Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi (HaDivadlo)

Nedělní rodinná diskuze o klimatické krizi v náhledu Ivana Buraje

Novinka na repertoáru brněnského HaDivadla, Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi, je výřezem z reality rodinných debat o globálním oteplování. Hrozby a příležitosti, které s sebou tyto domácí diskuze přinášejí, zkoumá režisér Ivan Buraj v tvůrčím týmu s dramaturgem HaDivadla Matějem Nytrou, filmovým tvůrcem Bohdanem Karáskem a výtvarníkem Pavlem Stercem. Inscenace je součástí dramaturgického cyklu HaDivadla pro 45. sezonu 2019/20 – Zdroje.

Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi, je civilně pojatým vhledem do mezilidských konfliktů, komunikace osobních pozic vůči otázkám klimatu či (ne)udržitelných životních stylů. Pozornost je zacílena na rodiny, jednotku, která reprezentuje společnost a její vznětlivé napětí.

Tři generace – matka, starší dcera s podnikavým manželem, mladší dcera aktivní v environmentálním občanském hnutí, a chybějící otec – přinášejí při jednom z nedělních setkání mnoho názorů, zkušeností i emocí a společně vzdorují kolapsu vzájemných vztahů.

„Zajímalo nás, jak se od tématu lehce stočí pozornost k emocím, agresi, ale jak se zase v nových kolech bitvy dá z faulů poučit, protože ve skutečnosti musí, jinak se věci nepohnou z místa“, říkají tvůrci záměry projektu, jenž vznikal polodokumentárním způsobem a v sezoně mu předcházel i volný cyklus přednášek sociologů i členů klimatických organizací.

Na autorském scénáři se vedle Ivana Buraje a dramaturga Matěje Nytry podílel filmový tvůrce Bohdan Karásek (dvakrát nominovaný za svůj debutový snímek na letošní Ceny filmové kritiky) a výtvarník Pavel Sterec (pedagog a mj. finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého 2015), který také vytvořil scénografické pojetí inscenace. Tomu dominuje šev mezi náznaky bytu a abstraktním scénou.

„Posloucháš se, když mluvíš?“

Rodina. Neděle. Diskuze po obědě. Tři generace.

Matka (otec chybí) – učitelka a bývalá disidentka, dcera s manželem – pracující v rodinné firmě na instalaci solárních panelů, a mladší dcera – účastnice klimatických protestů (byla párkrát u psychologa).

Rozhovory v rodinách jako dnešní bojové pole klimatické krize. Čaj? Katalogy mediálních předobrazů. Vnější svět v našich intimních prostředích. (Dá se vnitřní a vnější oddělovat?) Jak být účinným subjektem změny? Co je hysterická reakce a kdo hranice „zdravé“ reakce určuje? Dá se vůbec uskutečnit změna ve společnosti kultivovaně? Není každý protest v perspektivě každodennosti nemocí? Hysterie versus pasivita. Studie dialogu. Probouzení společného vědomí. Uvidět budoucnost. Nechat organicky prorůst zeleň napříč chronicky se vracejícími pozičními spory?

 

Autoři: Ivan Buraj, Bohdan Karásek a Pavel Sterec, režie: Ivan Buraj, scéna: Pavel Sterec, kostýmy: Kateřina Kumhalová, dramaturgie: Matěj Nytra, konzultace: Matěj Metelec

 

Hrají: Táňa Malíková, Simona Peková, Kamila Valůšková, Jiří Miroslav Valůšek

 

Premiéra 31. ledna 2020

Reprízy 3. února (s dramaturgickým úvodem a besedou po představení), 17. února a 29. února.

 

Screen Shot 2020-01-30 at 12.43.54
(pro zvětšení klikni)

 

 

 

Komentáře

Komentáře