Betlém J. A. Pitínského

Betlém J. A. Pitínského v režii Vladimíra Morávka, tentokrát v Divadle Bolka Polívky

Biblický příběh ve verších J. A. Pitínského je už pro řadu diváků neodmyslitelně spojený s časem Vánoc. Po odchodu Vladimíra Morávka z Divadla Husa na provázku se tato svébytná vánoční inscenace přesouvá do Divadla Bolka Polívky. Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince a poté 18. prosince.

Ten příběh důvěrně známe, nejednou jsme ho už viděli – na školní besídce, v kostele, na náměstí. Příběh Marie, Josefa a dítěte, jehož narození změní svět. Věčný příběh o strádání a o naději, o nekončícím boji dobra se zlem… Básník Jan Antonín Pitínský biblický děj převedl do veršů silných přímočarou obrazností a jadrným jazykem, režisér Vladimír Morávek jej pak spolu s herci, muzikanty a diváky (a snad i s anděly) umožňuje rok co rok prožít s odzbrojující silou – tentokrát v Divadle Bolka Polívky.

„Premiéra byla v pohnuté době v prosinci 1989, revoluční události nám tak zasáhly přímo doprostřed zkoušek. Provázek se tehdy stal prvním divadlem u nás, které uvedlo současnou vánoční hru,“ zavzpomínal na okolnosti vzniku hry režisér inscenace a bývalý umělecký šéf Provázku Vladimír Morávek.

V roli Marie, panny čisté, se představí Gabriela Štefanová a do inscenace se vrací řada herců, kteří již hru dobře znají z let minulých. Nově se připojují někteří další malí i velcí, zpívat bude Pěvecký sbor Modřice. První část představení se odehraje venku před Divadlem Bolka Polívky u kostela sv. Jakuba.

Kdosi napsal, že Pitínského „betlémské“ verše jsou křehké. Syrové a křehké zároveň je také toto Převeliké klanění. Je to křehkost skrývající největší sílu, o jakou můžeme opřít naše bytí na Zemi.

 

 

„Každej, kdo můžeš, zpívej – kdo nemůžeš, aspoň se dívej. Svýho srdce už se neboj, svý hříchy už si neopakuj. Kdo můžeš, zpívej – ať zpívají i ti, co mají huby drátěný, co mají ruce dřevěný, co mají oči plátěný.“

(J. A. Pitínský – Betlém)

 

 

Premiéra: New York 15. 12. 2006

Obnovená premiéra: v Divadle Husa na provázku 14. 12. 2012 a 8. 12. 2013

Obnovená premiéra této obnovené premiéry: v Divadle Bolka Polívky 1. 12. 2018

 

Napsal: Jan Antonín Pitínský, režie: Vladimír Morávek

Hrají: Gabriela Štefanová, Vladimír Hauser / Jakub Šmíd, Ivana Hloužková / Gabriela Pyšná, Milan Holenda / Alfred Texel, Adam Mašura / Ondřej Jiráček, Nicole Maláčová, Jan Mansfeld / Dominik Teleky, Milan Sedláček, Tomáš Milostný, Zdeněk Kocián, Jakub-Vladislav Štrejn, Jakub Štrba, Marek Pavlica, Patrik Červák a další.

Dále účinkují andělé a Pěvecký sbor Modřice.

 

Galerie

 

 

 

Komentáře

Komentáře