O festivalech a tak…

Mezinárodní festival Divadlo

Ač některá divadla hrají i v létě – ať už v domech nebo na letních scénách pod širým nebem – přece atmosféra divadelních prázdnin (tak trochu po vzoru prázdnin školních) prosákla i do naší redakce, a tak jste během letních měsíců neměli tak plynulý přísun zajímavostí a aktualit, na který jste zvyklí. To se však už brzy změní! Jednak samozřejmě proto, že se blíží nová divadelní sezóna, přičemž někde už v tomto týdnu začali zkoušet nové či tzv. “oprašovat” starší inscenace, za druhé pak proto, že se blíží jeden z největších festivalů u nás – Mezinárodní festival Divadlo v Plzni, v listopadu pak sympatický Ost-ra-var (přehlídka toho, co se za rok urodilo v ostravských divadlech) a mnoho dalšího, o čem stojí za to psát.

Právě divadelní festivaly jsou, alespoň pro mě, spojeny z řadou vzpomínek a silných diváckých zážitků. Možná je to zpětně umocněno tím, že jsem se většiny z nich účastnila jako mladá studentka divadelní fakulty v partě vrstevníků a pocit sdíleného zážitku v rámci publika byl o to intenzívnější. Nevím. V každém případě jsou inscenace, na které nezapomenu. Job – skvělá adaptace Rothova románu v režii Martina Františáka v Divadle Petra Bezruče (s famózním Norbertem Lichým v hlavní roli!), Racek v režii Ivana Krejčího v rovněž ostravské Komorní scéně Aréna, Havlovo Odcházení z Českých Budějovic v režii Martina Glasera nebo mnohá představení (nejen) pouličního a “alternativního” divadla na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové… Myslím, že nejen pro mě byly tyto vzpomínky hnacím motorem i inspirací pro další divadelní práci. A to nemluvím o festivalech studentských. Myslím, že pro většinu účastníků byla tehdy nějaká soutěžní sekce až na posledním místě…

Festivaly jsou zkrátka kořením divadelního života v hledišti i na jevišti a povzbuzením v tom smyslu, že tady ještě pořád je někdo, kdo “fandí divadlu”, o což se ostatně snaží i náš portál. Takže, na honu za novými zážitky sezóny 2013/2014 – “lovu zdar!”

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, byla v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Městském divadle Kladno. Mezitím byla dramaturgyní na volné noze a v divadlech pracovala jako host. Nejčastěji hostovala či hostuje v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle D21 či v Městském divadle Mladá Boleslav. Spolupracovala také s Českou televizí jako externí dramaturg. V současné době studenty hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha a příležitostně režíruje. Sem tam také ráda přispěje na portál O divadle. Od roku 2014 působí v nezávislém divadelním souboru 3D company, který hraje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Od září 2020 kmenová dramaturgyně Divadla D21.

Komentáře

Komentáře