Ostravský divadelní archiv pomáhá plnit také veřejnost

Ostravský divadelní archiv – online historie repertoáru všech profesionálních ostravských divadel.

Na začátku byla digitalizace archivu Národního divadla moravskoslezského. Jeho ředitel Jiří Nekvasil pak byl iniciátorem projektu Ostravského divadelního archivu.

Jiří Nekvasil: „Cílem celého projektu je zmapovat a poté zpřístupnit maximum informací z historie profesionálního divadla v Ostravě, včetně působení významných osobností. Od jara letošního roku zkoumali kolegové historii profesionálních ostravských divadel – Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava a Komorní scény Aréna. Sestavit se jim už podařilo reportoáry všech divadel, v databázi jsou data premiér a inscenační týmy. Informace nyní postupně doplňují o herecké obsazení a data repríz.”

Projekt Ostravský divadelní archiv aktuálně přechází do druhé fáze – mapování a třídění pramenů v jednotlivých divadlech. Ukončen už byl sběr dat tak, aby bylo možné sestavit historii repertoáruu všech profesionálních ostravských divadel. Na projektu se kromě vedoucí projektu Stanislavy Hruškové z NDM podílí více než desítka spolupracovníků – pracovníků divadel, historiků či studentů. Pomáhá ovšem také veřejnost. „Za pomoc veřejnosti jsme velmi vděční. Lidé z Ostravy i okolí nám přinášejí především staré programy, které v archivních pramenech chybí nebo jsou zastoupeny pouze v malém množství,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Vedoucí projektu Stanislava Hrušková: Kromě zaměstnanců divadel s námi na spolupracují mimo jiných i studenti Slezské univerzity v Opavě – posluchači oboru kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Badatelé postupně společnými silami digitální databázi naplňují. Jako poslední se zapojila také nejnovější ostravská činoherní scéna – Divadlo Mír, jejíž zaměstnanci databázi postupně doplňují o své inscenace. Všechny fotografie, plakáty, texty her, programy k inscenacím i novinové výstřižky se snažíme zařadit ke konkrétním inscenacím. U těch stávajících ověřujeme správnost zařazení. Úzce spolupracujeme s Institutem umění – Divadelním ústavem v Praze, případné nesrovnalosti dále vzájemně konzultujeme a společně opravujeme. Následně probíhá sčítání pramenů a soupis inscenací, které řadíme podle jednotlivých sezón.”

V ostravských divadlech od podzimu běží další bádání, třídění a soupis archivních pramenů.

Máte-li doma materiály, které by mohly ostravský archiv obohatit (fotografie, programy, výstřižky novinových recenzí), můžete napsat na adresu: stanislava.hruskova@ndm.cz

 

Galerie

 

Komentáře

Komentáře