Bez hany (Městská divadla pražská)

„Neměla nikdy ve zvyku vystavovat své soukromí, byla především vypravěčkou příběhů. A právě příběhy z jejích písní jí tu poctu skládáme.“

Poctou zpěvačce Haně Hegerové je inscenace nazvaná Bez hany, kterou připravila Městská divadla pražská v divadle Rokoko. Právě Rokoko bylo v letech 1958 – 1961 (za slavné éry Darka Vostřela, kdy byla tato scéna zasvěcená satirickým kabaretům a hudebnímu repertoáru) prvním pražským angažmá slavné šansoniérky. Poprvé tu zazněly i její hity Dnes naposled, Milord či Jak vypadá čas.

Autorská inscenace slovenského režiséra Jakuba Nvoty ovšem není životopisná.

Dramaturg Michal Zahálka: „Vcelku záhy jsme měli jasno, že nechceme vyprávět životní příběh Hany Hegerové a hledat umělé vazby mezi jejím osudem a jejím repertoárem. Neměla nikdy ve zvyku vystavovat své soukromí, byla především vypravěčkou příběhů. A právě příběhy z jejích písní jí tu poctu skládáme.“

Výtvarné řešení scénografa Toma Cillera prostor Rokoka obrací: diváci jsou usazeni na jevišti a představení se odehrává v červeném sametovém prostoru hlediště. V něm se potkává šestice postav, z nichž každá má nějaké životní trápení, a během jedné noci se jejich příběhy protnou. „Je generacemi dokázáno, že existuje specifický stav lehké melancholie, hlubokého zoufalství, krásy, estetické marnosti a zvýšené hladiny alkoholu, v němž si lidé bez rozdílu věku, pohlaví a politické příslušnosti nahlas a dokola pouštějí právě písně Hany Hegerové,“ píše Nvota s nadsázkou v úvodní poznámce libreta.

V inscenaci hrají a zpívají členové souboru Městských divadel pražských Nina Horáková, Tomáš Havlínek a Petr Konáš. Vedle nich se představí hostující Dana Marková, Tomáš Petřík a slovenská herečka a zpěvačka Zuzana Mauréry, známá z titulní role Hřebejkova filmu Učitelka. Autorem hudebního nastudování (včetně nápaditých, překvapivých aranží) je JeN Hovorka, který zároveň vede tříčlennou doprovodnou kapelu.

Premiéra:  7. září (první premiéra již 70. sezóny Městských divadel pražských)

 

Galerie

Komentáře

Komentáře