Olomoucká divadla se vrací na jeviště, budou hrát pod širým nebem

„Je to, jako by dítěti zavřeli nádherný čokoládový bonbón pod průhledný poklop a dovolili mu, aby kolem něj dva měsíce chodilo, dívalo se na něj, ale nemohlo si ho vzít. Tak moc se všichni těšíme, až si zase stoupneme na jeviště!”

Jsme v tom spolu a spolu pro vás budeme znovu hrát, vzkazují Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Tramtarie a Divadlo na cucky. Olomoucké soubory obnovují po vynucené pauze svou činnost, současně se rozhodly načas opustit stálé scény a hrát pro diváky pod širým nebem. Akce s názvem Divadelní červen open-air nabídne více než dvě desítky představení, diváci se mohou těšit na komedie, pohádky i koncerty. To vše v atraktivním prostředí areálu Korunní pevnůstky.

Olomoucké soubory se kvůli pandemii koronaviru musely na více než dva měsíce vzdát živého hraní pro veřejnost, s rozvolňováním bezpečnostních opatření však vznikla idea vrátit se před koncem sezony zpátky na jeviště. Společnou iniciativu Moravského divadla, Divadla na cucky a Divadla Tramtarie podpořilo statutární město Olomouc.

Náměstkyně primátora Markéta Záleská: „Kdo miluje divadlo stejnĕ jako já, musí mít velkou radost. Olomoučtí divadelníci se spojují a budou pro nás hrát celý mĕsíc ve venkovních prostorách. Je to báječný nápad, který umĕlci vymysleli, a já jim tleskám. Hraní v divadlech je stále ještĕ značnĕ omezené a při naplnĕní všech nařízení nákladovĕ neúnosné. Mĕsto samozřejmĕ mĕsíční plenérové hraní finančnĕ podpoří. Připojme se tedy k tomuto projektu také my jako diváci. Konečnĕ se zas bude v Olomouci hrát. A to je skvĕlá zpráva.“

Akci Divadelní červen open-air vnímají olomoucké soubory jako přípravu na novou sezonu, která snad již proběhne ve standardním režimu bez omezení.

Ředitel Moravského divadla David Gerneš: „Jsem rád, že po dlouhé době můžeme našim divákům oznámit, že mohou za námi dorazit na představení. Bohužel za současných podmínek je pro všechna divadla z provozních a ekonomických důvodů takřka nemožné hrát na svých stálých scénách. Například Moravské divadlo by na své scéně nemohlo za stávajících podmínek zcela jistě hrát velké opery, balety ani činohry, aniž by prohlubovalo svoji ztrátu. Zároveň jsme chtěli našim divákům zpříjemnit červnové dny a poděkovat jim za dosavadní přízeň. Proto si velmi vážím toho, že jsme se s mými kolegy z ostatních divadel a s vedením města dokázali v krátkém čase dohodnout na společné červnové aktivitě, kterou lze vnímat jako jakýsi prolog před zahájením klasických divadelních produkcí, jichž se doufám dočkáme v druhé polovině srpna a naplno v září. Zároveň doufám, že tento projekt bude pozitivním příkladem a prvním krůčkem k co nejtěsnější spolupráci napříč olomouckou kulturní scénou.“

V červnu nabídne Moravské divadlo evergreeny činoherního repertoáru – komedie Když se zhasne a Královny. Oba tituly patří k diváckým hitům – první z nich již překročil sto repríz, druhý se k této číslovce rychle přibližuje.

„Po takové pauze se samozřejmě všichni nesmírně těšíme, že se vrátí diváci do hlediště a my zpátky na jeviště. Nezbývá si než přát, aby už se situace nezkomplikovala v rámci nějakých nových omezení a také aby nám přálo počasí,“ řekla dramaturgyně olomoucké činohry Michaela Doleželová, která společně s Romanem Venclem obě komedie napsala a režírovala.

Umělecký šéf činohry Roman Vencl: „Je to, jako by dítěti zavřeli nádherný čokoládový bonbón pod průhledný poklop a dovolili mu, aby kolem něj dva měsíce chodilo, dívalo se na něj, ale nemohlo si ho vzít. Tak moc se všichni těšíme, až si zase stoupneme na jeviště! Hraní venku je vždycky trochu risk a o něco větší stres, než v divadle, ale upřímně – je nám to jedno, hráli bychom kdekoliv, kdykoliv, jakkoliv, hlavně ať už to je.“

Součástí červnového programu budou rovněž koncerty souboru opery a operety Moravského divadla. „Na jevišti se setkají zpěváci se členy orchestru, vedle árií z populárních oper a operet zazní ukázky z děl klasické hudby v komorním nástrojovém obsazení,“ řekl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald.

Divadlo Tramtarie představí během června kromě novinky Láska za koronu i další tituly ze svého repertoáru. Nebude chybět Kabaret nahatý Shakespeare, letní komedie Po stopách něžného muže, pohádka O pračlovíčkovi nebo crazy komedie Poslední noc s Claudií.

Divadlo na cucky uvede v amfiteátru Korunní pevnůstky tanečně-divadelní sólový projekt choreografky, performerky a zpěvačky Cécile Da Costy s názvem Roselyne. Nabídne rovněž detektivní pátrání po hrdinech českých dějin s názvem Opletal nebo inscenaci Jsem do tebe, v níž scenáristka a režisérka Silvia Vollmannová vypráví o důvěrně známých situacích ze života zamilovaných.

Ředitel divadla Jan Žůrek: „Divadlo na cucky v červnu realizuje část svého programu na své domácí scéně. Na open air scéně uvedeme tituly, které jsou adaptovatelné pro tyto specifické podmínky a moc nás těší příležitost hrát pro větší počet diváků v netradičním prostředí. Radost máme i z faktu, že se olomoucká divadla opět spojují v těžké době.“

Vedle divadelních souborů se v programu coby hosté představí členové Moravské filharmonie Olomouc, a to koncertem pod širým nebem, který se uskuteční 25. června. „S potěšením obohatíme červnový divadelní open-air maratón koncertem klasické hudby, neboť i my v Moravské filharmonii v postupných krocích obnovujeme činnost a zároveň rádi i tímto koncertem přispějeme k navrácení kulturního života do našeho města,“ řekl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.

 

unnamed

 

 

Láska za koronu

Inscenace, jako reakce na současnu situaci doby koronavirové, vznikla v rekordním čase – celá realizace včetně napsání samotné hry se vešla do necelých tří týdnů. Inscenace je určena výhradně pro venkovní jeviště, diváci ji tedy mohou zhlédnout pouze v rámci Divadelního června open air.

Nápad napsat hru, která by s lehkostí a nadsázkou reagovala na aktuální situaci kolem koronavirové epidemie, vznikl spontánně, mimo naplánovaný dramaturgický plán. Poté, co se po několika týdenním zákazu hromadných akcí objevily informace, že by divadla mohla znovu otevřít, se tvůrčí tým Divadla Tramarie rozhodl vrátit do divadelní sezóny právě novou inscenací. Vzhledem k situaci a vývoji rozvolňování protiepidemiologických opatření padlo rozhodnutí vytvořit tuto inscenaci výhradně pro potřeby venkovních divadelních prostor.

Hlavními hrdiny příběhové mozaiky Lásky za koronu jsou: učitel na základní škole, zaměstnankyně cestovní kanceláře, herečka, policista, folkový zpěvák. Jejich životy by se zřejmě odvíjely jinak, kdyby do jejich plánů nezasáhla „doba koronavirová“. Všechno zlé je ale pro něco dobré, a v rámci tohoto hesla všichni hrdinové sice něco ztratí, ale za to také spoustu nového a podstatného získají. Lásku.

Vladislav Kracík„Jedním ze základních rysů divadla je, že dokáže opravdu velmi rychle reagovat na aktuální podněty. Žijeme nyní dobu, která je pro všechny z nás nová a v mnoha ohledech je rozhodně nelehká. Zatím ještě nemáme takový odstup, abychom naší inscenací Láska za koronu mohli vynášet nějaké hodnotící nebo kritické soudy o tom, co by mohlo být jinak nebo lépe. Nicméně na humor je čas vždycky. A proto je i naše inscenace lehká, veselá, a vlastně i dost optimistická.“

Režie: Vladislav Kracík, dramaturgie: Tereza Matějková, scéna a kostýmy: Markéta Rosendorfová, Romana Vopičková, hudba: Martin Peřina

Hrají: Tereza Toth Čápová, Dominika Hrazdílková, Barbora Šebestíková, Miroslav Černý, Vít Pištěcký, Václav Stojan a Marek Zahradníček

 

PROGRAM:

1. 6., 19:00 Když se zhasne (Moravské divadlo Olomouc)

3. 6., 19:00 Koncert opery a operety MDO (Moravské divadlo Olomouc)

4.6., 19:00 Láska za koronu (Divadlo Tramtarie)

5. 6., 19:00 Kabaret nahatý Shakespeare (Divadlo Tramtarie)

6. 6., 19:00 Královny (Moravské divadlo Olomouc)

7. 6., 19:00 Láska za koronu (Divadlo Tramtarie)

8. 6., 19:00 Když se zhasne (Moravské divadlo Olomouc)

9. 6., 21:00 Rosalyne (Divadlo na cucky ve spolupráci s festivalem Tanec Praha)

12. 6., 19:00 Královny (Moravské divadlo Olomouc)

14. 6., 15:00 O pračlovíčkovi (Divadlo Tramtarie)

15. 6., 19:00 Koncert opery a operety MDO (Moravské divadlo Olomouc)

16. 6., 19:00 Po stopách něžného muže (Divadlo Tramtarie)

17. 6., 19:00 Láska za koronu (Divadlo Tramtarie)

18. 6., 21:00 Jsem do tebe (Divadlo na cucky)

19. 6., 19:00 Když se zhasne (Moravské divadlo Olomouc)

21. 6., 19:00 Láska za koronu (Divadlo Tramtarie)

22. 6., 19:00 Poslední noc s Claudií (Divadlo Tramtarie)

23. 6., 19:00 Láska za koronu (Divadlo Tramtarie)

24. 6., 21:00 Opletal (Divadlo na cucky)

25. 6., 19:00 Koncert pod širým nebem (Moravská filharmonie Olomouc)

26. 6., 19:00 Kabaret nahatý Shakespeare (Divadlo Tramtarie)

27. 6., 19:00 Herci na ležáka (Divadlo Tramtarie a Moravské divadlo Olomouc)

Galerie

 

 

 

 

Komentáře

Komentáře