Fidlovačka v době nucených prázdnin

 Nemůžete do divadla? Divadla přicházejí za svými diváky. Což takhle Fidlovačka?

Divadlo Na Fidlovačce se rozhodlo v době nouzového stavu spustit celou řadu on-line projektů, aby divákům, kterým chybí divadlo, zkrátilo dlouhé večery v karanténě.

Dlouhodobým projektem je pravidelné on-line čtení z romanů Dracula Brama Stokera. Seriál se odehrává od pondělí do čtvrtka vždy od 18:30 na webu a FB Fidlovačky. Čtou Marek Lambora, Vanda Chaloupková, Zdeněk Maryška, Elizaveta Maximová, Martina Šťastná, Lukáš Rous, Lukáš Adam a Vojtěch Vodochodský. Ti se pouští do boje s největším upírským zabijákem všech dob z tajemných zákoutí svých domovů.

Román Dracula Brama Stokera není třeba dlouze představovat, slyšel o něm snad každý: právě v něm se totiž v dokonalé podobě zrodil moderní mýtus upíra. Ne každý ovšem tento klasický román o fatálním střetu s nesmiřitelným zlem četl – a on-line seriál Fidlovačky nabízí ideální příležitost, jak to napravit.

fff

 

On-line premiéry – experiment 2020, aneb jak vzniká umění v karanténě

Druhým projektem jsou Skypové premiéry aneb vzdálená setkání blízkého druhu. Herci přes svoje webkamery nazkouší hry mladých českých dramatiků, které si diváci mohou pustit a být tak svědky toho, že spolu herci můžou hrát, i když jsou mnohdy i několik desítek kilometrů od sebe.

 

5. dubna od 18.00

David Košťák: Nad rozlitou mléčnou dráhou

Vanda Hybnerová a Dan Krejčík

rrr

Nakolik jsme ochotni odpustit ostatním lidem, že tu nejsou s námi, když je potřebujeme?

Když byla Klára malá, její otec odletěl do vesmíru. Nyní se vrátil. Zatímco ona zestárla o padesát let, on zestárl o pět. Nyní před nimi stojí nejtěžší úkol – přijmout skutečnost, že jejich úlohy se proměnily. Z dítěte se stává rodič a z rodiče dítě. Poetická hra s notnou dávkou břitkého humoru mladého českého dramatika Davida Košťáka o vztahu nedospělého otce a stárnoucí dcery, kterým čas protekl mezi prsty jako hvězdný prach v jedinečném online podání herců z Dánské dívky – Vandy Hybnerové a Dana Krejčíka.

 

12. dubna od 18.00

Bára Hančilová: Čtyři roční období

Jitka Schneiderová a Martin Písařík

ggg

 

Je dítě ekologicky udržitelný projekt? A když tu to dítě je, nevyroste z něj příliš radikální nástupce zelených názorů svých rodičů? A co kdyby se mu proboha něco stalo, kdo komu pak bude co vyčítat! Monika v podání Jitky Schneiderové a David v podání Martina Písaříka řeší budoucnost, která není růžová ani zelená, ani co se ekologie, natožpak vztahů, týče. Nebo mají ještě naději? Nová hra současné české dramatičky Báry Hančilové, ve které se najde každý druhý pár.

 

19. dubna od 18.00

David Košťák: Lajka

Jaké to je mít hvězdy na dosah tlapky? Známý příběh odehrávající se v socialistické Moskvě roku 1957 v novém světle díky pohledu jeho hlavní protagonistky, fenky z ulice Lajky, z níž se stala hrdinka celého psího pokolení. Humorná, ale i velmi dojemná a křehká hra podává zprávu o nespravedlnosti a zradě těch, kteří nemají možnost promluvit za sebe, a zároveň se dotýká zásadních témat a otázek, které si ve svém životě klade každý z nás.

„Láska. To je to, když ti zadní předbíhaj přední a padáš na čumák. Ale ta chvilka. Ta chvilka, co padáš je jak kdybys letěla.“

 

Panic nebo orel? 

Cyril Navrátil

Borec? To se zrovna nedá říct. Don Juan? Hm, to bych neřekl. Lovec? Možná tak kreditů. Tomáš je pilným vysokoškolským studentem historie. Ovládá několik klasických jazyků, zná průběh každé významné bitvy, na kolbišti lásky si však moc neví rady. No dobře, děvčatům rozumí asi jako vegetarián argentinskému steaku. Takhle to nemůže nechat jeho zesnulý děda, kterému se neřeklo jinak než Evžen, lovec žen. Proto se jako duch Tomášovi zjeví a snaží se mu dát know how. Chování něžného pohlaví se ale nedá nastudovat a předpovědět stejně, jako tah nepřátelského generála… Nebo ano?

 

Zářez

Adam Skala

Sídlištní groteska o třech teenagerech, kteří vzali pušku a vystříleli svoji školu. Co mohla dělat čtrnáctiletá holka, která věděla, že je výjimečná, ale nikdo jí neřekl, v čem? Co mohl dělat její kámoš, kterého nikdy nikdo nebral vážně, než objevil Pravdu? A co nácek Mára, který chtěl jenom trochu vyčistit ulice? Příběh o tom, jak je všichni štvali a všichni na ně kašlali a tak kašlali i ti tři na ně. A jak se to rozhodli vyřešit? Bum bum prásk.

Komedie o tématu, o kterém se zatím nežertuje. O vlivu přeinformovanosti, nedostatku vzorů a ideálů. O lidech, kteří se ztratili v dnešním světě, protože pravda je někdy stejně šedivá, jako paneláky. A každý chce na světe zanechat stopu. Nebo zářez. Text inspirovaný reálnými případy školní střelby a dalšími akty civilního terorismu ve světě si klade otázku, kde se v dnešní době v lidech bere frustrace přerůstající v nenávist, která vyústí v extrémní násilí.

 

Podpora herců, kteří se ze dne na den ocitli bez peněz

Vedení Divadla Na Fidlovačce se rozhodlo maximálně podpořit herce, se kterými dlouhodobě spolupracuje a kteří se momentálně ocitli bez finančních prostředků. Z těchto důvodů se zapojilo do celorepublikové dárcovské akce projektu Magistrátu Hl. města Praha na koupi vstupenky na NIC 2020, který začal 1. 4. 2020 a potrvá do 1. 5. 2020. Na stránkách divadla je možné zakoupit dobrovolnou vstupenku.

Další možná podpora herců a spolupracovníků divadla je prostřednictvím koupě dobrovolné vstupenky, a to ve 3 kategoriích na webu a FB divadla.

 

 

Poděkujte zážitkem!

Untitled

Věnujte zážitek lékařům, zdravotním sestrám, hasičům, policistům, prodavačkám, pečovatelkám a dalším jako velké díky za jejich práci!

8. dubna 2020 začíná nový projekt Divadla na Fidlovačce, kdy je možné zakoupit vstupenky na představení v sezóně 2020/2021 s názvem Děkujeme zážitkem. Poslouží jako poděkování těm, kteří pracují a pomáhají v první linii v boji s koronavirem. Všichni, kdo nyní tráví v práci celé dny a noci, nasazují svoje zdraví, si zaslouží naše poděkování a divadlo pevně věří, že jim tento dárek udělá radost.

 

Komentáře

Komentáře