Na GRAND Festivalu smíchu byla vyhlášena Komedie roku 2019

V pondělí 27. ledna byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny jubilejního 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Miroslav Hanuš a jeho pardubická kolegyně Petra Janečková.

V hlavním programu festivalu měli diváci možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v sezóně 2018/19 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Další komediální představení byla uvedena v nesoutěžní sekci přehlídky.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěži utkaly o titul Komedie roku 2019, byly vybrány: bláznivá veselohra z divadelního prostředí Hra, která se zvrtla Městského divadla Kladno, morbidní komedie o jedné návštěvě Pan Kolpert v podání ústeckého Činoherního studia či kabaretně laděná féerie Městského divadla Brno Osmyčky. Soutěžily i bizarní komedie o hledání smyslu života Naše sebrané trable libereckého Divadla F. X. Šaldy, drsná komedie obnaženého mužství Testosteron Městského divadla Zlín a původní česká hra pražského Švandova divadla Smrt mu sluší, která nabídla nekompromisní pohled na divadlo. Pořádající soubor Východočeského divadla do souboje o festivalové ceny vyslal parodickou crazy komedii Velká bankovní loupež.

Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, jejímiž členy byli: recenzentka a předsedkyně činoherní komise Cen Thálie Jana Paterová, dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, recenzentka Divadelních novin Anežka Berčíková, dramaturg Divadla F. X. Šaldy Liberec Jiří Janků a dramaturg Městského divadla Brno a pedagog JAMU Miroslav Ondra. Alternativou odborné poroty byla studentská porota sestavená tentokrát studenty Univerzity Karlovy Praha a Masarykovy univerzity Brno. Své hlasy samozřejmě odevzdávali i sami diváci.

Vedle tradičních festivalových cen (titul Komedie roku, cen odborné a studentské poroty, diváků a ocenění za nejlepší režii a herecké výkony) byla podeváté v historii festivalu udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru. Jejími předchozími laureáty jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek, Jan Vodňanský, Ivan Trojan, Boleslav Polívka a Hana Burešová.

 

Výsledky:

Komedie roku 2019

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Hra, která se zvrtla

Režie Jaroslav Slánský

Městské divadlo Kladno

 

Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

Kristýna Hulcová v roli Lucille v komedii Velká bankovní loupež

v režii Roberta Bellana

Východočeské divadlo Pardubice

 

Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

Jiří Š. Hájek v roli Maxe v komedii Hra, která se zvrtla

v režii Jaroslava Slánského

Městské divadlo Kladno

 

Cena za nejlepší režii

David Šiktanc za režii komedie Pan Kolpert

Činoherní studio Ústí nad Labem

 

Cena odborné poroty

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Hra, která se zvrtla

Režie Jaroslav Slánský

Městské divadlo Kladno

 

Cena studentské poroty

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Velká bankovní loupež

Režie Robert Bellan

Východočeské divadlo Pardubice

 

Komedie diváků 2019

Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields / Velká bankovní loupež

Režie Robert Bellan

Východočeské divadlo Pardubice

 

Cena Genia smíchu 2020

Jan Schmid

vůdčí osobnost Studia Ypsilon a tvůrce jeho osobité poetiky založené na kolektivní improvizaci a jevištní montáži

 

Galerie

Komentáře

Komentáře