Jan Klata získal prestižní evropskou divadelní cenu a jeho první kroky vedou na Palmovku

Polský divadelní režisér Jan Klata 17. listopadu osobně převzal Cenu divadelní reality (Premio Europa Realtà Teatrali).

Klatovou první režií po převzetí ceny bude inscenace Faust v pražském Divadle pod Palmovkou. Jan Klata začne veršovanou tragédii Johanna Wolfganga von Goetha zkoušet v Praze v lednu 2019. Příběh o dobru, zlu, lásce a o doktoru Faustovi, který se vlastní krví upíše Mefistovi, pak bude mít premiéru na začátku března 2019.

Michal Lang, ředitel Divadla pod Palmovkou: „Jde o svého druhu největší světovou klasiku a já jsem nesmírně vděčný, že u nás bude zkoušet již podruhé právě Jan Klata, který svou svébytnou poetikou na mnoha evropských jevištích dokázal, že je režisérem skutečně evropského formátu.”

Cenu divadelní reality (Premio Europa Realtà Teatrali) za posouvání a spoluvytváření nové divadelní poetiky před Klatou získali například Krzysztof Warlikowski, Thomas Ostermeier či Theatre NO99, které se představilo na letošním ročníku Palm Off Festu 2018.

Jan Klata v minulém roce v Divadle pod Palmovkou inscenoval Shakespearovo Něco za něco. Inscenace vzbudila značný ohlas. Minulý týden byla tato Klatova inscenace nominována na Cenu divadelních novin v kategorii činohra a Jan Vlasák byl za roli Knížete vídeňského Vincentia na tutéž cenu nominován v kategorii „herecký výkon sezóny bez ohledu na žánry”.

„Z ocenění mám velkou radost za celé divadlo, budu rád, když Klata naváže na svou předchozí práci v Divadle pod Palmovkou,“ řekl k nominacím Michal Lang.

Klatovo Něco za něco o prázdninách s úspěchem hostovalo i na proslulém divadelním festivalu v Gdaňsku – The Gdansk Shakespeare Festival. Ohlasy jak návštěvníků festivalu, tak novinářů z polských médií na toto představení byly nadšené.

 

(obrázek se zvětší po kliknutí)

Jan Klata

Jan Klata byl ředitelem Národního divadla Teatru Stareho v Krakově. Režíroval s velkým úspěchem v Grazi, Düsseldorfu, Berlíně, Bochumi, Dreznu, moskevském MCHATu. Jeho inscenace jsou zvány na významné evropské i světové festivaly Biennale v Benátkách, festival Pařížský podzim, Světový divadelní festival v Shizuoka pod horou Fuji, WuZhen festival, festivaly v Madridu, Dublinu, Soulu, Buenos Aires, Minsku, Berlíně, Pekingu.

 

Českým divákům se představil v roce 2016 – na PalmOff festu, inscenací Nepřítel lidu. Režisér je znám svým osobitým přístupem ke klasickým textům, nebojí se ani citací popkultury. Jeho výklady reflektují aktuální problémy společnosti a světa. Nebylo tomu jinak ani v případě jeho zpracování komedie Něco za něco, k níž tehdy ředitel Michal Lang řekl: „Myslím, že je důležité, aby i u nás, tak jako je běžné v jiných velkých městech našeho kontinentu, pracovali zahraniční režiséři evropského významu. Jan Klata bezpochyby takovou osobností je a já jsem moc rád, že přijal moje pozvání režírovat u nás. Chtěl jsem, aby 70. sezóna Divadla pod Palmovkou byla opravdu výjimečná. Vedle mého Zamilovaného Shakespeara, Nebeského Višňového sadu a pražské premiéry Žítkovských bohyní, kterou připravujeme, Klata se svou inscenací Něco za něco, doufám, potvrzuje, že Divadlo pod Palmovkou je výraznou a progresivní scénou, s níž je nutno počítat.“

 

Galerie

 

Komentáře

Komentáře