Cirk La Putyka – oslavy 10 let

Cirk La Putyka zahájí oslavy 10. výročí představením Up End Down s živým hudebním doprovodem pětačtyřicetičlenné Filmové filharmonie s dirigentem Chuhei Iwasakim.

21. prosince uplyne deset let od prvního uvedení legendárního představení La Putyka v režii Rostislava Nováka ml. Příští rok v září to pak bude deset let od založení samotného souboru Cirk La Putyka. Oslavy tohoto výročí zahájí jeho členové speciální verzí úspěšné inscenace Up End Down s živým hudebním doprovodem Filmové filharmonie pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho. Pod názvem Up End Down Symhony bude tento projekt uváděn od 7. do 20. prosince v pražském prostoru Jatka78, z představení 19. prosince vznikne záznam pro kina.

 

Screen Shot 2018-11-21 at 22.34.45
Cirk La Putyka (video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Principál souboru a režisér původní i nové verze Rostislav Novák ml. : “Představení Up End Down je pro mě srdcový projekt. Byl riskantní. Navazoval na veselou La Putyku, kde jsme všichni dělali to, k čemu máme předpoklady. Ale v Up End Down jsme chtěli kombinovat divadlo a cirkusové techniky a učili jsme se vše úplně od nuly. Je tam jasný příběh, se kterým se může každý ztotožnit. Představení je inspirací pro filmový scénář a nyní i pro orchestraci. Významné je pro mě také proto, protože stojí pouze na českém týmu, který se mnou před deseti lety začínal. Členové orchestru se navíc stanou aktivní součástí představení, nechci je nechat pouze sedět a hrát.“

Představení Up End Down mělo premiéru v roce 2010, kdy také získalo Cenu Divadelních novin za Inscenaci roku v kategorii Tanec a balet. Up End Down představuje “novocirkusovou báseň” o andělech a lidech, je to pohled na cestu od narození do smrti skrze naše fantazie, na cestu mezi zemí a nebem.

Rostislav Novák: “Inscenace oživuje příběh člověka, který žije jen se svými vzpomínkami. Se svými vzlety a pády. Není schopen se od nich odpoutat a žít uvolněně a svobodně.”

Autorem hudebních aranží pro symfonický orchestr je spoluautor původní hudby Jan Maxián: “Už při vzniku představení jsem cítil, že příběh, způsob vyprávění, hudební téma a vlastně hudba v představení jako taková je natolik široká a nosná, že by mohla využít širší paletu barev – symfonický orchestr. Spojit novocirkusové divadlo s orchestrem může být dost komplikované, neboť hudbu jsme vždy koncipovali tak, abychom mohli ve velké rychlosti reagovat na jakékoliv změny dění na jevišti. Což jsme také vždy dělali. Ve třech. Ale improvizovaně takto měnit hudbu v padesátičlenné bandě… to bude jiná jízda.”

Screen Shot 2018-11-21 at 23.54.27
UP´END´DOWN (video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncept a režie: Rostislav Novák ml.

Hrají: Rostislav Novák st. / Jiří Kohout, Vojtěch Fülep, Rostislav Novák ml., Jan Balcar, Andrej Rády, Jan Kletenský, Zuzana Havrlantová / Šárka Bočková, Zbyněk Šporc, Jiří Weissmann, Alexandr Volný, Anna Schmidtmajerová, Jana Smolíková, Daniel Komarov, Michal Boltnar

12. prosince proběhne představení jako benefiční večer pro Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové. Členkou jeho správní rady byla v počátcích činnosti také Marta Kubišová,  která nad benefičním večerem převzala záštitu. Část výtěžku z benefice bude použita na podporu paliativní péče, konkrétně na nákup zdravotnického vybavení pro hospice.

Filmová filharmonie – symfonický orchestr, který se věnuje filmové hudbě všech žánrů, vystupuje převážně ve více než osmdesátičlenném obsazení. Vizí jejích zakladatelů, Matěje Lehára, Kláry Lehárové a Anety Hastíkové, bylo pořádání koncertů s filmovou tematikou, které budou žánrově laděny (fantasy, western, sci-fi, dobrodružství). Orchestr zahájil své působení roku 2014, šéfdirigentem FILMharmonie je Chuhei Iwasaki (mj. autor hudebního nastudování muzikálu Legenda jménem Holmes).

 

Galerie

Komentáře

Komentáře