Festival Akcent v divadle Archa

Festival Akcent

Druhý, ale v podstatě již třetí ročník festivalu Akcent pořádaný pod záštitou pražského divadla Archa, dal jasně najevo, že se hodlá prodrat do množiny těch úspěšných divadelních festivalů, což dokázalo i zcela vyprodané zahajovací představení. Dáme, dáme, dáme gól! s podtitulem Fotbalová opera.

Síla a popularita Akcentu je zřejmě zakotvena v tom, v čem bylo divadlo v Čechách kdysi moc dobré a na co trochu pozapomnělo, a tím jsou aktuální témata, politická i sociální. Heslem letošního ročníku totiž bylo “Nebuďte zatáhlí!” ve smyslu – nezatahujete si osobní oponu, věnujte pozornost i tomu, co není možná úplně příjemné na pohled. Organizátoři Akcentu volají po aktivním divákovi a prostřednictvím umění s ním chtějí komunikovat, což se jim bezesporu daří (také s přihlédnutím k faktu, že divadlo je z principu komunikace).

Trochu na škodu je ale nazývat takové divadlo alternativou, nebo něčím “co jste ještě neviděli”, když to, o čem se hraje, vidíme dnes a denně. Palčivá témata a situace nejsou ničím výjimečným a když jsou servírována každodenně v televizích, novinách a na internetu, měla by být i v divadle zcela samozřejmá. Protože divadlo je mimochodem ještě pořád jediné živé médium.

Autor

Brigita Zemen
Brigita Zemen

Brigita Zemen vystudovada divadelni teorii a kritiku na pražské DAMU. Po zkušenostech s tvorbou televizních seriálů se vrátila zpět k divadlu, aby se začala živit jako divadelní kritička a copywriterka. Mimo jiné se také intenzivně věnuje péči o lidské mládě. Miluje vše britské a irské a z duše fandí současnému divadlu.

Komentáře

Komentáře