Prezidementi (Spitfire Company na Jatkách78)

Divadelní soubor Spitfire Company chystá přímý satirický útok využívající zbraně absurdního divadla v premiéře představení Prezidementi.

Multižánrová provokace se věnuje tématu odsunu asijského jelena zpět do jeho domoviny, aby byl zachráněn jelen domácí, který je vůči svému asijskému sokovi méně sexuálně výkonný. Nonverbální inscenaci doprovází dabing a komentář Saši Rašilova a Lucie Trmíkové. Původně plánované dubnové premiéry v trutnovském divadle Uffo a pražském divadle Jatka78 byly kvůli karanténě zrušeny. První veřejné uvedení se uskuteční 5. a 6. června 2020 na Jatkách78, reprízy jsou plánovány na podzim 8. a 9. října 2020 na stejné scéně.

Spitfire Company odkazuje divadelně společenskou fraškou pojednávající o nesmyslné tuposti naší politické scény na svůj projekt Antiwords, adaptaci Havlovy Audience, která se zapsala do mysli diváků po celém světě svým takřka nonverbálním provedením. Fragmenty textu Havlovy Audience se absurdně opakovaly a jako nahrávky doprovázely akci dvou hereček, které měly na sobě velké hlavové masky z dílny sochařky Pauliny Skavové. Podobný princip byl zvolen i v případě Prezidementů. Akce na jevišti je výhradně nonverbální a je doplněna o textový dabing a komentáře Lucie Trmíkové a Saši Rašilova.

Osou příběhu je televizní reportáž pojednávající o odsunu asijských jelenů zpátky do jejich domoviny. Dojde k odsunu asijských jelenů, nebo nedojde? Podepíše prezidement závěrečnou deklaraci potvrzující tento odsun? K této problematice se v rychlém sledu vyjádří postavy: kancléř Ing. Vít Zmrdoslav Kolouch PhD, první vedoucí odboru pro Veřejné mínění a odboje proti propagandě Radoslav Všeználek, zvěrozvěst Antonín Dukla, politici Jarek Daněk Jelenkura ml., Nacipindula Lamentos, Narcismír Prospěchář Kravounek, Miroslav Pakoň Kunďák, odborníci Slavomír Bajkoš, Gaia Pusinková, Tonda Zírač a Ráďa Nimrodač, umělkyně Mirina Abramovič Čechová, divadelní kritici Jan Y Šmejda, Vladimír Pichulka, Vladimír Zhulec, zpěváci vystupující na akci Milion kopýtek pro domovinu a v neposlední řadě samotný prezidement.

Autor textu Petr Boháč: „Jak je vidno z výčtu postav, rozhodl jsem se vysmát vlastní tvorbě, sobě i světu, který mě obklopuje. Když jsem psal text, nevěděl jsem, že se za chvíli ocitnu v karanténě a že věci, které dávaly smysl, začnou být absurdní, a ty které byly absurdní již dříve, začnou být bizarní. Pevně věřím, že smích osvobozuje.“

 

prezidementi2
(pro zvětšení klikni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dramatizace a režie: Petr Boháč, hudba a sound-design: Martin Tvrdý, scénografie: Petr BoháčLucia Škandíková, kostýmy: Petra Vlachynská, masky: Paulina Skavová, Petra Vlachynská, lightdesign: Jiří Šmirk

Hrají: Saša Rašilov, Lucie Trmíková, Michaela Hradecká, Eva Stará, Karolína Křížková, Simona Rozložníková / Michaela Stará

 

 

Screen Shot 2020-05-29 at 23.20.57 1
(video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Boháč

- režisér, scénograf, vystudovaný odborník na českou literaturu. Spitfire Company založil společně se svou ženou Miřenkou Čechovou. Několik jeho režií obdrželo mezinárodní i tuzemská ocenění jako například The Herald Angel Award, Aerowaves Priority Companies 2014, Ceny Divadelních novin, Ceny festivalu Next Waves, Ceny České taneční platformy. V současnosti je také ředitelem Paláce Akropolis zaměřující se na cross-over projekty a uměleckým šéfem Mezinárodního festivalu Nultý bod.

 

Saša Rašilov

- vystudoval hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře a posléze herectví na DAMU. V letech 1991-94 už hrál ve Studiu GAG Borise Hybnera (Al v trilogii Na konci zahrady jménem Hollywood) a od roku 1994 do roku 2002 byl členem pražského Divadla Komedie (Student Arkenholz v Sonátě duchů, Semiramis v Dceři vichřice, Andrej Prozorov ve Třech sestrách, Demetrius ve Snu noci svatojánské). Hostoval i na dalších scénách. V současné době je členem souboru Národního divadla, působí také na mnoha dalších pražských scénách. V roce 2019 byl nominován na cenu Thálie za nejlepší mužský výkon za roli v inscenaci ND Faust. V roce 2003 získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší dabing.

 

Lucie Trmíková

- vystudovala herectví na DAMU. Nejprve byla v angažmá v Činoherním klubu a v Divadle Komedie. Pracovala zde s režisérem Janem Nebeským a Michalem Dočekalem. Od roku 2002 je na volné noze a spolupracuje s mnohými divadly. V divadle NoD/ROXY se pravidelně účastnila na společných projektech s Janem Nebeským a Davidem Prachařem. V roce 2011 založila spolu s Janem Nebeským a Davidem Prachařem divadelní spolek JEDL. Lucie Trmíková je držitelkou Ceny Alfréda Radoka za ženský herecký výkon roku 1997 (Terezka v Divadle Komedie). Na Cenu Alfréda Radoka byla nominována také v roce 2014 za roli Rity v Ibsenově hře Eyolfek v Divadle v Dlouhé a dále získala v roce 2017 nominaci na Cenu divadelní kritiky za roli Hedy Gablerové ve stejnojmenné Ibsenově hře v Divadle v Dlouhé. Za roli Médei byla v roce 2019 nominována na Cenu Thálie v oboru alternativní divadlo. Za roli Anny v Soukromých rozhovorech získala v roce 2019 Cenu Thálie v oboru činohra a za tutéž roli Cenu Divadelních novin v kategorii Herecký výkon sezóny bez ohledu na žánr.

 

Galerie

 

 

Komentáře

Komentáře