Shakespeare slaví 450

Leoš Noha, Petr Čtvrtníček - Mnoho povyku pro nic (zdroj: Agentura Schok, foto: Pavel Mára)

Dnes (pravděpodobně) by měl 450. narozeniny největší divadelní básník, který (pravděpodobně) sám napsal 38 her, 154 sonetů a 4 básně, a jehož slovní zásoba (pravděpodobně) čítala kolem 30 tisíc slov. “Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“, jak praví jiný klasik. Ať už patříte mezi Shakespearovy milovníky, odpůrce anebo vás jeho dílo prostě nechává chladnými, rozhodně mu nelze upřít, že bez něj by se divadlo ubíralo docela jiným směrem (zcela jistě). Jeho fantazie, dar slova, smysl pro humor a především schopnost vyprávět příběhy vtiskla divadlu další rozměr a v tom smyslu je jeho odkaz věčný.

Dnešní kulaté výročí si budou přípomínat a slavit někteří divadelníci a mnozí diváci po celém světě. Rádi bychom upozornili alespoň na tři události, které s ním souvisí.

V rámci cyklu přímých přenosů představení z britského Národního divadla (National Theatre Live) mimo jiné poběží 1. května ve stovkách světových kin (v Praze je to kino Aero) inscenace Krále Leara v režii Sama Mendese. Česká televize chystá celou sérii tématických pořadů, záznamů a filmových adaptací (za všechny - Haprdáns, V kruhu koruny či Ran). A nakonec: na čtyřech místech (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava) se opět bude konat každoroční přehlídka inscenací Shakespearových her v překladech Martina Hilského, Letní shakespearovské slavnosti, které možná budou mít ještě slavnostnější nádech. V premiérách se bude slavit komediemi, které ostatně k létu neodmyslitelně patří. Jiří Menzel zkouší na Pražský hrad Mnoho povyku pro nic, v Ostravě v režii Michala Langa připravují Jak se vám líbí. Hru, ve které se píše: “Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci…”

Je to tak a Shakespere nám to, bez ohledu na svůj pokročilý věk, (pravděpodobně) bude připomínat pořád.

Komentáře

Komentáře