Noc divadel nabídne virtuální prohlídky i živé přenosy

Události tak proběhnou převážně online. Scény propojí virtuální telemost, který bude mít své zázemí v Institutu umění – Divadelním ústavu. Streamovací studio umožní divákům sledovat moderovaný kontinuální program probíhající v různých městech a místech.

Osmý ročník Noci divadel se uskuteční třetí listopadovou sobotu 21. 11. 2020, v letošním roce však ve výrazně omezeném režimu a s velkou převahou virtuálního programu. Preventivní opatření “doby koronavirové” mají obrovský dopad na oblast divadla i kulturu jako celek – proto je podtiutlem letošní Noci divadel Divadlo a udr-život-elnost. K ekologickým tématům v oblasti umělecké tvorby i divadelního provozu se nečekaně přidružila i témata existenční. I přesto se do Noci divadel plánují zapojit divadla v celé republice. Součástí letošního ročníku bude také virtuální telemost moderovaný Institutem umění – Divadelním ústavem jako koordinátorem akce. Více informací na webu Noci divadel.

Martina Pecková Černá z IDU, který Noc divadel v ČR od roku 2013 koordinuje: “Již po skončení minulého ročníku jsme jako podtitul nadcházející Noci divadel zvolili aktuální společenské téma související s udržitelností lidské civilizace a klimatickou krizí. Avšak události posledního půl roku propůjčily mottu udr-život-elnost hlubší, pro obor divadla skutečně existenciální rozměr. I z toho důvodu jsme se po důkladné diskusi se zapojenými subjekty rozhodli Noc divadel i pro letošní rok udržet. Vzájemná podpora i spolupráce divadel a jejich diváků získala od vypuknutí epidemie na zásadní důležitosti a zároveň nabývá nových a nečekaných dimenzí i formátů. Doufáme, že i Noc divadel bude určitým světlem, které v aktuální složité situaci české společnosti zazáří do tmy.”

Divadla a soubory zapojené v letošním ročníku Noci divadel přizpůsobí svůj program aktuálním vládním nařízením. Události tak proběhnou převážně online (živě či ze záznamu). Scény propojí virtuální telemost, který bude mít své zázemí v Institutu umění – Divadelním ústavu. Streamovací studio umožní divákům sledovat moderovaný kontinuální program probíhající v různých městech a místech. Na programu budou nejen virtuální prohlídky či živé přenosy, ale například také interaktivní edukativní hry pro děti i dospělé.

 

Screen Shot 2020-11-04 at 11.35.02
(pro zvětšení klikni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. V loňskem roce se Noci divadel v ČR zúčastnilo na 40 tisíc návštěvníků a zapojilo 109 kulturních institucí ze 30 měst. V Praze program připravilo celkem 52 divadel a souborů. Noc divadel v ČR je tak největším projektem v rámci European Theatre Night.

 

Komentáře

Komentáře