Divadelní ceny Eduard (Hudební divadlo Karlín)

Chceš si zahrát na velké scéně Hudebního divadla v Karlíně? Není to nemožné.

Hudební divadlo Karlín vyhlásilo soutěž o nejlepší divadelní soubor ze základních a středních škol. Přihlásit se mohou i soubory ze základních uměleckých škol, nikoliv však z konzervatoří. Soutěž není ani pro profesionální soubory.

HDK tak pokračuje ve své snaze přiblížit se i mladým divákům, které by mohlo velké honosné divadlo s tradicí oper i operet trošku odrazovat. Proto má divadlo i projekt HDK Junior, v němž uvádí představení, kterými se chce mladé generaci přiblížit – Jak se dělá muzikál a od 24. listopadu i Královna Kapeska.

Soubory nejdříve pošlou své videopříspěvky, které bude hodnotit odborná porota. Ta vybere 5 až 10 souborů, které uvedou svá představení na malé scéně divadla. (Ta vznikne v prostoru současné zkušebny a bude mít kapacitu až 150 diváků. Prostor bude variabilní a jako zkušebna bude sloužit i nadále.)

Na malé scéně už budou soubory posuzovány porotou naživo. Vítěz dostane možnost sehrát své představení i na hlavním jevišti HDK. Soutěž není omezena žánrem, soubory se mohou účastnit i pantomimou. Pokud se soutěž ujme, v příštích ročnících by podle vzrůstajícího zájmu mohlo dojít i na rozdělení do kategorií.

Porotu budou tvořit ředitel HDK Egon Kulhánek, umělecký ředitel Pavel Polák, dramaturg divadla Adam Novák, šéfredaktor Divadelních novin Josef Herman, scénárista Jan Pixa, režisérka a producentka Hana Třeštíková, herec a režisér Antonín Procházka, Lucie Bílá, Iva Pazderková, Václav Noid Bárta a Ondřej Gregor Brzobohatý.

Producentka Hana Třeštíková je u projektu nejen z důvodu své profese, ale také jako radní pro kulturu pražského magistrátu. Na tiskové konferenci k projektu potvrdila, že město chce cíleně dbát o budování vztahu k divadlu jako takovému již u dětí a mládeže. V Ceně Eduard pak vidí dobrou motivaci k tomu, aby si žáci a studenti našli k divadlu cestu.

Lucie Bílá: “Já reaguji fyzicky, takže když se mi u toho bude chtít smát a brečet a budu mít husí kůži, tak to jsou pro mě vítězové.”

Josef Herman ocenil, že takový nápad vzešel právě z HDK, protože dle jeho zkušenosti mnoho studentských souborů hraje právě muzikály.

Na otázku, co od soutěže očekává, odpověděl ředitel Kulhánek, že zázraky se sice nedějí moc často, ale že nechce vyloučit ani to, že by někomu z vítězného souboru nabídl spolupráci či dokonce i angažmá.

Cena je pojmenována po Edvardu Tichém, zakladateli divadla v Karlíně. Mochezký materiál o něm si lze přečíst ZDE.

 

Přihlásit se lze ZDE, uzávěrka přihlášek je 31. ledna.

 

Screen Shot 2019-11-08 at 11.27.20

 

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře