Česká Noc divadel největší událostí v projektu European Theatre Night

Česká Noc divadel byla největší událostí v projektu European Theatre Night. Šestý ročník přilákal 40 tisíc lidí.

Do akce se zapojilo 109 kulturních institucí ze 30 měst.

V sobotu 17. listopadu proběhl šestý ročník Noci divadel, který letos přilákal 40 tisíc návštěvníků. V Praze program připravilo celkem 52 divadel a souborů. Opět se tak česká Noc divadel stala největší událostí v rámci mezinárodního projektu European Theatre Night, do kterého je zapojeno dalších sedm zemí: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Chorvatsko, Rakousko, Slovensko a Srbsko.

 

Tématem letošního ročníku bylo 100. výročí založení Československa – česká a slovenská Noc divadel proto byly propojeny. Sedmý ročník proběhne opět třetí listopadovou sobotu, která připadá na 16. 11. 2019. Ve svém programu divadla zohlední 30. výročí sametové revoluce.

Martina Pecková Černá (Institut umění – Divadelní ústav): “České divadlo se v týdnech po 17. listopadu 1989 stalo komunikačním nástrojem a nositelem morálního apelu sametové revoluce. Příští Noc divadel v ČR připadá na 16. listopadu 2019, tedy předvečer 30. výročí začátku tohoto politického procesu. Odkazy na kulturní i společenskou transformaci budou jednou z programových částí příštího sedmého ročníku Noci divadel, stejně jako další netradiční zážitky a formáty, které pro své publikum připravují divadla po celé zemi.”

 

Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartovala v roce 2008 v Chorvatsku debutová Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do víc jak desítky evropských zemí. Česká Noc divadel, která existuje od roku 2013, je díky účasti více jak čtyřiceti tisíc návštěvníků největším projektem v rámci European Theatre Night. Koordinátorem akce je Institut umění – Divadelní ústav.

 

Galerie

Komentáře

Komentáře