Rozmarný bonus Rozmarného léta

“Děj léta rozmarného jest počat. Nuže vítejte v plovoucím domě Důrově. Prám Antonínův z lehkých staveb plovárenských jest upoután, kde se hřbet Orše poněkud čeří, větře písčinu zvící padesáti sáhů. Na počátku cest je zaraženo po tyči zhruba omalované, jež, jako oslice sedlo, nese nápis: Říční lázně. Ach ovšem, děl purkrabí, jemuž se kdysi v století čtrnáctém namanulo jednati zpříma, ach ovšem, koupejme se! Řka to, prošel křovisky až k písčině a vykonal, co byl již řekl. Od těch dob, pokud paměť sahá, se užívá těchto míst podle jejich určení.”

“Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.”

Těžko odhadovat, kolik jednotek procent lidí nikdy neslyšelo tuto větu Rudolfa Hrušínského z veleslavného filmu Jiřího Menzela Rozmarné léto. Z filmu, díky němuž zná novelu Vladislava Vančury odehrávající se v Krokových Varech na řece Orši… když ne každý, tak asi skoro každý.

I díky proslulosti filmu by se mohlo zdát, že půvabný text Vladislava Vančury je nepřenositelný na divadelní prkna. V Celetné však vznikl buď divadelní zázrak – anebo aspoň roztomilé letní divadelní potěšení. Diváci jsou okouzleni půvabnou češtinou, Arnoštkovými kouzly i chůzí po laně čtyři metry nad jevištěm, zpěvem, tancem a živým klavírním doprovodem. Užijí si akrobacii, kankán i step. Podupávají a tleskají do rytmu, slzí i vybuchují smíchy a na konci stojí a bouřlivě tleskají. Však je čemu. (A aby byla iluze říčních lázní dokonalá, o přestávce si užijí jako na opravdické plovárně – pivo, limo, víno, párky, kořalku…)

Ne dosti však na tom. Po úspěchu Rozmarného léta vznikl Rozmarný bonus. Web divadla k tomu říká: “Nápad dopsat Bonus vznikl během repríz léta 2010 – zjistili jsme, že mnoho diváků přichází znovu a znovu, každý rok zajdou do našich říčních lázní, a uvědomili jsme si ohromný potenciál těchto „rozmarných fandů“. Začal vznikat text pro znalce Vančurova příběhu. Rozmarný bonus lze přirovnat k bonusům filmů na DVD. Zde najdete to, co původní příběh zatajil, vynechal či opomenul – skrytá tajemství, rozhovory šeptané i scény s hvězdičkou. Nechybí nové písně, kouzla a triky i fakta historická.”

Nám se obě představení líbila natolik, že jsme je obě natočili. A protože Rozmarné léto zná každý (až na ty zanedbatelné jednotky procent), připojujeme čtyři krátké ukázky jen z Rozmarného bonusu (spustí se po kliknutí na fotku). A kdo by se nemohl vydání dočkat, může si ještě rychle skočit do divadla. Je léto, tak co jiného by se mělo u Kašparů dít, než že se hraje Rozmarné léto a Rozmarný bonus?

Jedno z představení je zrovna dnes :-)

A kdo to nestihne, další termíny najde zde:

Rozmarné léto

Rozmarný bonus

(titulní fotografie: Michal Hladík)

 

r2
Rozmarný bonus – Tanec akvabel
r2
Rozmarný bonus – Lepší vrabec hrsti
r3
Rozmarný bonus – 14 pomocníků
r4
Rozmarný bonus – Malinko bych mlsala

 

 

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře