Cirk La Putyka, Spitfire Company či VerTeDance oživí piazzettu Národního divadla

“Rádi bychom ukázali, že představa o buskerovi nemusí končit u nastříbřeného podivína na podstavci nebo hudebníka s rozladěnou kytarou, ale mohou se zde prezentovat i skuteční umělci a kvalitní umění.”

Multižánrový festival Praha žije hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června celkem 200 umělců – hudebníků, tanečníků či performerů – na pěti scénách a více než čtyřiceti buskerpointech. Letos se výrazně rozšíří i divadelní program, který bude mít svou samostatnou scénu na piazzettě Národního divadla, dnešním náměstí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit na soubory Cirk La Putyka, Spitfire Company, VerTeDance & Beata Hlavenková, Studio DAMÚZA, Hand to Violin, Divadlo Continuo či performera Jakub Urban. Nebudou chybět ani představení pro děti a rodiče.

Festival Praha žije hudbou odstartuje ve čtvrtek na piazzettě Národního divadla, a to představením dua Hand to Violin a Slapstick Sonatou novocirkusového souboru Cirk La Putyka, která divákům nabídne vzdušnou i pozemní akrobacii, pády, žonglování, tanec a vysoké skoky.

Rostislav Novák ml.: “Ulice plná života. Jedno místo – místo pro umění. Ulice je pro nás výzva. Je to místo, kde se potkáme s diváky. Na půl hodiny, pokud budou mít zájem a my dost nápadů, abychom je na té ulici chvíli zdrželi.”

Soubor Spitfire představí performanci Antiwords, ovlivněnou dílem Václava Havla – především hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Menzela. Představení Antiwords již viděl Washington, New York, Peking, Soul, Milán, Oslo, Krakov, Florencie, Berlín, Londýn a Edinburgh. Spolu s aktérkami inscenace se představí i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové.

Iluzi toku času nabídne Flow, nové představení skupiny VerTeDance, na kterém se podíleli hudebnice Beata Hlavenková a režisér Jiří Havelka. VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která třikrát získala prestižní ocenění Taneční inscenace roku a úspěchy slaví i v zahraničí.

Studio DAMÚZA zahraje představení Spal jsem s Marylin a performer Jakub Urban představí Chameleona, pouliční představení plné nebezpečí, krásy, ohně a humoru.

Dramaturg festivalu Pavel Vaněk: “Ulice je skvělá platforma, kde lze představit zajímavé umělce a performance a dostat je přímo k divákovi. Rádi bychom ukázali, že představa o buskerovi nemusí končit u nastříbřeného podivína na podstavci nebo hudebníka s rozladěnou kytarou, ale mohou se zde prezentovat i skuteční umělci a kvalitní umění. Netvoříme klasický festival, ale happening za svobodný umělecký projev, který nám může zpestřovat naše každodenní cesty ulicemi Prahy.”

Mezi účinkujícími jsou letos i Aneta Langerová, James Cole, Indy&Wich+LA4 či Lake Malawi. Mnozí zahraniční hosté mají s hraním na ulici velkou zkušenost: nejznámější londýnský busker Lewis Floyd Henry, čerstvý objev z Irska, multiinstrumentalistka ROE či duo Heymoonshaker.

Festival dává příležitost i amatérským umělcům – mohou vystoupit společně s profesionály a podpořit tak pouliční umění. (Registrace zde.)

 

Antiwords (video)

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

 

 

Komentáře

Komentáře