaptace získala řadu cen a hraje se po celém světě. Mladá režisérka Kasha Jandáčková se chce ve své inscenaci zaměřit nejen na napínavý detektivní příběh, hravost a osobitý humor díla, ale i na hlubší dimenzi Christopherova vesmíru.”

Následovat bude premiéra režiséra Petra Štindla v Městském divadle - bude inscenovat břitce vtipnou komedii Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků. Hra se odehrává na domovní schůzi vlastníků bytových jednotek, kteří se na ničem nemohou dohodnout.

Dramaturgyně Jana Pithartová: „Komedie měla českou premiéru v provedení divadla VOSTO5 a sklízí jeden úspěch za druhým.”

V pořadí třetí inscenace vznikne v prosinci rovněž na prknech velkého jeviště Městského divadla. Tajemný dramatický příběh Až ustane déšť, v němž se konec světa sice očekává, ale možná neuskuteční, napsal nejslavnější australský dramatik Andrew Bovell.

Jana Pithartová: „Hra pronikla raketovou rychlostí do celého světa a všude sbírá ceny. Nad jejím textem jsme společně s režisérem Filipem Nuckollsem vydechli nevšedním úžasem. V Pardubicích uvedeme její českou premiéru.”

Prvním novým titulem roku 2020 bude muzikál Grand Hotel autorské čtveřice Luther Davis – Robert Wright – George Forrest – Maury Yeston. Děj se odehrává v luxusním berlínském hotelu na přelomu 20. a 30. let minulého století. Tvůrcem inscenace, která nabídne strhující příběhy, smích i slzy, bude „domácí“ režisér Petr Novotný.

Režisérka Janka Ryšánek Schmidtová v březnu představí komedii s detektivní zápletkou v prostředí tajemného hradu Sherlock v nesnázích oblíbeného amerického komediografa Kena Ludwiga.

Jana Pithartová: „Autor vytvořil hlavní postavu na motivy skutečné osobnosti, Williama Gillettea, legendárního divadelního představitele Sherlocka Holmese. V naší komedii se pokouší sám vypátrat, kdo po něm v divadle vystřelil a kdo zavraždil vrátného.”

Druhou jarní novinku – U Hitlerů v kuchyni Arnošta Goldflama – bude režírovat Miroslav Hanuš.

Dramaturgyně Jana Uherová: „Groteskní výjevy ze života vůdce v kabaretu s písněmi skupiny Tiger Lillies nám s černým humorem a nadhledem připomene, že i za nejstrašnějšími tragédiemi lidstva mohou stát zdánlivě nevinné úmysly.”

Poslední interiérová premiéra se uskuteční na Malé scéně ve dvoře. Napínavou komorní hru Johna Patrick Shanleyho Pochyby o slabinách skálopevné víry ve správnost vlastních dobrých úmyslů bude režírovat Pavel Krejčí.

Sezónu uzavře na Kunětické hoře premiéra pohádky Jana Wericha Tři veteráni, známé z filmové podoby Oldřicha Lipského a Zdeňka Svěráka. Její divadelní verzi již nyní připravuje režisér Petr Novotný.

Jana Pithartová: „Samozřejmě i nadále budeme pokračovat v zavedené tradici INprojektů – scénických čtení v komorním prostředí, doplněných besedami s tvůrci po skončení představení. Zvát budeme i na další poetické pořady na nové, nejmenší scéně zvané Poedium v klubu. Už teď připravujeme večery ke stovkovým výročím básníků Jiřího Ortena a Ivana Blatného.”

 

Komentáře

Komentáře