Dvojitá radost

Ve světě Stoppardových agentů mohou i kopačky mít skrytý význam... (Simona Postlerová a Daniel Bambas) foto - Roman Černý

Jdeme s částí redakčního týmu do Divadla na Vinohradech na Pirandellova Jindřicha IV. (recenze Jitky Neureuterové vyjde každým okamžikem). O očekáváních s tím spojených píše na Odivadelním Facebooku Jana Kolářová. Jen tak Mimochodem bych se chtěla podělit o svůj zážitek z jiného vinohradského představení.

Přiznávám bez mučení, že ač jsem vývoj této exponované měšťanské scény bedlivě sledovala, poměrně dlouho jsem zde nezasedla do hlediště (nepočítám-li hostování jiných souborů, mimo jiné skvělé Omské akademické činoherní divadlo loni v září). Hra Toma Stopparda Dvojitý agent (Hapgood) v režii Radovana Lipuse a vynikajícím hereckém obsazení mě ale přilákala. Nutno dodat, že jsem nebyla zklamána.

Je to velmi svižná, vtipná a chytrá podívaná (díky scéně Petra Matáska a kostýmům Evy Kotkové podívaná doslova), která se potkává s citlivě, důsledně a s důvěrou vyloženým textem. Navíc textem inscenačně nesnadným, jak tomu ostatně je snad u všech her tohoto špičkového britského autora. Výsledkem je žánrově a stylově čisté divadlo, které nutí přemýšlet, ale nechá vás i vydechnout, neboť hra jako taková má mnoho rozmanitých linií a vrstev. A tak se během sledování špionážní zápletky zasmějete několika brilantním absurdním vtipům (hru přeložil Šimon Dominik), dovzděláte se v oblasti kvantové fyziky a prožijete s hlavní hrdinkou – agentkou britské tajné služby Hapgoodovou – běžné starosti svobodné matky, které v kontextu jejího povolání mohou způsobit (nejen) úsměvné situace. Nad tím vším se klene klasický milostný příběh, ovšem nebyl by to Stoppard, aby ho nepřevyprávěl originálně a s nadhledem.

První divácký úlovek nového roku mi udělal velkou radost a vám přeji to samé, ať už půjdete na cokoli. Lovu zdar!

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Od sezóny 2016-2017 kmenová dramaturgyně MDK. Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, poté byla dva roky v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, spolupracovala také se Západočeským divadlem v Chebu a Městským divadlem Mladá Boleslav. Mezitím učila dramatickou výchovu, pracovala pro Českou televizi a občas publikovala na portálu O divadle.cz. Jako dramaturg působí rovněž v pražském divadelním souboru 3D company, který hraje pátým rokem v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Komentáře

Komentáře