Již za dva měsíce bude otevřena Státní opera

Generální rekonstrukce Státní opery proběhla v rekordním čase tří let.

Per_Boye_Hansen_umelecky_reditel_OperyND_foto_Hana_Smejkalova
Per Boye Hansen

 

„Když otevřete dveře Opery, je to, jako byste vstoupili do jiného světa nebo do nádherného kostela. Je to místo, kde najdete naprosto odlišnou atmosféru, krásu, tradici,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen. Znovuotevření jedné z nejkrásnějších divadelních budov v Evropě bude prvním velkým úkolem v jeho nové funkci.

 

Státní opera prošla větší opravou naposledy v 70. letech minulého století. Historická budova dostane nové jevištní technologie, včetně unikátní točny. Ve druhém podzemním podlaží vzniká moderní zkušebna s vynikající akustikou, renovovány byly zkušebny, baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Provozní část budovy získává nový vzhled, byla i osazena její skleněná fasáda. Na rekonstrukci budovy se podílelo mnoho restaurátorů, kteří vyčistili monumentální nástěnné malby Eduarda Veitha na stropě auditoria i vzácné fresky. V hledišti budou instalována nová křesla, do kterých diváci poprvé usednou na začátku příštího roku, inovací budou čtecí zařízení s variabilní možností titulků.

 

Ředitel Národního divadla Jan Burian.„Předání stavby Národnímu divadlu je naplánováno na 15. prosince 2019. Financování generální rekonstrukce Státní opery je zajištěno z programu Péče o národní kulturní poklad. Během prvního pololetí budeme zkušebním provozem testovat nové jevištní technologie i dispozice rekonstruovaných prostor.”

Milníky generální rekonstrukce představí výstava v provozní budově Národního divadla na náměstí Václava Havla. Otevřena bude každý všední den od 14 do 18 h až do 15. listopadu 2019.

Státní opera se divákům znovu otevře v neděli 5. ledna 2020, po 3 letech rekonstrukce a přesně 132 let od svého prvního otevření, velkolepým večerem s podtitulem „Státní opera v proměnách času (1888–2018)“. Slavnostní koncert v režii režisérky Alice Nellis provede diváky po slavné historii čtyř zdejších operních souborů. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín. Vybrané operní árie, ansámbly a předehry symbolizují klíčové momenty nejen historie budovy dnešní Státní opery – světové či české premiéry, mimořádné inscenace, slavné pěvecké, dirigentské a režisérské osobnosti, hostování významných zahraničních operních divadel, ale českých dějin vůbec. Průvodního slovo bude mít dramatik Pavel Kohout. Pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense se představí významní sólisté Opery ND a čeští i zahraniční hosté například Lise Davidsen, Pavel Černoch, Eva Urbanová či Kateřina Kněžíková. Vystoupí spolu s Orchestrem a Sborem Státní opery. V průběhu večera zazní skladby Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Giacoma Pucciniho, ale i předehra Wagnerových Mistrů pěvců norimberských. Slavnostní večer bude přenášet v přímém přenosu Česká televize, ze záznamu pak ZDF a další evropské televizní stanice.

Galerie

Komentáře

Komentáře