“Burani” v Praze!

zdroj: Facebook Buranteatru

Jak už bylo několikrát řečeno, divadlo se hraje i v létě, a to nejen pod širým nebem… Tento týden můžete například v samém centru Prahy pocítit svěží závan z divadelního Brna.

Mladé, výrazné, přiměřeně drzé, oceňované, akční… to jsou nálepky, které si za dobu své existence vysloužil brněnský spolek BURANTEATR. Dle vlastních slov zakladatelů se nápad založit divadlo zrodil někdy v létě 2003 v hlavách dvojice studentů Divadelní fakulty JAMU Zetela a Jana Šotkovského z potřeby realizovat své představy o divadelním provozu mimo existující divadla. Pánové se tehdy nepovažovali za žádné revolucionáře nebo výlučné umělce – byli přesvědčeni, že hlavní povinností divadla je bavit a zaujmout diváka, ať dramaty, či komediemi, ať naléhavým tématem, nečekanou formou nebo „jen“ suverénním řemeslem.

Dramaturgie divadla sestává převážně ze současných textů, což ostatně dokazuje i program malé přehlídky, kterou “Burani” (jak se jim familiárně přezdívá) pořádají od 4. do 10.8. v Divadle v Celetné. Odehrají zde čtyři inscenace, některé i opakovaně. Je to současná česká hra Petra Michálka Domeček, Pravé poledne od Američana Neila LaButa, 39 stupňů Patricka Barlowa dle Alfreda Hitchcocka a úspěšná komedie skotského dramatika D.C. Jacksona Můj romantický příběh.

Na závěr jedna doplňující perlička. Jak “Burani” mile upozorňují na svých stránkách, toto divadlo není nazváno podle vidláka a křupana, jak se obecně myslí, ale silného stepního větru, vanoucího si bez ohledu na okolí – název měl korespondovat s vůlí dělat věci po svém, ať si kdokoli cokoli říká. Nevím jak na vás, ale na mě působí takové krédo více než sympaticky, takže si návštěvu Celetné určitě nenechám ujít.

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Od sezóny 2016-2017 kmenová dramaturgyně MDK. Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, poté byla dva roky v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, spolupracovala také se Západočeským divadlem v Chebu a Městským divadlem Mladá Boleslav. Mezitím učila dramatickou výchovu, pracovala pro Českou televizi a občas publikovala na portálu O divadle.cz. Jako dramaturg působí rovněž v pražském divadelním souboru 3D company, který hraje pátým rokem v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Komentáře

Komentáře