Léto (ne zcela) bez divadla

Loketské kulturní léto 2015

Čím v létě, mezi dvěma sezónami, naplnit a konečně zase rozhýbat portál o divadle, který se tak ještě ke všemu jmenuje?

Zdánlivě nelehká hádanka má vlastně několik řešení: Ohlédnutími za uplynulou sezónou, výhledem do té další a také komentáři toho,
co zajímavého se v kulturní sféře děje v tomto “nedivadelním” období. Třeba i s přesahem do jiných druhů umění. Pojďme tedy do toho – a rovnou v následujícím týdnu.

Protože léto je ze své podstaty obdobím všemožných festivalů, zaměřili jsme se převážně na ně.

První červencový týden se uskutečnil 59. ročník proslulé Šrámkovy Sobotky. Tentokrát s tématem “staří mistři”, což je téma vlastně
také trochu divadelní. Jaký tento ročník byl a co můžeme čekat od toho dalšího…? To se dozvíte v jedné z našich rubrik již tento týden.
Ti, kdo se s festivalem dosud nepotkali budou mít možnost se dozvědět také něco z jeho zákulisí nebo si přečíst, čím je pro některé lidi tak výjimečný.

Karlovarský kraj nežije v červenci pouze mezinárodním filmovým festivalem. Dalším pozoruhodným kulurním svátkem je třeba Loketské kulturní léto – několikadenní přehlídka převážně hudebního divadla, letos poprvé v trochu jiném pojetí.

Jako každý rok, i letos se konají Letní Shakesperovské slavnosti. A my se jim budeme opět věnovat, i když trochu jinak… V rubrice Mimochodem se dozvíte – jak a proč.

Další díl letního speciálu bychom rádi věnovali Jiráskovu Hronovu a fenoménu amatérského divadla vůbec. Snad žádná země na světě nemá v tomto směru tak hustou divadelní síť jako ta naše. Proto se tématu budeme věnovat ještě několikrát i v budoucnu.

Co zajímavého také přinesla uplynulá sezóna, o tom bude první díl nové podrubriky té s názvem O divadle – s pracovním názvem “Zápisník příliš poučené divačky”. Vysvětlující komentář a rovnou také několik diváckých tipů (samozřejmě s přesahem do sezóny nadcházející) se dočtete v Mimochodem koncem týdne.

Víkend pak bude zasvěcen prvnímu dílu divadelního slovní(č)ku pro všechny, kdo se chtějí dozvědět něco víc O DIVADLE jaksi obecně. A třeba se připravit na novou divadelní sezónu.

Děkujeme za pozornost a těšíme se. Užívejte léta a kdo má náladu na divadlo i teď, nechť sleduje kromě počasí třeba také náš Facebook.
Redakce O divadle

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Od sezóny 2016-2017 kmenová dramaturgyně MDK. Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, poté byla dva roky v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, spolupracovala také se Západočeským divadlem v Chebu a Městským divadlem Mladá Boleslav. Mezitím učila dramatickou výchovu, pracovala pro Českou televizi a občas publikovala na portálu O divadle.cz. Jako dramaturg působí rovněž v pražském divadelním souboru 3D company, který hraje pátým rokem v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Komentáře

Komentáře