Smrt obchodního cestujícího (Divadlo ABC)

Requiem za sen jednoho obyčejného člověka.

70 let od od premiéry na Broadwayi uvede divadlo ABC slavnou hru amerického dramatika Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího. Rolí Willyho Lomana se na pražská jeviště po delší pauze vrací Miroslav Donutil. Režisér a umělecký ředitel MDP Michal Dočekal do inscenace obsadil i Zuzanu Kronerovou, Martina Donutila nebo Viktora Dvořáka, letošního držitele činoherní ceny Thálie.

Smrt obchodního cestujícího, drama o střetu „amerického snu“ a společenské reality, je jednou z nejlépe napsaných her 20. století. Kromě jí samé o tom svědčí i to, že poprvé v historii posbírala jedna hra tři nejprestižnější divadelní ocenění zároveň: Pulitzerovu cenu za drama, cenu Tony i cenu newyorských kritiků NYFCC Award. Premiéru měla v únoru 1949 v divadle Morosco a během necelých dvou let se na této scéně dočkala téměř 750 repríz. V Městských divadlech pražských půjde teprve o druhé nastudování.

Dramaturgyně Simona Petrů: „Willy Loman není hlavní postavou. Hlavní postavou je jeho sen. Sen o úspěchu. Popularitě. Ocenění. Naplnění. Rodině jako z reklamy na životní pojištění. Ale Willy Loman sedí za volantem otřískaného auta. V rozpadajícím se domě s hypotékou a ledničkou na splátky. Jeho jízda čím dál složitějším světem se stává závodem o vlastní důstojnost. Millerova hra je requiem za sen jednoho obyčejného člověka, který se probouzí z třpytivého snu do nemilosrdného rána reality. Který zjišťuje, že na sklonku života dosáhl jediného – pro všechny má větší cenu mrtvý než živý.”

Do role Willyho Lomana, stárnoucího a vyhořelého obchodního cestujícího, obsadil režisér Michal Dočekal Miroslava Donutila.

„Je to těžká role. Už proto, že je to role světového formátu, ale já se na ten velký a náročný proces těším, protože s Michalem Dočekalem jsme si vždycky rozuměli a nepochybuji, že tomu tak bude i teď,“ uvedl na začátku zkoušení Miroslav Donutil, který se v této inscenaci potkává se svým synem Martinem, zde Haroldem „Happym“ Lomanem, mladším synem, který svou touhu po úspěchu naplňuje v konformismu a konzumním životním stylu.

Martin Donutil: „Willy bral mladšího syna jako přívažek, jeho dospívání ani nestačil vnímat, takže byl Happy dost přehlížený. Ale líbí se mi, že to dokázal obrátit alespoň v nějakou výhodu. Umí si užívat života lépe než ostatní, je rozhodnutý prostě neztroskotat.”

Vedle Miroslava a Martina Donutilových se v roli Willyho manželky Lindy představí Zuzana Kronerová, držitelka dvou Českých lvů, jako starší „nezdárný“ syn Biff pak Viktor Dvořák, oceněný letos Thálií za roli v další Dočekalově inscenaci, Andělích v Americe, nebo Jiří Štrébl coby úspěšnější a zároveň empatický soused Charlie.

 

vizual_maly
(pro zvětšení klikni)

 

Autor: Arthur Miller, překlad: Luba a Rudolf Pellarovi, režie: Michal Dočekal, dramaturgie: Simona Petrů, scéna: David Marek, kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková, hudba: Ivan Acher

Hrají: Miroslav Donutil, Zuzana Kronerová, Viktor Dvořák, Martin Donutil, Jiří Štrébl, Milan Kačmarčík, Aleš Bílík, Evellyn Pacoláková, Michael Vykus, Kryštof Krhovják, Sára Affašová, Tereza Slámová

Premiéra: 14. prosince 2019 v divadle ABC

Program

V galerii pro připomenutí: zřejmě nejslavnější inscenace Smrti obchodního cestujícího v Národním divadle 1959, s Karlem Högerem v titulní roli.

A zde také alespoň 23 vteřin z té slavné inscenace s Karlem Högerem…

 

 

 

 

Screen Shot 2020-01-15 at 14.03.13
23 vteřin ze Smrti obchodního cestujícího s Karlem Högerem a Bohušem Záhorským (video)

 

 

 

Screen Shot 2019-12-16 at 23.48.44
(video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Smrt_obch_cest
(pro zvětšení klikni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

Komentáře

Komentáře