Divadlo Na zábradlí v době koronaviru

Divadlo Na zábradlí ve svém historicky prvním online živém streamu představí stěžejní dílo Williama Shakespeara Macbeth, a to v osobitém a překvapivém přepisu Davida Jařaba.

Stejně jako ostatní pražská divadla, i Divadlo Na zábradlí muselo pozastavit hraní pro veřejnost, aby tak napomohlo zvládnutí pandemie koronaviru. Divákům však i nadále nabízí kulturní obsah, a to v podobě streamu inscenací, podcastů, rozhovorů, či krátkých videozpovědí zapomenutého herce. Nadto pro fanoušky divadla připravilo Vánoční nabídku a zcela nový merchandise.

Divadlo Na zábradlí ve svém historicky prvním online živém streamu představí stěžejní dílo Williama Shakespeara Macbeth, a to v osobitém a překvapivém přepisu Davida Jařaba. Černá komedie na klasické téma s bluegrassovou hudbou a bezdomovci bude odvysílána 22. listopadu v 19.30 hodin – stačí sednout k televizi a naladit Televizi NAŽIVO. Více na filmnazivo.cz.

Podcasty Úrodná půda jsou rozhovory režijního tandemu Borise Jedináka a Petra Erbese s nejrůznějšími tvůrci o nejrůznějších tématech, na míru dělané uměleckému programu Divadla Na zábradlí. První díl v rozhovoru představil mladého českého umělce Martina Hurycha, který mluvil o své tvorbě vycházející z jeho aktuálního života v Holandsku, kde vedle studia na Institute of Sonology v Haagu pracuje jako kurýr jídla. V rozhovoru probírali kromě umělecké tvorby i rozdíly studentského a uměleckého života mezi Holandskem a Českou republikou, nebo různé zajímavé detaily z práce kurýra a z ní pramenících tvůrčích impulsů. K rozhovoru se navíc přidala i online vernisáž Hurychovy výstavy, kterou po otevření divadla budou moci diváci spatřit v prostoru foyer.

Druhý díl Úrodné půdy tematicky navazuje na připravovanou premiéru inscenace Freudovo pozdní odpoledne v režijním vedení Davida Jařaba. V rozhovoru s Kateřinou Zachovou Vyléčit se malbou se mohou posluchači dozvědět o arteterapii, práci s drogově závislými a o Freudově pověstném doutníku. Tato témata navíc budou dále rozvedena v připravovaných workshopech k nové inscenaci.

Kromě intelektuálněji laděných rozhovorů připravují herečky Barbora Bočková a Kateřina Císařová odlehčená obyčejná povídání o obyčejných věcech – s trochou nadsázky pojmenované Říkáme říkání, povídáme povídání. Povídat si nebudou však jen mezi sebou, ale i s hosty z nejrůznějších divadelních profesí.

Pomyslný triptych pravidelných online programů Divadla Na zábradlí doplňují místy komické, místy tragické videozpovědi herce Vojtěcha Vondráčka coby Tajemný deník zapomenutého herce. Vojtěch přes Instagram Divadla Na zábradlí sdílí osud divadelního trosečníka, který prozkoumává taje opuštěné divadelní budovy.

Nucenou divadelní pauzu využila i produkční část týmu Divadla Na zábradlí a pro diváky připravila pestrou Vánoční nabídku. Ta obsahuje několik různých produktů. Kuponové předplatné se sestává z 6 kuponů, které lze vyměnit za lístek na libovolné představení z repertoáru divadla. Za cenu 1800 Kč tedy divák získá vstupenky v hodnotě minimálně 2100 Kč. Další součástí Vánoční nabídky jsou poukazy obsahující buď dvě vstupenky na místa 3. kategorie za 500 Kč, nebo dvě vstupenky do 1. kategorie za 700 Kč. Divadlo připravilo pro fanoušky také dárkový balicí papír a stužky s motivem Zábradlí a trička a ponožky v designu Studia Najbrt.

A na co se mohou diváci těšit po uvolnění opatření? Soubor Divadla Na zábradlí v čele s Davidem Jařabem připravuje operetu Freudovo pozdní odpoledne. S původními písněmi Jakuba Kudláče se diváci ponoří do blyštivého prostředí Vídně konce 19. století. Zakladatele psychoanalýzy ztvární Václav Vašák a na slavné pohovce se v různých rolích vystřídají mj. Jana Plodková, Petra Bučková, Anna Fialová, Anežka Kubátová, Robert Mikluš či Jiří Černý.

 

Galerie

 

Komentáře

Komentáře