O Palečkovi – průvodce pro malé cestovatele v Jihočeském divadle

Malé divadlo uvede jako svou druhou premiéru dobrodružné vyprávění o malém chlapečkovi s obřím srdcem a o radosti z poznávání světa. Pohádku (pro děti od 3 let) na motivy Boženy Němcové uvádí divadlo v rámci cyklu Český rok k výročí 100 let republiky.

Byli jednou dva manželé a ti neměli děti. Jedenkráte, když muž na pole odejel orat, narodil se mu zatím doma synek, o nic větší než paleček. Matka ho také hned Palečkem nazvala. Byl to klučík přepodivný! Sotva se narodil, už ho byly plné kouty, po jizbě, po kuchyni běhal, skákal, zpíval, a když bylo k poledni, volal na matku: „Mámo, mámo, dej mi oběd, ať ho otci na pole donesu!“ / B. Němcová

 

Po nějaké době se s Palečkem do Malého divadla vrací režírovat bývalý umělecký šéf Zdeněk Jecelín: “Snažíme se, aby inscenace byla akční, vtipná, současná a klasická zároveň, srozumitelná pro dnešní děti a přitom stále pohádka Boženy Němcové. Mottem příběhu je přísloví všude dobře, doma nejlíp, a to i když je ten domov v pohybu na kolečkách, protože domov není místo, ale lidé.”

Scénu, kostýmy a loutky navrhla Jitka Nejedlá. Zdeněk Jecelín: “Hlavním scénografickým prvkem je teardrop, což je druh karavanu. V něm bydlí naši dospělí hrdinové, kteří si přejí mít děťátko, a kolem něho se odehraje i dobrodružství malého Palečka.”

 

A3

 

 

Scénář a režie: Zdeněk Jecelín, scéna, kostýmy a loutky: Jitka Nejedlá, hudba:Tomáš Hubáček, dramaturgie: Petr Hašek

Hrají: Lucie Valenová, Petr Hubík, Vjačeslav Zubkov.

 

Zdeněk Jecelín je autorem mnoha divadelních her, které se těší uznání divadelních kritiků i oblibě diváků. Pro Malé divadlo napsal: Maruška a Duch Vánoc – 2005, Královna hadů – 2007, Havrane z kamene – 2008, Dr. Jekyll a Mr. Hyde – 2008, Ronja, dcera loupežníka – 2009, Divoký tygr přeskakuje strž – 2012, Quijote! – 2014. Další inscenace vznikly pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově: Kocour v botách – 2006, Cesta kolem světa – 2008, Baron Prášil – 2015, Pták Ohnivák a lišák Zorro – 2013 a v roce 2018 Ztracený svět, který bude divadlo uvádět před Otáčivým hledištěm i v létě 2019.

 

Premiéra 24. 11. 2018 v 17.00 v Malém divadle (generální zkouška 23. 11. – 10.00)

 

 

 

 

Komentáře

Komentáře