Jihočeské divadlo stoleté

Oslavy a vzpomínání divadla u příležitosti 100. narozenin – od Jižní spojky a Evity až po Pražské Quadriennale

Jižní spojka

V únoru zahájilo divadlo oslavy 100. narozenin Jižní spojkou, první divadelní přehlídkou v Praze. Pražští diváci mohli vidět celkem 5 inscenací, na jedno představení je divadlo dovezlo „domů“ do Českých Budějovic. V divadlech DISK, NoD, ABC, JD a FORUM Karlín vidělo jihočeská představení celkem 1530 diváků.

Divačka Emília Skokanová: „Chcela som vám poďakovať za úžasný zážitok z predstavenia GAME v Prahe v Divadle NOD. Vôbec som netušila, do čoho idem a aj som sa trochu obávala, ale po skončení som mala jedine chuť hrať to znovu. Neskutočne prepracované, klobúk dolu. Za toto by ste normálne mali dostať nejaké ocenenie …. Prajem vám všetkým, ktorí ste sa zúčastnili na tvorbe GAME, ešte veľa super predstavení a spokojných hráčov.“

Evita

100. výročí narození má letos i Evita, argentinská ikona Eva María Duarte de Perón. Divadlo si ji poslední březnový víkend připomnělo premiérou muzikálem Tima Riceho a Andrewa Lloyd Webbera v režii Lumíra Olšovského (více o inscenaci zde).

Noc s Andersenem

K oslavám se připojuje i Ateliér 3D – kreativní a edukační centrum Jihočeského divadla. Poslední březnový pátek se Ateliér 3D a Malé divadlo připojili k evropskému projektu Noc s Andersenem, který má v Evropě, ale i v České republici tradici již od roku 2000.

Výkonná producentka ateliéru Michala Piskačová: „Letos se inspirujeme příběhem Kořínkova noční čepice z knížky Při nejzazším moři, která zahrnuje nevydané původní české překlady sedmi příběhů Hanse Christiana Andersena z pozůstalosti překladatele Františka Fröhlicha.“

POSOUSEDSKU

29. květen bude patřit čtvrtému ročníku sousedské slavnosti – POSOUSEDSKU IV. Stejskalka a Široká počtvrté otevřou svou náruč, bez aut a beze spěchu. Diváci tak mohou zpomalit a zažít pouliční slavnost, rozžít a zabydlet veřejný prostor centra Českých Budějovic.

Na letošní slavnosti divadlo pokračuje ve spolupráci s místními organizacemi, institucemi a společnostmi nebo také s provozovateli podniků v sousedství. Představí výstupy z celoročních divadelních kurzů Ateliéru 3D, vystoupí sbory českobudějovických škol, bude otevřena výstava k výročí 100 let Jihočeského divadla, nebudou chybět komunitní procházky, dobročinný charakter vnese spolupráce se Střediskem pro ranou péči. Cyklobudějovice tam opět zakončí svůj projekt Do práce na kole a bude představen i zážitkový program Napříč divadelní Evropou, který připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s brněnským divadlem Polárka a Hradeckým divadlem Drak. Akce se zúčastní také společnost Post Bellum prostřednictvím regionální pobočky Paměť národa.

Ke 100. narozeninám kniha

Michala Piskačová: „Naším záměrem je zmapovat klíčové momenty historie Jihočeského divadla. Kniha bude nejen pro ty, kteří divadlem prošli, pracují v něm nebo jej více či méně pravidelně navštěvují. Chceme potěšit i ty, kteří naše divadlo díky této knize teprve objeví. Obzvláště pro ně by měla být připravovaná publikace průvodcem. Vytyčili jsme si, že kniha nemá být pouze uctivou poklonou na křídovém papíře, ale také, a to především, hravou a vizuálně atraktivní publikací, do které se nebudou bát nahlédnout ani studenti nebo rodiče spolu se svými ratolestm.” 

Křest knihy proběhne spolu s ukončením výstavy ke 100 letům Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu v říjnu.

Výstava a možnost nahlédnutí za oponu

Tu připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s Jihočeským muzeem, které nabídlo své výstavní prostory k dispozici od června do října 2019. Výstava bude členěna do dvou částí, první bude v konzervativnějším duchu představovat klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla všech deseti dekád. Budou zde představeny zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeské muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek.

Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy: „Druhá část výstavy bude především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová. K výstavě připravujeme doprovodný program doplněný o dílny Ateliéru 3D.“

Výstava bude určena široké veřejnosti, vhodná bude především pro rodiny s dětmi. První otevření výstavy bude ve středu 29. 5. během pouliční slavnosti POSOUSEDSKU, oficiální vernisáž se uskuteční 31. 5. 2019 vpodvečer.

Pražské Quadriennale 2019

Jihočeské divadlo bude spolu s Divadlem LETÍ a Tygrem v tísni reprezentovat Českou republiku na největší světové výstavě scénografie a divadelní architektury, Pražském Quadriennale 2019.

Unikátní projekt s názvem Camp Q bude osmihodinová imerzivní inscenace, pro kterou v rámci Pražského Quadriennale vybudují Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru nejprve na pražském ostrově Štvanice a v září 2019 i na českobudějovické náplavce.

Režisérka Martina Schlegelová: „Na celém projektu v současné době pracuje 11 scénografů, 4 režiséři a bude v něm vystupovat cca 80 účinkujících. Propojení autorů, herců a scénografů je u imerzivního divadla tohoto typu, o který se pokoušíme, zcela unikátní. Není to tak, že scénograf čeká, jaké mu přijde ´zadání´ a herci čekají, do jakého kostýmu se obléknou. Je to živý proces a vzájemná diskuse.“

David Košťák, jeden z autorů scénáře Campu Q: „Střet kultur a hledání styčných bodů mezi nimi je pro nás zásadním tématem. Odpovídá tomu i proces vzniku. Na scénáři se podílí katalánští autoři, pro něž je téma uprchlictví mnohem hmatatelnější problematikou než pro náš kontext.“

Každý divák tak prožije dobrodružnou noc zcela po svém. Po jednotlivých částech instalace se pohybuje dlesvého uvážení – a skládá si tak svůj vlastní příběh.

Premiéra 6. června na Štvanici a 13. září na českobudějovické náplavce.

Komentáře

Komentáře