Evita (Jihočeské divadlo České Budějovice)

Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové

Jihočeské divadlo v podzimních měsících 2019 oslaví 100. výročí založení profesionálních divadelních souborů v Českých Budějovicích. Jen o pár měsíců dříve – 7. května – uplynulo 100 let od narození argentinské ikony Evity, tedy Evy Maríi Duarte de Perón, druhé manželky argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna. První dámou Argentiny byla v letech 1946–1952, kdy ve věku 33 let předčasně zemřela.

Její příběh inspiroval slavnou dvojici autorů muzikálů Tima Rice a Andrew Lloyd Webbera – jejich dnes již klasický muzikál Evita měl světovou premiéru v roce 1978 v londýnském West Endu, odkud se rozletěl do celého světa – a dočkal se i filmové podoby s popovou ikonou Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích.

Českou premiéru měla Evita v roce 1998 v divadle Spirála, s Radkou Fišarovou v alternaci s Terezou Sloukovou. V roce 2009 ji v Městském divadle Brno alternovaly Radka Coufalová  a Hana Holišová, v roce 2011 byly Evitou v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni Soňa Borková a Ivana Skálová. V roce 2014 ji v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě hrály Radka Coufalová a Hana Fialová a naposledy v roce 2015 měla Evita premiéru v pražském Studiu Dva s Monikou Absolonovou a Radkou Fišarovou v titulní roli.

Teď tedy Evita doputovala do Českých Budějovic. V přebásnění Michaela Prostějovského, v režii Lumíra Olšovského a pod taktovkou Martina Peschíka se v roli Evity poprvé představí na prknech Jihočeského divadla muzikálové hvězdy Michaela Gemrotová a Michaela Nosková.  V hlavní mužské roli Che vystoupí střídavě hostující Lukáš Adam a domácí Lukáš Randák.

Překvapením pro mnohé diváky možná bude fakt, že naše Evity ozdobí originální šatové doplňky a šperky přímo od Diora dovezené kostýmní výtvarnicí z amerického oděvního vintage butiku. Každá z Evit se pak v průběhu představení převlékne celkem čtrnáctkrát.

Libreto: Tim Rice, hudba: Andrew Lloyd Webber, původní divadelní režie: Harold Prince, české libreto: Michael Prostějovský, režie: Lumír Olšovský, dramaturg: František Řihout, choreografie: Lukáš Vilt, scéna: Ondřej Zicha, kostýmy: Veronika Hindle

Hrají: Michaela Gemrotová / Michaela Nosková, Lukáš Adam / Lukáš Randák, Oldřich Kříž / Josef Škarka, Jiří Daniel / Martin Dobíšek, Zuzana Benešová / Michaela Danielová

Premiéra: 29.3. v DK Metropol

 

Galerie

Komentáře

Komentáře