Návrat Činoheráku

logo ČS

Podle informací na portálu iDnes.cz se do budovy Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov vrátí původní soubor. Jeho návrat připravuje nová rada města, v níž jsou i lidé blízcí spolku Činoherák Ústí. Právě do tohoto spolku původní soubor přešel a díky veřejné sbírce hrál v upravených prostorech kina Hraničář. Spolek by měl být podle návrhu radních v budově Činoherního studia v nájmu od ledna. I po návratu na Střekov má ale v plánu některé hry uvádět dál v Hraničáři, který nadšenci ve volném čase upravili na multikulturní prostor.

Z pohledu budoucích generací se může uplynulý rok plný dramatických událostí kolem Činoherního studia postupně stát pouhou kapitolkou v dějinách českého divadla. Nešťastnou a nesmírně trapnou epizodou “se šťastným koncem”. Ačkoli se zdá, že vše dopadne ve prospěch divadla  a divadelníků, myslím, že i pro ně je důležité si celou kauzu uchovat v paměti a vzít si z ní poučení… Pro dotyčné pány z magistrátu je to pak poučení v tom smyslu, že divadlo má občas větší moc než by se mohlo zdát, neboť zachází s emocemi, a tak dokáže rozhýbat dav.  Lze toho využít anebo to zneužít. Neposuzujme věci černobíle, ale chraňme svobodu a spravedlnost. Ta, zdá se, v tomto případě zvítězila, ať už si o Činoheráku nebo o divadle jako takovém myslíte co chcete.

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, byla v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Městském divadle Kladno. Mezitím byla dramaturgyní na volné noze a v divadlech pracovala jako host. Nejčastěji hostovala či hostuje v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle D21 či v Městském divadle Mladá Boleslav. Spolupracovala také s Českou televizí jako externí dramaturg. V současné době studenty hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha a příležitostně režíruje. Sem tam také ráda přispěje na portál O divadle. Od roku 2014 působí v nezávislém divadelním souboru 3D company, který hraje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Od září 2020 kmenová dramaturgyně Divadla D21.

Komentáře

Komentáře