Kniha k 90. narozeninám Komedie

Divadlo Komedie slaví devadesátiny. A Městská divadla pražská vydávají k jubileu divadla knihu o jeho historii.

Divadlo Komedie oslavuje 90. výročí svého otevření. Za jeho historií včetně slavné éry Divadla Vlasty Buriana se ohlíží nová kniha Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/, kterou vydávají Městská divadla pražská.

Přestože jsou divadla pro diváky uzavřená, v Městských divadlech pražských i nadále zkouší nové inscenace a intenzivně pracují na dalších projektech – ku příkladu na přípravě vzdělávacích podcastů, videí pro maturanty, internetovém vysílání záznamů inscenací nebo také publikační činnosti, v jejímž rámci vychází časopis Moderní divadlo a nyní kniha Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/.

Publikace má šest kapitol, nechybí ani časová osa a soupis premiér a více než sto fotografií. Studie napsali Jakub Potůček (architektonická stať), Vladimír Just, Kamila Černá, Jakub Škorpil, Martin J. Švejda a Lenka Dombrovská (teatrologické texty), která je zároveň editorkou knihy: „Kniha vznikla u příležitosti 90. výročí otevření divadla v pražském paláci Báňské a hutní společnosti. Ve funkcionalistické budově, kterou projektoval architekt Josef Karel Říha, mělo být původně kino. Osud však šťastně zasáhl a prvním provozovatelem sálu, jenž tehdy nabízel asi 850 diváckých míst (dnes jich je pouhá třetina), se stal v prosinci roku 1930 Vlasta Burian. Působil zde patnáct let a vybudoval jedno z nejvýznamnějších kulturních center v Praze. V knize se snažíme alespoň krátce postihnout všechna období. Důkladněji analyzujeme tři – kromě zmíněného Divadla Vlasty Buriana je to éra Michala Dočekala a Jana Nebeského, kteří prostoru v roce 1994 vrátili název Divadlo Komedie, a hned období následující, kdy zde v letech 2002-2012 tvořilo Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka a Davida Jařaba.“

 

Zaměstnanci Orbisu v Divadle Vlasty Buriana na představení “Když kocour není doma” s Vlastou Burianem v hlavní roli (foto: ČTK)

 

Prosincové výročí však není jediným důležitým momentem divadla Komedie v této sezoně – na 9. dubna roku 2021 připadá 130. výročí narození Vlasty Buriana. A proto v Městských divadlech pražských chystají na jaro několik akcí, které se budou vázat k oběma ěmto jubileím – velkou výstavu Komedie Vlasty Buriana, site-specific projekt Stigma o (krvavé) historii divadla, komentované prohlídky, besedy, projekci Burianových filmů a samozřejmě křest knihy za účasti autorů.

 

Knihu je možné koupit v e-shopu Městských divadel pražských – dá se předpokládat, že bude hezkým vánočním dárkem každému milovníku divadla. Scény MDP nabízejí také dárkové poukazy na vstupenky se speciálně prodlouženou platností na dva roky nebo speciální edici voucherů s designovým katalogem fotografií souboru podepsaným herci, na kterém divadla spolupracovala s fotografkou Michaelou Karásek Čejkovou.

 

 

 

 

Galerie

Komentáře

Komentáře