Divadlo evropských regionů & Open Air Program letos jinak

Tradiční královéhradecký festival Divadlo evropských regionů, který oslavil v loňském roce 25. narozeniny a současně jeho Open Air Program 20. narozeniny, se letos neuskuteční v tradiční podobě, na jakou jsou divadelníci i jejich diváci zvyklí.

Přesto se tři hlavní organizátoři celé akce, a to Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt rozhodli připravit alternativní, a přesto atraktivní program, který připomene oslavu divadla.

Ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková: „Hledali jsme způsob, jak i v současných nepředvídatelných a proměnlivých podmínkách alespoň malou oslavu kultury a rozloučení se s divadelní sezónou zorganizovat. Současná omezení nám nedovolí otevřít sady, postavit stany, hrát každý den v divadlech i na ulicích. Nemůžeme přivézt kohokoli ze zahraničí. Záměrně proto připravujeme projekt, který je jiný.”

 

Drive-in divadlo

V Hradci Králové se tak uskuteční v termínu 26.–28. 6. mimořádný ročník divadelního festivalu s podtitulem LETOS JINAK, který se odehraje na parkovišti Flošna a v letním kině Širák a který bude především realizován formou drive-in divadla. Tento formát, který respektuje veškerá vládní a hygienická opatření a který umožňuje pružnou regulaci počtu diváků, je inspirovaný projektem Artparking společnosti Art Prometheus, která jej pořádá v pražských Holešovicích a na Nákladovém nádraží Žižkov.

Ředitelka kulturní neziskovky Kontrapunkt Barbora Hodonická: „Chceme využít toho, že máme termín, na který jsou lidé zvyklí, a nabídnout ho nejenom sobě samým, ale také dalším kulturním organizacím v Hradci Králové, regionu i celé ČR. Chceme podpořit nezávislou scénu, která není v současné době finančně soběstačná.”

Do projektu se proto zapojí i další královéhradecké kulturní subjekty jako Filharmonie Hradec Králové a kino Bio Centrál. Hlavní program na Flošně bude po všechny tři dny rozdělen do tří programových bloků se začátky v 18.00, ve 20.30 a ve 23.00. Diváci budou moci program sledovat z pohodlí svých aut (kapacita je 50 automobilů). Pódium bude doplněné velkoplošnou obrazovku a zvuk bude přenášen do autorádií zaparkovaných vozidel. Na tyto produkce si místo vstupenky budou diváci kupovat parkovací místo a cena bude stejná při jakémkoliv počtu lidí v autě.

Programově se festival bude snažit pokrýt obvyklou škálu žánrů a typů divadel. Přestože formát drive-in divadla příliš nepřeje činohernímu divadlu, program přinese i činoherní scény, který pro tento typ akce adaptovaly či speciálně připravily své produkce.

Diváci se tak mohou těšit na Divadlo Pod Palmovkou s úspěšnou inscenací Jak sbalit ženu 2.0 či Divadlo Husa na provázku, které čerstvě po premiéře uvede představení Gadžové jdou do nebe. Domácí Divadlo Drak uvede koncertní verzi inscenace O Bílé lani, Klicperovo divadlo uzavře celý víkendový program koncertem herecké kapely Mastix. Z původně plánovaného programu open air části festivalu vystoupí vybrané nezávislé i amatérské soubory z různých koutů ČR.

Nezávislou novocirkusovou scénu bude reprezentovat v Hradci Králové oblíbený Holektiv s představením Letkyně, neprofesionální scénu budou zastupovat soubory z Mostu (Tvoje bába) či Olomouce (Nabalkoně). O své nepřijdou milovníci improvizace. Speciální auto Improshow si připravili na Paleťáci, kteří nesmí na festivalu chybět.

Rodiny s dětmi do Letního kina Širák

Ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský: „Protože je nedílnou součástí festivalu program pro rodiny s dětmi, pro které je formát drive-in představení nevhodný, připravili jsme pro ně dopolední a odpolední program v Letním kině Širák.” Program v Širáku budou tvořit představení Divadla Alfa Plzeň, Naivního divadla Liberec a nezávislých souborů Bratři v Tricku a Studia Damúza. Sobotní dopoledne i odpoledne ovládne Širák Cirk La Putyka s novou inscenací Kaleidoscope, která vznikla v režii Maksima Komara v době koronavirové pandemie.

 

Galerie

Komentáře

Komentáře