Ivan Dejmal

Narozen 1987 ve Frýdku-Místku. * Absolventské role: Orgon (Tartuffe),  Šamrajev (Racek), Schürzinger (Kazimír a Karolína), Burjan (Markéta, dcera Lazarova).* Motto a “Co ke mně patří” v době absolutoria: “Chcete mě? Budu hodnej…” * Herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, hra na klavír, záviděníhodný tenor, tvrdohlavá beraní hlava, zelená barva a zeleň a příroda všeho druhu.

Ivan Dejmal je dalším z absolventů DAMU našeho projektu Patnáctka. V roce 2010, kdy jsme s nimi začali, byl ještě pořád studentem. Dnes? Dnes je jednou z velkých hvězd Národního divadla moravskoslezského. Z Velkého Gatsbyho v tomto divadle je ukázka na konci stránky, tahle na začátku je z absolventského představení Racek. Racka dáme zanedlouho zdarma na YouTube. Normálně by se dalo říci, že Racek bude předskokanem, nicméně tady nelze jinak, než že je jeho předletcem…

racek
Racek – závěrečná scéna

Co pro mě na škole bylo nejdůležitější, co nejvíc mi dala – a jak jsem to viděl hned po absolutoriu a jak to vidím teď.

Za prvé to, že jsem z domova odešel “do světa”, a musel se nějak protloukat sám. Za druhé setkání, spolupráce, a známosti se spolužáky a kolegy. A samozřejmě práce s pedagogy v čele s paní Adamovou. Po škole jsem to viděl stejně jako teď, ale člověk si to s odstupem času uvědomuje intenzivněji.

Jak prvních pět profesionálních let splnilo má očekávání = co jsem v profesionálních letech čekal a v čem je praxe jiná (v dobrém i ve špatném), než jakou jsem o ní měl na začátku představu.

Očekávání jsou splněna. Mám pěkné role v různých žánrech s různými režiséry. Na nedostatek práce si stěžovovat nemůžu, a stálý příjem je komfortnější než studentské živobytí. To jsem od profesionálních let čekal, a jsem rád, že praxe má očekávání naplnila.

Vyjmenuj a blíže představ své největší úspěchy za těch prvních pět let.

S Arabskou nocí, která vznikla v Olomouci jsme získali cenu Josefa Balvína. Za roli Gerharda Peterka v inscenaci Za vodou (dokud nás smrt….) jsem byl v širší nominaci na cenu Thálie. Ale za největší úspěch považuju to, že jsem za těch pět let neměl jediný volný turnus, a se všemi hostováními stihl skoro čtyřicet premiér.

Kde bych chtěl profesně být za dalších pět let.

V divadle, jehož tvorba bude mít smysl, a ve kterém budu vytížen. A které mě díky tomu bude bavit. Anebo na samotě u lesa.

Pozvi diváky tam, kde jsi na sebe nejvíce pyšný.

V tuto chvíli zvu všechny do Ostravy. Ať už do Arény, k Bezručům, nebo k nám, do Národního moravskoslezského. Zkrátka do Ostravy, kde se poctivě dělá poctivé divadlo.

 

_MG_7765 copy
Ivan Dejmal v Poněšicích (video)

 

19
V době absolutoria – 2010

 

gatsby
Ivan Dejmal: Velký Gatsby (Národní divadlo moravskoslezské) – video
kdo jste videl
Podrobnosti o hře Velký Gatsby v rubrice Kdo jste to viděl?

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře