Dvojitá radost

Ve světě Stoppardových agentů mohou i kopačky mít skrytý význam... (Simona Postlerová a Daniel Bambas) foto - Roman Černý

Jdeme s částí redakčního týmu do Divadla na Vinohradech na Pirandellova Jindřicha IV. (recenze Jitky Neureuterové vyjde každým okamžikem). O očekáváních s tím spojených píše na Odivadelním Facebooku Jana Kolářová. Jen tak Mimochodem bych se chtěla podělit o svůj zážitek z jiného vinohradského představení.

Přiznávám bez mučení, že ač jsem vývoj této exponované měšťanské scény bedlivě sledovala, poměrně dlouho jsem zde nezasedla do hlediště (nepočítám-li hostování jiných souborů, mimo jiné skvělé Omské akademické činoherní divadlo loni v září). Hra Toma Stopparda Dvojitý agent (Hapgood) v režii Radovana Lipuse a vynikajícím hereckém obsazení mě ale přilákala. Nutno dodat, že jsem nebyla zklamána.

Je to velmi svižná, vtipná a chytrá podívaná (díky scéně Petra Matáska a kostýmům Evy Kotkové podívaná doslova), která se potkává s citlivě, důsledně a s důvěrou vyloženým textem. Navíc textem inscenačně nesnadným, jak tomu ostatně je snad u všech her tohoto špičkového britského autora. Výsledkem je žánrově a stylově čisté divadlo, které nutí přemýšlet, ale nechá vás i vydechnout, neboť hra jako taková má mnoho rozmanitých linií a vrstev. A tak se během sledování špionážní zápletky zasmějete několika brilantním absurdním vtipům (hru přeložil Šimon Dominik), dovzděláte se v oblasti kvantové fyziky a prožijete s hlavní hrdinkou – agentkou britské tajné služby Hapgoodovou – běžné starosti svobodné matky, které v kontextu jejího povolání mohou způsobit (nejen) úsměvné situace. Nad tím vším se klene klasický milostný příběh, ovšem nebyl by to Stoppard, aby ho nepřevyprávěl originálně a s nadhledem.

První divácký úlovek nového roku mi udělal velkou radost a vám přeji to samé, ať už půjdete na cokoli. Lovu zdar!

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, byla v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Městském divadle Kladno. Mezitím byla dramaturgyní na volné noze a v divadlech pracovala jako host. Nejčastěji hostovala či hostuje v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle D21 či v Městském divadle Mladá Boleslav. Spolupracovala také s Českou televizí jako externí dramaturg. V současné době studenty hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha a příležitostně režíruje. Sem tam také ráda přispěje na portál O divadle. Od roku 2014 působí v nezávislém divadelním souboru 3D company, který hraje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Od září 2020 kmenová dramaturgyně Divadla D21.

Komentáře

Komentáře