Jihočeské divadlo v létě 2020

Být či nebýt? Jihočeské divadlo se v době karantény rozhodlo být, a to hlavně se svými diváky.

Jihočeské divadlo online

Být či nebýt? Jihočeské divadlo se v době karantény rozhodlo být, a to hlavně se svými diváky. A tak se po uzavření divadla přeneslo do online prostoru. Prostřednictvím Mall.tv, Kultura Doma a vlastního YouTube kanálu se Jihočeskému divadlu podařilo zůstat v kontaktu se svými příznivci. Velkým úspěchem bylo vysílání záznamu tanečního divadla Klíče odnikud, které shlédlo kolem 16 tisíc lidí, což odpovídá 30 krát vyprodanému sálu DK Metropol.

Na záznamy odvysílané přes Mall.tv byla napojena sbírka pro divadlo na dárcovské platformě Donio. Během necelých dvou měsíců se podařilo vybrat 26 950 Kč. Divadlo odvysílalo celkem 9 záznamů a představilo tak inscenace z repertoáru všech 4 souborů. Vysílání záznamů bylo doplněno o soutěže a různé další aktivity na sociálních sítích. Fanoušci na sociálních sítích mohli soutěžit o CD Kronikáři i o vouchery na budoucí představení. Dozvídali se také informace a zajímavosti z domácích zkoušek a tréninků umělců. Vydařený byl den věnovaný baletu, kdy se soubor baletu Jihočeského divadla prezentoval nejen tancem, ale i slovem. Sledovanost na facebooku a organický dosah příspěvků byl důkazem toho, že lidé mají o divadlo zájem a že nás v době karantény velmi podporují. Počet sledujících se v té době zvýšil o dvojnásobek ve srovnání s předchozími měsíci.

 

Oprava otáčivého hlediště

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově se letos v létě po více jak 25 letech točit nebude, kvůli opravám. Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek: „Zrušení letošní sezóny na Otáčivém hledišti považuji za správný krok. V dubnu jsme netušili, zda či za jakých podmínek budeme v létě vůbec hrát. I kdybychom hráli od 3. 6., jak bylo plánováno, počítali bychom ztráty z prodeje vstupenek v řádech přesahujících 10 milionů korun. Navíc konstrukce a elektroinstalace točny jsou v kritickém stavu a opravám bychom se v příštím roce stejně nevyhnuli, což by znamenalo zrušení sezony 2021. Proto jsem vedení města doporučil letošní sezónu zrušit a bezodkladně zahájit rekonstrukci tak, aby byla dokončena před sezónou 2021. Jsem moc rád, že Rada města rozhodla zrušit letošní sezónu a dala zelenou opravám a záchraně sezóny 2021.”

Letos by opatření spojená s koronavirem nedovolila plně zkoušet a zahraniční hosté by se do Českého Krumlova ani nedostali – program letní sezony 2020 by tak musel projít značnými změnami. A až do minulého týdne by se na Otáčivém hledišti hrálo se sníženou kapacitou. Koronavirová pandemie v roce 2020 a opravy v roce 2021 by způsobily dvouletý výpadek, což by pro divadlo znamenalo existenční ohrožení.

 

Letní hraní na zámcích i ve městech

Divadlo si vzalo za své heslo „Zkusme to letos jinak” a pro milovníky divadla vymyslelo alternativní letní program. Od 1. srpna bude hrát po jižních Čechách, na zámeckých nádvořích: Ohrada, Červená Lhota, Nové Hrady i Blatná – na těchto zámcích rozehraje Jihočeské divadlo celkem 18 představení. Pro malé návštěvníky to bude Bruncvík aneb Jak lev do znaku a O Palečkovi. Soubor činohry diváky pobaví oddychovou komedií Zavolejte Jeevese. A soubor opery si kromě Klobouku ve křoví, večera s písněmi Osvobozeného divadla, připraví i několik koncertních novinek.

Letní hraní bude zahájeno speciálním letním galakoncertem Zámecká noc s operou – kromě zámku Ohrada jej uvede i na zámku Nové Hrady. Letní poloscénická verze Dvořákovy opery Rusalka, jejíž scénická verze patří mezi nejoblíbenější tituly na Otáčivém hledišti, se rozezní v zahradě zámku Blatná. V srpnu se Malé divadlo představí na městské radnici a v prostorech Biskupské zahrady, na sklonku léta bude divadlo hrát v Chřešťovicích – u kostela sv. Jana Křtitele v září zahraje venku výpravnou operu Prodaná nevěsta.

 

Léto s JD

 

Galerie

Komentáře

Komentáře