Ohromné maličkosti (Alfréd ve dvoře, 29. a 30.8.)

10. ročník festivalu. “Dům plný zázraků“ - 70 představení / 30 různých produkcí / ve 2 dnech / 4 tříhodinových blocích / 2 pro děti (15.00-18.00) a 2 pro dospělé (19.00-22.00). Divadlo, loutky, hudba, filmy, básně, dílny pro děti… a jiná kouzla. Hraje se v divadelních sálech, v kanceláři, v bytech i na dvoře.

Název festivalu přejímá titul bezmála stoleté knížky krátkých próz Gilberta Keithe Chestertona. Pan Chesterton je totiž duchovním otcem tohoto festivalu. Jeho dílo má za hlavní téma paradox mylného vidění: „věci“ nemusí být takové, jak nám naše oči (či předsudky) napovídají, a to, co se zdá být malé, může být ve skutečnosti ohromné. Většina z toho, co diváci potkají na pouti divadlem, netrvá déle, než půl hodiny. Něco je určeno pro desítky diváků, něco pro diváků pár.

 

29. srpna

Sobotní odpoledne pro děti 

Pěvecká dílna Evy Vrbkové / 15.00-15.40 (velký sál) – dílna pro zpěváky od šesti let

Plata Company + mir.theatre: Prefaby / 15.00-15.30 + 16.00-16.30 + 17.00-17.30 (byt v přízemí) – preapokalyptická betonová idyla (koncept, scénografie, technická realizace Dominik Migač, dramaturgie Jakub Maksymov, hraje Dominik Migač nebo Jakub Maksymov)

Marek Bečka (Buchty a loutky): Zchudlý loutkář / 15.10-15.25 + 15.45-16.00 (dvůr) – řekněte si, kterou pohádku chcete vidět… a uvidíte (totální improvizace s tím, co neshořelo)

Arnošt Goldflam čte dětem… / 15.30-16.00 + 16.30-17.00 (malý sál) – …ze svých deseti knížek: Standa a dům hrůzy, Podivné historky ze života a další

Petr Nikl: Hudebníček / 15.45-16.10 + 16.40-17.05 (Mimprovizace) – rapování a recitace z připravované knihy: „Nebesa nade mnou,/ manžílek ve mně,/ zvířenu tajemnou/ zplodila Země…“

Adoptovaná Hrůza Reunion: Houby z Yuggothu / 15.50-16.05 + 16.45-17.00 + 17.35-17.50 (kancelář) – postneoabstraktní loutkový zážitek na motivy básní H.P.Lovecrafta (režie AHR, scénografie Berta Doubková, hudba Hubert Doubek, hrají Matylda Homolová, Berta Doubková a Hubert Doubek)

Ondřej Galuška a spol.: Krev není voda / 16.05-16.35 (velký sál) – koncert písní pro děti od Ondřeje Galušky (Eggnoise, Odd Gift) a Milana Caise (Tata Bojs) – „Můj táta,/ to se jen tak nevidí,/ je cholerik./ Co na to bere?/ Čtyři piva denně…“ (Můj táta)

Buchty a loutky: Kocour v botách / 17.10-18.00 (velký sál) – loutková pohádka pro malé milovníky inteligentních zvířat (režie Buchty a loutky pod vedením Marka Bečky, dramaturgie Buchty a loutky pod vedením Kateřiny Schwarzové, výroba loutek Tereza Magnan a Štěpán Pěnka, výprava Robert Smolík, hudba Vít Brukner, střídavě hrají Zuzana Bruknerová, Vít Brukner, Radek Beran, Marek Bečka a Lukáš Valiska)

 

Sobotní večer pro dospělé

Ondřej Galuška: Stručný úvod do filosofie marnosti / 19.00-19.30 (velký sál) – koncert písní z připravované desky, která odkazuje na mnoho spisovatelů, dramatiků a filosofů.

Marek Bečka (Buchty a loutky): Zchudlý loutkář / 19.00-19.15 + 20.00-20.15 (dvůr) – řekněte si, kterou pohádku chcete vidět… a uvidíte (totální improvizace s tím, co neshořelo)

S.d.Ch.: Tutáč na Tenerife aneb Pandemický azyl lhostejné šelmy aneb Budování kolektivní (kulturní) imunity / 19.20-19.35 + 19.55-20.10 + 20.40-20.55 (Mimprovizace) – premiéra autorské četby na pokračování: z vily Michala Davida na Tenerife, kde se svým sekretářem Slávkem Jandákem tráví nucený odpočinek po čas pandemie věčně budoucí ministr kultury Tutáč…

Ctibor Turba recituje Jána Sedala a promítá své animované filmy / 19.35-19.50 + 20.10-20.25 + 20.45-21.00 (byt Ctibora Turby)

Tomáš Stolařík (Spolek Kašpar) ve hře Davida Irelanda Clint Eastwood / 19.35-20.00 + 20.40-21.05 (kancelář divadla) – „Až zemře Clint Eastwood, všichni opravdoví muži zemřou s ním.“ Inscenace hry napsané pro mezinárodní soutěž o Cenu Ferdinanda Vaňka (překlad Jakub Škorpil, režie Jakub Špalek, dramaturgie Lenka Bočková…)

Plata Company + mir.theatre: Prefaby / 20.00-20.30 + 21.00-21.30 (byt v přízemí) – preapokalyptická betonová idyla (koncept, scénografie, technická realizace Dominik Migač, dramaturgie Jakub Maksymov, hraje Dominik Migač nebo Jakub Maksymov)

Michal Novotný: Jak jsem šel kolem / 20.10-20.25 + 21.00-21.15 (malý sál) – nejstarší ze všech kulturních Michalů Novotných, pražský překladatel, básník a autor knih pro děti, recituje své verše: „Zmizel svět hospodských čtyřek/ Asanují nás/ Není kam chodit na hospodský žvást/ Není kam chodit na svých osm pivek/ Křičet a řvát/ A pak se zjihle stydět/ Není kam/ Asanují nás“

Boca Loca Lab: Máj / 20.15-20.40 (velký sál) – Karel Hynek Mácha v koncertní performanci (voicebandová kompozice a režie Jiří Adámek, živá zvuková kompozice Michal Cáb, hrají Vendula Holičková, Bára Mišíková, Pavol Smolárik a Daniel Šváb)

Ivan Acher: Esperados / 21.20-22.00 (velký sál) – písně v esperantu, jazyce z nejzpěvnějších a resuscitace nemrtvých písní divadelních, vše na hudbu Ivana Achera (vystoupí Vanda Šípová, Jana Vébrová a Tereza Marečková)

 

30. srpna

Nedělní odpoledne pro děti 

Divadlo Alfa: Johanes doktor Faust / 15.00-15.30 (velký sál) – z her českých lidových loutkářů (scénář Pavel Vašíček, režie, výprava a loutky Tomáš Dvořák, hudba Jiří Koptík, hrají Petr Borovský, Martin Bartůšek, Tomáš Jereš a Petr Vydarený)

Plata Company + mir.theatre: Prefaby / 15.00-15.30 + 16.00-16.30 + 17.00-17.30 (byt v přízemí) – preapokalyptická betonová idyla (koncept, scénografie, technická realizace Dominik Migač, dramaturgie Jakub Maksymov, hraje Dominik Migač nebo Jakub Maksymov)

Dřevěná dílna Báry Hubené / 15.00-15.40 (stan na dvoře) – vyrobte si své letadélko a leťte se svou maličkostí ohromně vysoko

Petr Nikl a Jan Slovák: Hudebníček 2 / 15.35-16.00 + 17.05-17.30 (Mimprovizace) – první společný text-appeal

Lokvar s hrou Martina Matejky Kašpárek a Kašprle / 15.30-15.55 + 16.55-17.20 (malý sál) – předpremiéra hry o Kašpárkovi, který očekává návrat ženy s prvorozeným z porodnice. Kalupinka: „Ještě, že můj kojeneček není podobný tatínkovi…“ (režie Peter Varga, výprava a loutky Bára Hubená, hudba Milan Potoček, hrají Peter Varga a Martin Veliký)

Robert Smolík: Cirkursus / 15.35-15.45 + 16.05-16.15 + 16.40-16.50 + 17.20-17.30 (kancelář divadla) – jedinečný cirkus plyšových medvídků

Hana Voříšková: Dobré ráno – dobrou noc / 15.50-16.00 + 16.35-16.45 (stan na dvoře) – papírové divadlo v písku (hraje Hana Voříšková, hudební doprovod Pavla Bútorová-Šefrnová)

Divadlo Alfa: Jenovéfa / 16.00-16.30 (velký sál) – z her českých lidových loutkářů (úprava, režie a výprava Tomáš Dvořák, hudba Petr Vydarený, hrají Petr Borovský, Martin Bartůšek, Tomáš Jereš a Petr Vydarený)

Buchty a loutky: Automat na filmy / 16.20-16.45 (Mimprovizace) / řekněte si, který film chcete vidět… a uvidíte (totální improvizace bez mimů)

Hana Voříšková: Balada o modré panně a plachém zobáku / 17.10-17.20 + 17.40-17.50 (stan na dvoře) – další papírové divadlo v písku, inspirované obrazy Jindřicha Pevného (hraje Hana Voříšková, hudební doprovod Pavla Bútorová-Šefrnová)

Jakub Folvarčný: Karlova a Jaromírova pohádka / 17.30-18.00 (velký sál) – tradiční pohádka netradičně, za pomoci gramofonových desek a dalšího haraburdí vyprávěná Erbenova Jabloňová panna

 

Nedělní večer pro dospělé

Škrobotník, Šlundra a Šibrová uvádí Upíra na Koštofránku / 19.00-19.40 (velký sál) – barevná hororová miniatura jičínského rodáka Roberta Smolíka podle barvité jičínské legendy a barevné kresby Josefa Váchala ve formě loutkového divadla s kakofonickým zvukovým doprovodem Veroniky Svobodové

Pavel Novotný: Havarijní řád / 19.10-19.25 + 20.35-20.50 (malý sál) – liberecký básník, překladatel a pedagog prezentuje své verše a písně: „V neděli sme dělaly jídlo,/ celej den sme dělaly jídlo,/ šéf měl ňákou akci navíc,/ potřeboval ženský navíc./ Dělaly sme všechny kromě/ dvou ženskejch, co nedělaly…“

Ctibor Turba recituje Jána Sedala a promítá své animované filmy / 19.30-19.45 + 20.10-20.25 + 20.45-21.00 (byt Ctibora Turby)

Plata Company + mir.theatre: Prefaby / 19.30-20.00 + 21.00-21.30 (byt v přízemí) – preapokalyptická betonová idyla (koncept, scénografie, technická realizace Dominik Migač, dramaturgie Jakub Maksymov, hraje Dominik Migač nebo Jakub Maksymov)

S.d.Ch.: Tutáč na Tenerife aneb Pandemický azyl lhostejné šelmy aneb Budování kolektivní (kulturní) imunity / 19.50-20.05 + 20.30-20.45 + 21.05-21.20 (Mimprovizace) – premiéra autorské četby na pokračování: z vily Michala Davida na Tenerife, kde se svým sekretářem Slávkem Jandákem tráví nucený odpočinek po čas pandemie věčně budoucí ministr kultury Tutáč…

Louis Traore: Alef tajný a zdánlivý / 19.50-20.20 + 21.10-21.40 (malý sál) – Borgesem inspirovaná cesta do nevyzpytatelného světa (autoři a účinkující Antonie Formanová, Karin Vápeníčková, Matouš Fendrych, Leontýna Janků a Louis Traore, KALD DAMU, konzultanti Robert Smolík a Jiří Adámek)

Tomáš Stolařík (Spolek Kašpar) ve hře Davida Irelanda Clint Eastwood / 20.00-20.25 + 21.15-21.40 (kancelář divadla) – „Až zemře Clint Eastwood, všichni opravdoví muži zemřou s ním.“ Inscenace hry napsané pro mezinárodní soutěž o Cenu Ferdinanda Vaňka (překlad Jakub Škorpil, režie Jakub Špalek, dramaturgie Lenka Bočková…

Naivní divadlo Liberec uvádí hru Víta Peřiny Loutkovid / 20.20-20.30 + 20.50-21.00 (velký sál) – premiéra sKoroRodinné oslavy s marionetami: „Doufám, že se veškeré příbuzenstvo dostaví přesně na čas!“ (režie Michaela Homolová, hrají Michaela Homolová, Bára Purmová a Vít Peřina)

Tomáš Procházka a Vojta Švejda: Suicidal Pantomimers / 21:45-22:00 (velký sál) – aleatorická pantomima s ničivými prvky, ve které se potkává abstraktní pohybové umění s noisovou hudbou; pro své ojedinělé diváky zůstává nerozluštitelnou záhadou již od roku 2015; výjimečná příležitost být svědkem setkání sebevražedných pantomimů

 

Navíc

Ewald Murrer: Noční četba / sobota i neděle (video ve foyer divadla) – z básníkova domova: „Není-li snad tato stovka příběhů jakýmsi kukátkem, kterým nám lze nahlédnout do divadel hororů, pohádek či zahradních impresí?“

ohromne-malickosti-1024x0-4_1_1024x0_4
(pro zvětšení klikni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohromné maličkosti nabízejí specifické scénické miniatury, a to různých druhů a žánrů – divadlo, loutky, hudba, poezie, výtvarné či hudební dílny atd. – jež jsou určeny dílem dětem, dílem dospělým. Jde o většinou krátké produkce hrané pro menší počet diváků. Publikum si z těchto – většinou opakovaně předváděných – produkcí vybírá, samo si sestavuje svůj „jízdní řád“, takže ve festivalových prostorách může trávit klidně i několik hodin naplněných žánrově i druhově rozmanitým repertoárem. I tato svoboda volby je jednou z tradičních zvláštností festivalu a součástí jeho přitažlivosti. Cílem projektu pak není jen ukázání různých forem umění, ale i pocitové zpomalení času.

Festival byl v minulosti připravován nejčastěji v Divadle Na zábradlí, ale i na festivalech 4+4 dny v pohybu a Divadlo bez hranic v Českém Těšíně.

Na Ohromných maličkostech dosud vystoupili (v abecedním pořadí): Jiří Adámek, Antonín D.S. alias Ing. Antonín Puchmajer D.S., Bažantova loutkářská družina Divadelního spolku Josef Jiří Kolár při tělovýchovné jednotě Sokol Poniklá, Pavol Bereza (Slovensko), Boca Loca Lab, BodyVoiceBand, Brkola, Buchty a loutky, Dejvické divadlo (Miroslav Krobot, David Novotný a Pavel Šimčík), Eva Čechová – Kateřina Daňková – Hana Malaníková – Marcela Šiková – Julie Válková, Jiří Černý, Ensemble Opera Diversa, Doubravánek, Jakub Folvarčný, Arnošt Goldflam, GUnaGU (Slovensko), Ha Dede – Kabóca Bábsínház (Maďarsko) a Theater de Spiegel (Belgie), Handa Gote Research & Development, Veronika Harcsa (Maďarsko), Hólyagcirkusz (Maďarsko), Bára Hubená (loutky z dýhy), Vladimír Chalupa a Marek Černý, Igor Chmela a Lucie Roznětínská (texty Łukasz Bluszcz, Michał Walczak, Jarosław Murawski, Maria Wojtyszko), Inženýr Vladimír, Janko a Maťko (i Slovensko), Simona Kafková, Jan Kerbr, Bohumil Klepl (s textem Ivy Klestilové), Viliam Klimáček (Slovensko), Jiří Konvrzek, J.H.Krchovský, Lakomé Barky, András Lenárt a Mikropódium (Maďarsko), Lili Marlene, Kristýna Liška-Boková, Loutkové divadlo Československo (i Slovensko), Lokvar (Ivana Lokajová, Petr Varga, Martin Veliký), Miloslav Mejzlík (s textem Romana Sikory), Martin Myšička, Pierre Nadaud Tour, Naivní divadlo Liberec, Michal Nejtek, Petr Nikl, Jaroslava Pokorná, Tomáš Procházka, Půljablkoň, Radio Ivo, Recyklovaná skupina Vpřed, Scuola Teatro Dimitri (Švýcarsko), School od Rock (Václav Havelka), Alžběta Skálová, Petr Skoumal a herci s hudebníky Divadla v Dlouhé, Skupina Dva, Matija Solce (Slovinsko), Pavel Šimčík, Miloš Štědroň, Veronika Švábová, Ivan Trojan, Marta Trpišovská a Michael Vodenka, Ctibor Turba, Helena a Jiří Vedralovi, Hana Voříšková, Eva Vrbková, Petr Vydra, Ivan Vyskočil a Wariot Ideal.

 

Galerie

Komentáře

Komentáře