Klíště (Divadlo Bolka Polívky)

Bolek Polívka a Milan Lasica opět spolu na jevišti.

Dva staří herci, dávní přátelé, pracují v jednom divadle na svých rolích, každý v jiné inscenaci. Na obou scénách probíhají kostýmové zkoušky a fotografování postav. Oni dva se dlouho neviděli. Potkávají se v klubu divadla, oba postarší, vypelichaní, bývalí kohouti. Společně zjišťují, že jejich setkání by bylo radostnější, kdyby nebylo nepříjemných vzpomínek, výčitek a sebestřednosti.

Život je divadlo, ve kterém každý touží po jiné roli. Zatímco herec v podání Milana Lasici má za sebou velmi úspěšnou kariéru, jeho kolega ztvárněný Bolkem Polívkou byl obsazován spíše do menších rolí. Rozhovor v divadelním klubu se tedy neobejde bez výčitek. Otázkou, jež se celým příběhem prolíná, je, zda tito dva staří kohouti žijí podzim života, nebo jaro smrti.

Scénografickým předobrazem pro divadelní klub, který je dějištěm hry, se stal legendární bar DBP Poslední leč. Důležité role hrají také barman, ožívající socha Komtura a dívka Leona. Ti dva si na ní poměřují své svůdcovské schopnosti. Spíše ze zvyku. V divadelním klubu je zakázáno pít alkohol i kouřit. Žilo se, už se nežije. A zdá se, že žít se nebude. Smutné. Komické?

 

Autor, režie: Bolek Polívka, scéna: Jaroslav Milfajt, kostýmy: Tomáš Kypta, hudba: David Rotter

Hrají: Bolek Polívka, Milan Lasica, Petr Halberstadt, Kamila Valůšková / Gabriela Štefanová, Milan Sedláček

 

Premiéra 10. května, pražská premiéra 17. září v divadle Studio DVA.

 

Galerie

Komentáře

Komentáře