Milan Šotek

Narozen 1985 v Praze. * Absolventské inscenace: Kazimír a Karolína, Racek * Motto a “Co ke mně patří” v době absolutoria: „Vše, co se dá vyjádřit, dá se vyjádřit jasně.“ (Ludwig Wittgenstein) * Středoevropská literatura, poetika malých forem, kánon českého dramatu (komedie).

Milan Šotek je jedním ze dvou dramaturgů, kteří absolvovali katedru činoherního divadla DAMU v “našem” roce 2010. Po škole působil tři roky v Moravském divadle Olomouc, dva roky byl dramaturgem Divadla na Vinohradech, od sezóny 2015/2016 je v Národním divadle. Je též spoluzakladatelem Cabaretu Calembour, jehož představení lze vidět v Ypsilonce anebo na Palmovce.

Všichni lidé, kteří kdy zavítali do divadla, i kdyby jen náhodou, vědí, co dělá v divadle herec. Většina těch, kteří tam byli ještě jednou, si asi umí představit práci režiséra. Těm, kteří chodí do divadla aspoň jednou ročně, je jasné, co v programu znamenají řádky scéna, kostýmy, případně výprava.

Ale dramaturg? Karel Čapek k tomu ve své knize Jak se dělá divadlo říká: “Úřad dramaturga nebo případně lektora je velmi tichý a odehrává se v nějakém zastrčeném pokojíku; je to oáza klidu a hluboké, přímo osvěžující nudy v uchvátané divadelní fabrice. Sem docházejí skromní autoři (ti méně skromní obléhají šéfa činohry) a přinášejí čistě opsané kusy, vykládají o nich široce a dlouze, vracejí se urgovat je a chtějí mocí mermo vědět, kdy se to bude dávat. Dramaturg, muž pokojný a rozmyslný, odpovídá, že to bude.”

(První fotografie je z Poněšic 2014 – po kliknutí na ni se spustí video rozhovoru. Druhá z doby absolutoria, tedy června 2010.)

 

_MG_8038 copy
(video)

 

03

 

 

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře