S kůží na trhu se může ocitnout kdokoli

Doba není jednoduchá pro nikoho. Ať už je náš postoj k nastalé situaci jakýkoli, na prvním místě je zdraví, na tom se shodneme asi všichni. Protože jsme ale portál zaměřený na divadlo, budeme se teď chvilku věnovat situaci divadelníků, resp. herců a dalším umělců či pracovníků s divadlem spojených. Pro ně je takřka okamžitý zákaz konání hromadných akcí v mnoha případech bolestivý až likvidační.

Ponejvíce se to týká umělců tzv. na volné noze (tedy OSVČ), ale i těch, kteří mají stálé angažmá a jsou tedy zaměstnanci konkrétní instituce. Těm v mnoha případech spadne plat na minimum. A nenechte se mýlit, i jejich běžná mzda včetně osobního ohodnocení nebo tzv. rolného (za odehraná představení) je hluboko pod českým průměrem. Pro představu – pokladní v supermarketu si vydělá i o deset tisíc korun měsíčně více. Ti jedinci, kteří se rozhodli pro dobrodružství zvané “volná noha” nebo jsou k němu nuceni, jsou rázem z desítek odehraných (a zaplacených) představení na nule. Zkoušení inscenace je obvykle neplacené, všechny síly – fyzické, umělecké i ekonomické – jsou napínány k premiéře a reprízám, kdy divadlo začně vydělávat.

Kristýna Čepková (divadelní dramaturgyně na volné noze, spolupracuje s několika divadly a také učí) se na stávající situaci rozhodla reagovat po svém: “Absolutně respektuji doporučení odborníků (hygieniků a lékařů), o tom to není. Osobně ale velmi špatně snáším bezmoc, nejistotu, co bude dál, kdy se budeme zase moci normálně vrátit do divadla, učit do školy a ke své práci včetně její ‘živé’ stránky. Také je pro mě nesnesitelná nečinnost a tím se také řídily mé kroky…” 

Na sociálních sítích narazila na některé velmi útočné až nenávistné komentáře v souvislosti ze zavřením divadel, které byly namířené proti umělcům a po krátkém šoku se rozhodla jednat. “Vím, že je chyba si podobné věci vůbec číst, ale občas si nemůžu pomoct. Ať už to byli jen trollové nebo skutečně naši spoluobčané, přivedli mě na myšlenku, která mě mentálně zaměstnala, byť bez výdělku. Už delší dobu narážím na nepochopení divadelního či uměleckého světa, našich profesí. Jak mají ale být lidé chápaví, když o daném odvětví vlastně nic neví? Vědí, co se děje v zákulisí?”

Proto Kristýna využila neplánovaného volna a pustila se do práce. Její amatérský až improvizovaný komunitní videoblog S kůží na trhu (zatím v podobě stránky na sociální síti Facebook) označilo “magickým tlačítkem” tedy jako “To se mi líbí” první den přes sto lidí.

 

Screen Shot 2020-03-15 at 12.52.27
(video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bylo to trochu narychlo. Odezvy jsou ale velmi pozitivní, uvidíme, co bude dál. Ráda bych zdůraznila, že přispět může opravdu každý, kdo má pocit, že se ho toto téma nějak týká! Obsah je sice zdánlivě cílen na naši sociální bublinu, ale především bych byla ráda, kdyby se postupně rozšířil mezi tzv. normální lidi, tedy na tu část populace, která se živí něčím jiným než uměním a může mít o našem žití a živobytí velmi zkreslené představy.”, vysvětluje a přidává osobní vzkaz: “Nežijte bulvárem. Ani herci ze seriálů nejsou miliardáři a většina z nich je léta úspěšná u divadla a před vstupem na obrazovku je skoro nikdo neznal. Sledujte nás, držte palce a až to zase půjde, přijďte na představení. Děláme to všechno pro vás, diváky. Když tam budu já nebo někdo z podobně otevřených kolegů, rádi si s vámi o čemkoli k tématu popovídáme.”

 

IMG_6068

Komentáře

Komentáře