Podzim i Noc divadel v Jihočeském divadle

Listopad patří dalšímu významnému výročí, Dni boje za svobodu a demokracii. Na tento den, tedy 17. listopad, letos vyšla i Noc divadel a Jihočeské divadlo se chystá oslavit oba tyto svátky.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo netradiční formou vždy třetí listopadovou sobotu už od roku 2008. V současné době tedy patří k největším evropským divadelním svátkům. Program noci divadel pravidelně nabízí nevšední zážitky, které divák v běžném provozu nenajde.

Česká republika se k tomuto divadelní svátku připojila v roce 2013. Letos je to v České republice tedy již šestý ročník a program Jihočeského divadla bude opět pozoruhodný. Součástí bude oslava pádu komunistického režimu a to tradičním průvodem Rozsviťme demokracii – v 17:11 vyjde průvod od budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí. Divadlo tak připomene události roku 1939 a 1989, promluví studenti i pamětníci a v neposlední řadě budou zapáleny svíce jako připomenutí principů a ideálů demokracie.

Listopad je zároveň měsícem několika divadelních premiér. Tou první bude 16. listopadu premiéra tanečního dramatu Tramvaj do stanice Touha na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse z roku 1947. Inscenaci uvádí Jihočeské divadlo ve spolupráci s Landes Theater Niederbayern Passau. Jedná se o mimořádnou koprodukci, kdy se spojují divadla dvou partnerských měst – Pasova a Českých Budějovic. Choreografie a režie se ujal Libor Vaculík, který si často vybírá činoherní předlohy pro taneční zpracování (Valmont, Slečna Julie, Petrolejové lampy). Na hudbu světoznámého estonského skladatele Arva Pärta a v hudební režii Petra Maláska tak vznikla inscenace na pomezí tanečního divadla a činohry.

Soubor opery si na listopad připravil premiéru v podobě nového cyklu OPERETA GALA, který zavede diváky do světa operety. První koncert s podtitulem 200. narozeniny papá Offenbacha uvede divadlo 19. listopadu v DK Metropol. V pořadu zazní nejen melodie Jacquese Offenbacha, ale i řada dalších známých francouzských klenotů (Hervé: Mam‘zelle Nitouche, Lecoq: Giroflé-Girofla). Návštěvníci se mohou těšit na sólisty opery JD i zajímavé hosty. Orchestr opery JD vystoupí pod taktovkou Martina Peschíka.

Malé divadlo uvede loutkové dobrodružství O Palečkovi na motivy známé pohádky Boženy Němcové. Po nějakém čase se do Malého divadla vrací režírovat bývalý umělecký šéf Zdeněk Jecelín, který chce inscenaci věnovat nejen nejmenším divákům, ale i své tříleté dceři. Premiéra průvodce pro malé cestovatele bude 24. listopadu.

 

Se závěrem roku je v Českých Budějovicích spojeno i několik derniér. 14. listopadu se v Malém divadle diváci naposledy pobaví na Filmmakerech, představení plném filmových efektů. Derniéra klasické vánoční pohádky Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves, přijde s adventem – 16. prosince. A derniéru bude mít i divácký hit Ježíšek superstar, a to 22. prosince.

Derniéry chystá i činoherní soubor Jihočeského divadla. Poslední představení komedie o lásce – Opona! – je naplánováno na 14. listopadu. Dona Juana, komedii o nejslavnějším svůdci všech dob, uvede divadlo naposledy 22. listopadu a 1. prosince bude derniéra tragikomedie Živý obraz.

 

plakat 2018

Komentáře

Komentáře