Divadlo je nejlevnější, když nehraje?!

Kovadlina - léta je symbolem ČS a nyní také akce BIJTE NA POPLACH

Během svého pobytu tzv. u divadla jsem si osvojila frázi Je to jenom divadlo…”, která se výborně hodí v situacích, kdy někdo (a často jsem to byla já) nezdravě vyšiluje, nervuje se, zkrátka “řeší”. Bohužel, jsou chvíle v životě lidském a tedy i divadelním, které tuto větu obrátí zcela naruby. Taková chvíle nastala na přelomu letošního ledna a února ústeckému Činohernímu studiu. Divadlu, které přes čtyřicet let slouží obyvatelům Ústí a zdaleka ne jenom jim. Vždyť za kvalitní činohrou vytvářenou uměleckými osobnostmi či za originální dramaturgií sem jezdili lidé z celé republiky… Najednou je ale všechno jinak a divadlo není “jenom divadlo”, ale naopak mnohem víc než se může zdát.

Magistrát města bez varování změnil “pravidla hry”, respektive podmínky financování. Zničehonic se musí ČS ucházet ve výběrovém řízení o finance, se kterými už na letošní sezónu počítalo. Od 1. února tedy de facto nemá peníze na provoz, na platy zaměstnanců atd., tudíž nehraje. Jak známo, podle mínění některých jedinců – právě tehdy bývá divadlo nejlevnější…, ale tím pádem také naprosto zbytečné. Divadlo přece musí hrát, stejně jako školy musí učit. Společnost divadlo potřebuje a vždycky potřebovala. Potřebují ho i ti, kteří do něj nechodí, což si ovšem ke své smůle většinou neuvědomují.

Když už krizová situace nastala, pozitivním aspektem je možnost sledovat zvedající se vlnu podpory, případně se k ní přidat. Následovat diváky ČS, bývalé členy souboru, jejich přátele, známé, příbuzné, zaměstnance jiných divadel, studenty  a v neposlední řadě současnou sestavu, která ústecké divadlo tvoří, jak se k této situaci staví. Originálně, s nadhledem a s obrovskou vervou. Protože jde opravdu o hodně. Všichni, jimž není osud této významné scény, ale především kultury v naší zemi lhostejný, ať zkusí taky zabojovat. Každý podle svých možností, protože jakákoli podpora se počítá. Nejde o to, kde žijete nebo do jakého divadla chodíte. Pokud takové jednání, jaké předvedl magistrát města Ústí nad Labem dovolíme dnes, zítra se může něco podobného klidně přihodit nám osobně. A pak už bude třeba pozdě “bít na poplach”.

Bližší informace na www.cinoherak.cz

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, byla v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Městském divadle Kladno. Mezitím byla dramaturgyní na volné noze a v divadlech pracovala jako host. Nejčastěji hostovala či hostuje v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle D21 či v Městském divadle Mladá Boleslav. Spolupracovala také s Českou televizí jako externí dramaturg. V současné době studenty hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha a příležitostně režíruje. Sem tam také ráda přispěje na portál O divadle. Od roku 2014 působí v nezávislém divadelním souboru 3D company, který hraje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Od září 2020 kmenová dramaturgyně Divadla D21.

Komentáře

Komentáře