Marie Štípková

Narozena 1986 v Českém Těšíně. * Absolventské role: Dorina (Tartuffe), Marie (Kazimír a Karolína), Komediantka (Markéta, dcera Lazarova), Arkadina (Racek) * Motto a “Co ke mně patří” v době absolutoria: “Dívat se životu do tváře. Stále se dívat životu do tváře. Pamatovat si, jaký byl, a nakonec ho pochopit. Milovat ho, jaký je.” * Kamarádi, pivo, literatura na vysoké intelektuální úrovni, pivo, tupý výraz, pivo, chytré řeči, tanec (svatého Víta).

V nedávném rozhovoru v Divadelních novinách Marie Štípková říká: “Ona je to otázka, zda bych to bez divadla vydržela… Ale nerada dělám věci napůl, nechtěla bych hrát jen proto, že jsem vystudovala DAMU. To by byl vyplýtvaný život.” Viděno z vnějšku – myslím, že se nemohla charakterizovat lépe.

Na fotografii je i Marie v den Koulení, slavnosti, kdy se školní divadlo Disk loučí s právě absolvujícím ročníkem, na videu o pět let později, kdy jsme spolu strávili moc hezký víkend v rekreačním středisku DAMU v Poněšicích. Všem jsme položili pět stejných otázek.

Nejsem si jistá, zda jsem měla nějaká očekávání a pokud ano, tak jestli byla konkrétní. Většinou se toho snažím vyvarovat, abych byla schopna lépe přijímat to, co mi do života přichází.

Co pro mě na škole bylo nejdůležitější, co nejvíc mi dala – a jak jsem to viděl hned po absolutoriu a jak to vidím teď.

Škola pro mě byla hlavně místem důležitých setkání – s lidmi, se kterými jsem se potkala na škole, se většinou potkávám i nadále, ať už pracovně nebo přátelsky. Zkrátka vznik dlouhodobých vazeb. Nevím, jestli jsem to vnímala stejně i bezprostředně po absolutoriu, ale v současné době si to uvědomuju čím dál víc.

Jak prvních pět profesionálních let splnilo má očekávání = co jsem v profesionálních letech čekala a v čem je praxe jiná (v dobrém i ve špatném), než jakou jsem o ní měla na začátku představu.

Nejsem si jistá, zda jsem měla nějaká očekávání a pokud ano, tak jestli byla konkrétní. Většinou se toho snažím vyvarovat, abych byla schopna lépe přijímat to, co mi do života přichází. Ale za prvních pět let se mi určitě povedla spousta věcí, o kterých jsem snila. Setkala jsem se se spoustou výrazných režijních a hereckých osobností. Učím na DAMU. Byla jsem tři roky v angažmá v divadle, kde mi to dávalo smysl a měla jsem možnost pracovat na velkých rolích a herecky se rozvíjet.

Vyjmenuj a blíže představ své největší úspěchy za těch prvních pět let.

Cena divadelní kritiky za ženský herecký výkon v roce 2015 za roli Géši v Brémské svobodě R.W.Fassbindera a možnost spolupráce s  režisérem Martinem Františákem. Možnost zahrát si Jentl pod vedením režiséra Jakuba Nvoty. Možnost asistovat při výuce Jarky Šiktancové a Lukáše Hlavicy na DAMU.

Kde bych chtěla profesně být za dalších pět let.

Chtěla bych dělat divadlo, které má smysl. V ideálním případě přitom být součástí fungujícího souboru.

Pozvi diváky tam, kde jsi na sebe nejvíce pyšná.

Byla bych je ráda pozvala na Brémskou svobodu, ale ta měla před prázdninama derniéru. Pozvu je tedy na Jentl, která se hraje v Městském divadle Kladno.

_MG_8414 copy

(video se spustí po kliknutí na fotografii)

11

Marie Štípková 2010

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře