Premiéry nové sezóny v Divadle Na zábradlí

Freud, Kleopatra, nobelista Peter Handke i Balzac… nová sezona v Divadle Na zábradlí bude pestrá.

Nová sezona v Divadle Na zábradlí se odehraje ve znamení velkých témat i klasických literárních textů. Vedle kmenových režisérů Jana Mikuláška a Davida Jařaba dostanou Na zábradlí prostor k realizaci i mladí tvůrci z uskupení 8lidí. Velmi očekávanou událostí bude inscenace textu nositele Nobelovy ceny Petera Handkeho režisérem Dušanem D. Pařízkem. Do hereckého týmu se pak po mateřské pauze vrátí Anežka Kubátová a Johana Matoušková.

Úvodní premiérou bude 3. září Zlatá pláž scenáristy Jaroslava Žváčka a režiséra Jana Prušinovského. Tuto tvůrčí dvojici pojí spolupráce ve filmu, v televizi i na divadle. Na zábradlí se představí poprvé, a to s původním textem na téma: Může ošklivý člověk beze škol dosáhnout životního štěstí? Říká se, že kdo se snaží, dosáhne, čeho chce; ale proč se snažit, když to nikdo neocení? Mladý kluk, kterému se podle jeho vzhledu přezdívá Zombík, dostane šanci, leč promění se v monstrum, které nejenže pokouše ruku, která ho krmí, ale ještě tou utrženou rukou všem nafackuje. Příběh člověka s handicapem, který se stává pro své okolí postrachem, zpracovává Jan Prušinovský stylem crazy komedie.

V říjnu bude následovat světová premiéra „psychoanalytického muzikálu“ Freudovo pozdní odpoledne. Originální hudební inscenaci na téma, které je dodnes velmi kontroverzní, připravuje David Jařab ve spolupráci s hudebním skladatelem Jakubem Kudláčem. Vídeň ve zlatém období konce 19. století byla zábavná, opulentní, opojná, ale i pokrytecká. Na některá odhalení ještě nebyla dost silná a původu některých traumat nedokázala rozumět. Vyspělý svět ještě nebyl zralý na odhalování tajemství, která skrývala dobře chráněná rodinná sídla i neosvětlená zákoutí lidských duší.

Zdeněk Adamec: pro Dušana D. Pařízka bude text rakouského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho příležitostí pro analytiku nezáviděníhodné role člověka ve světě. Hlavní postava je inspirována Zdeňkem Adamcem, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze.

Skupina mladých tvůrců, kteří přistupují k divadlu s tvůrčím elánem a říkají si 8lidí, se skupinově vyjádří k osobě a k tématu Kleopatry. Čím pro náš svět může být inspirací žena, která vládla před více než dvěma tisíciletími? Na tuto a další otázky odpoví inscenace Kleopatra. Profil panovnice, jejíž premiéra je naplánována na únor 2021. (8lidí už na Zábradlí reprezentovali Petr Erbes a Boris Jedinák s inscenací Kyjem po kebuli.)

Jan Mikulášek rozšíří repertoár své domovské scény hned dvěma novými tituly. První premiérou bude režisérův přepis Balzacových Ztracených iluzí, jehož nazkoušení muselo být kvůli pandemii odsunuto. Středobodem bude příběh Luciena Chardona, nadaného básníka z maloměsta, který touží prorazit v Paříži. První rozčarování zažije ve chvíli, kdy zjistí, že důležitější než talent jsou pro dráhu spisovatele společenské kontakty a peníze… Pohled na společnost s kritickým odstupem činí z tohoto románu stále živé dílo.

Poslední premiérou bude po delší době Mikuláškova autorská věc, jejíž téma a obsah se teprve rodí. Na nové inscenace kmenového režiséra DNz se mohou diváci těšit v dubnu a červnu 2021.

Galerie

Komentáře

Komentáře