LiStOVáNí divadlem

MerdeTour - Věra Hollá a Lukáš Hejlík, autor: Jakub Holas, zdroj: listovani.cz

Pokud máte rádi knihy, a zároveň chodíte do divadla, rozhodně neváhejte seznámit se s cyklem scénických čtení nazvaným LiStOVáNí. Tento originální formát na pomezí veřejného čtení ukázek ze současné literatury a činoherního divadla spoluzaložili před více než deseti lety herci Věra Hollá, Lukáš Hejlík a Pavel Oubram, toho času spolužáci z VOŠ herecké a také čerství kolegové v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Od té doby se řady tvůrců (v podstatě režisérů, dramaturgů i herců v jednom) jednotlivých LiStOVáNí rozrostly a celý projekt se těší značnému zájmu čtenářů – diváků, nakladatelů i samotných knižních autorů. Z pohledu divadelního musím říct, že před aktéry těchto specifických vystoupení smekám, neboť jejich scénou je často prázdný prostor jeviště, knihkupectví či školní tělocvičny, kostýmy jsou většinou náznakové nebo civilní a rekvizitami jsou samotné knihy, o které tu jde především. I když se pochopitelně jedná o věc předem domluvenou a připravenou, nedá se říci, že by byla “hrajícím čtenářům” cizí jistá dávka improvizace. Projevuje se to především v pohotovosti, se kterou střídají jednotlivé role, jejichž počet jde někdy až do desítek. Představení obvykle trvají kolem hodiny a rozhodně nepostrádají dramatický tah. Ve vypjatějších momentech se vcelku klidný čtený dialog dvou postav může změnit v docela akční podívanou…

Momentálně se chýlí ke konci “MerdeTour” – putovní série představení (tedy scénického představovaní) jednoho z humoristických bestsellerů Stephena Clarka, Brita žijícího dlouhá léta v Paříži. Hlavního hrdinu Paula Westa ztělesňuje Lukáš Hejlík a v několika dalších rolích můžete vidět Věru Hollou nebo Petru Bučkovou. Není zřejmě žádným překvapením, že LiStOVáNí spolupracuje také s veletrhem a festivalem Svět knihy, který začíná právě dnes v Praze – Holešovicích.

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Od sezóny 2016-2017 kmenová dramaturgyně MDK. Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, poté byla dva roky v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, spolupracovala také se Západočeským divadlem v Chebu a Městským divadlem Mladá Boleslav. Mezitím učila dramatickou výchovu, pracovala pro Českou televizi a občas publikovala na portálu O divadle.cz. Jako dramaturg působí rovněž v pražském divadelním souboru 3D company, který hraje pátým rokem v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Komentáře

Komentáře