Ivan Lupták

Narozen 1986 v Kladně. * Absolventské role: Damis (Tartuffe), Rauch (Kazimír a Karolína), Kristián (Markéta, dcera Lazarova), Medvěděnko (Racek) * Motto a “Co ke mně patří” v době absolutoria: „Zamysli se znovu!“ (N. D. Walsch: Hovory s Bohem) * Tomí s Májou. Něco dalšího by snad o mně mohli vědět ostatní…

Ivan Lupták. Další z absolventů DAMU 2010, další z protagonistů našeho pětiletého sběrného dokumentu Patnáctka. Jeden z trojice Ivan Lupták – Marie Štípková – Tomáš Klus, kteří k sobě patří tak zjevně, že při troše dobré vůle by bylo téměř nemožné odlišit, kdo je kdo. I Ivan odpověděl na pět otázek.

Věděl jsem a vím, že to není snadné povolání a že to bude celoživotní boj se sebou samým i s okolím. Ale tak to v životě chodí, nic nového pod sluncem. 

Co pro mě na škole bylo nejdůležitější, co nejvíc mi dala – a jak jsem to viděl hned po absolutoriu a jak to vidím teď.

Co pro mě na škole bylo nejdůležitěší a co nejvíc mi dala? Tři lidi – Davida Šiktance, Tomáše Kluse a Máju (Marii Štípkovou). S těmito lidmi se nemusíme vidět každý den, ale víme o sobě a “milujeme se”.

Jak prvních pět profesionálních let splnilo má očekávání = co jsem v profesionálních letech čekal a v čem je praxe jiná (v dobrém i ve špatném), než jakou jsem o ní měl na začátku představu.

Já jsem růžové brýle sundal už dávno na škole, takže do profesionálního života jsem šel celkem vycvičen a nijak zvlášť jsem si nesnil. Věděl jsem a vím, že to není snadné povolání a že to bude celoživotní boj se sebou samým i s okolím. Ale tak to v životě chodí, nic nového pod sluncem.

Vyjmenuj a blíže představ své největší úspěchy za těch prvních pět let.

Každopádně a jednoznačně jsem rád, že jsem měl tu čest nazkoušet s výborným režisérem a ještě lepším člověkem Petrem Haškem monodrama Po Frederikovi. Na této iscenaci jsem si prošel vším, co herecký život nabízí, tedy absolutní eufórií, totálním zklamáním, strachem, studem, dojetím…

 Kde bych chtěl profesně být za dalších pět let.

Nad tím vůbec nepřemýšlím, učím se plynout a dělat práci, která přichází a zas odchází.

Pozvi diváky tam, kde jsi na sebe nejvíce pyšný.

Já nejsem pyšný a nerad zvu lidi na sebe do divadla. Kdo na co přijde, přijde.

 

První fotografie uvádí video z roku 2014 z Poněšic. Na druhé je Ivan v den absolutoria DAMU – tedy 2010.

(video se spustí po kliknutí na obrázek)

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře