Shakespearovské slavnosti 2018 (26. 6. – 7. 9.)

Další ročník shakespearovské přehlídky pod širým nebem otevřela 26. června premiéra komedie Dobrý konec všechno spraví́ v režii Jana Antonína Pitínského. Na programu nechybí inscenace z předchozích ročníků Slavností, mimo jiné Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Komedie omylů a již legendární Veselé paničky windsorské. Derniéru letos mají Sen noci svatojánské, Romeo a Julie a “ostravský” Hamlet. Pražský program festivalu obohatí bratislavská Komédia omylov a Measure for Measure v podání souboru Prague Shakespeare Company.

DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ

„Je jemná, dokonce víc jemná než křehká, má v sobě zvláštní stesk a velmi zvláštní temperament, jenž je vyvolán střetem bezbožné (ale náboženské) války a silné prosté touhy, jež je hlubokou láskou“. (Jan Antonín Pitínský)

Méně známý shakespearovský titul Dobrý konec všechno spraví je něžně melancholická komedie plná dobrodružství, lásky a zázraků. Má mezi Shakespearovými hrami výjimečné postavení, je to jedno z jeho rozloučení se žánrem komedie.

Že zázraky se už nedějí? A co když chudá dcera věhlasného lékaře uvěří, že s recepty svého otce uzdraví francouzského krále a získá za manžela nedosažitelného Bertrama? Vše se ale podivně zauzlí. Paříž, Florencie, Compostela, dobrodružství milostná i válečná, k tomu věčná „obléhání“; chvástavý voják, zrádný přítel, apokalyptický šašek, záletný manžel svedený vlastní ženou… a dobrý konec pro všechny vdané i nevdané!

Hrají: Anna Fialová (Helena), Martin Siničák (Bertram), Ondřej Pavelka (Parol), Marie Durnová (Hraběnka rousillonská), Jan Vlasák (Lafeu), Martin Dejdar / Oldřich Vízner (Král francouzský), David Janošek (šašek Lavache), David Novotný (správce Rinaldo), Kateřina Holánová (vdova), Anna Stropnická (Diana, dcera vdovy), Magdalena Lážnovská (Mariana), Martin Matejka (první pán), Pavel Tesař (druhý pán), Jan Lepšík (voják)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), Jan Antonín Pitínský (režie), Petr Osolsobě (dramaturgie), Jan Štěpánek (scéna), Jana Preková (kostýmy), Vladimír Franz (hudba), Magdalena Lážnovská (asistent režie), Pavla Sližová (produkce)

 

HAMLET

Jedna z nejtíživějších Shakespearových tragédií propojuje rodinná i politická dramata. Králův syn se nedokáže smířit s úmrtím svého otce. Nedokáže se vyrovnat ani se svým strýcem, jenž si vezme za ženu jeho matku. Hamlet je přesvědčen, že otcova smrt a strýcova svatba spolu úzce souvisejí. A proto se rozhodne pravý důvod otcovy smrti odhalit. Aby nebyl pokládán pouze za syna trpícího oidipovským komplexem, uspořádá před strýcem divadelní představení rekonstruující onu tragickou událost. Ukazuje se však, že odhalení křivdy není to nejtěžší. Mnohem obtížnější je vyrovnat se s ní a otce pomstít.

Hrají: Jaroslav Plesl (Hamlet), Hynek Čermák (Claudius & Duch), Lenka Vlasáková (Gertruda), Ladislav Hampl (Polonius & Laertes), Veronika Khek Kubařová / Veronika Čermák Macková (Ofélie), Petr Vršek (Horacio), Vladimír Polívka (Rosencrantz & hrobník), Pavel Šimčík (pán & kněz & herec)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), Michal Vajdička (úprava, režie), Michal Novinski (hudba), Pavol Andraško (scéna), Katarína Hollá (kostýmy), Eva Suková ml. (asistentka režie), Pavla Sližová (produkce)

 

ROMEO A JULIE

Večer se chystá velká párty u Kapuletů, kterou teď žije celá Verona. Noc je plná očekávání a stačí jediný pohled, aby se změnil osud Tybalta, Merkucia, Vavřince, Parida, Chůvy, Monteků a Kapuletů, Romea a Julie. Stačí jen jeden pohled, jedna noc.

Tragédie veronských milenců je plná poetických obrazů a diváky zaujala především netradičním pojetím – rozpustilý romantický sen mladých milenců ve druhé půlce představení zvážní a na konci se změní v napínavou noční můru. Jan Sklenář a Tereza Voříšková podávají v hlavních rolích Romea a Julie naprosto strhující výkon.

„Chtěli jsme pracovat na tématu, které je nám blízké. Téma první velké lásky je přesně pro nás – Martina romantika a mne skeptika. A stejně tak je rozkročena i Shakespearova hra Romeo a Julie. Zpočátku romantika, v závěru drama s velkou skepsí možnosti naplnění lásky v našem světě,“ říká o hře polovina režijní dvojice SKUTR Lukáš Trpišovský.

Hrají: Jan Sklenář (Romeo), Tereza Voříšková / Marie Poulová (Julie), Martin Sláma (Montek), Dana Batulková (Monteková), Jan Cina (Benvolio), Jiří Vyorálek / Tomáš Milostný (Kapulet), Lenka Krobotová (Kapuletová), Jakub Gottwald (Tybalt), Naďa Konvalinková (Chůva), Petr Vančura (Merkucio), Michal Sieczkowski (Paris), Saša Rašilov (Vavřinec), Miroslav Zavičár (Chór & Kníže & Baltazar & Lékárník), Šárka Bočková, Jaroslava Janečková, Linda Caridad Fernandez Saez, Jana Vrána, Lukáš Homola, Šimon Kubáň, Ondřej Sochůrek, Kristýna Stránská (tanečnice a tanečníci)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), SKUTR – Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský (úprava, režie), Jakub Kopecký (scéna), Linda Boráros (kostýmy), Petr Kaláb (hudba), Jan Kodet (choreografie), Pavla Klouzalová (asistentka režie)

 

SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

Letos naposledy mají diváci možnost vychutnat si bláznivou komedii o věčném bloudění v lese vztahů. Spletitý děj podobný snu, kde jednotlivé postavy podléhají kouzlu magické letní noci. Zrcadlo vývoje vztahu od první zamilovanosti až po manželskou krizi. Není lepší zemřít jako Pyramus a Thisba či Romeo a Julie dříve, než se do vztahu vkrade čas? Hra o lese, žárlivosti i vášni a hlavně o tresti květu zvaného violka lásky, díky níž vidět neznamená vidět.

Hrají: David Prachař (Theseus & Oberon), Vanda Hybnerová (Hippolyta & Titanie), Csongor Kassai (Egeus & Puk), Martin Písařík (Lysandr), Lukáš Příkazký / Petr Vančura (Demetrius), Hana Vagnerová (Hermie), Zuzana Stavná (Helena), Josef Polášek (Poříz), Marek Daniel (Klubko), Václav Kopta (Píšťala), Soňa Páleníková / Marie Poulová, Pavel Neškudla (novomanželé), Leona Hančíková, Zuzana Havrlantová, Barbora Králová, Daniela Lebedová, Nikol Šneiderová, Palo Kršiak, Jiří Marek, Jaro Ondruš, Jindřich Panský (Elfové a víly)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), SKUTR – Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský (úprava, režie), Jakub Kopecký (scéna), Linda Boráros (kostýmy), Petr Kaláb (hudba), Jan Kodet (choreografie), Linda Dušková (asistentka režie)

 

VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE

Večer tříkrálový byla komedie spjatá s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem, příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. A blázny a jejich rozvernými kousky se tato komedie jen hemží. Výstřední a elitářský Orsino, opojený hudbou a svými city, zamilovaný do podobně sebestředné krásky Olivie – a mezi nimi Viola, trosečnice převlečená za muže, která touží po Orsinovi a přitom je sama předmětem Oliviiny slepé touhy. Věčně rozjařený Tobiáš Říhal tahá peníze z Ondřeje Třasořitky a slibuje mu svou neteř Olivii. Se služkou Marií a bláznem z povolání jménem Feste strojí vtipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia, jenž, podobně jako ostatní, podlehl klamnému příslibu lásky. Smích, hudba a moře. Moře, které vyvrhlo Violu, moře, které je ve své stálé proměnlivosti obrazem neuchopitelnosti a neukojitelnosti lidské touhy.

Hrají: Tomáš Měcháček (Orsino), Monika Timková (Viola), Ondřej Rychlý (Sebastian), Kamila Trnková (Olivie), Nela Boudová (Marie), Václav Kopta / Milan Šteindler (pan Tobiáš Říhal), Josef Carda (pan Ondřej Třasořitka), Martin Pechlát (Malvolio), Petr Stach (šašek Feste), Vilém Udatný (Antonio), Vladimír Marek (kapitán & kněz), Lukáš Pečenka (Curio), Daniel Krejčík (Valentin), Vojtěch Vodochodský (první strážný & sluha), Václav Švarc / Vladimír Pokorný (druhý strážný), Kamila Janovičová, Beáta Kaňoková, Jana Kotrbatá, Kamila Trnková, Václav Švarc / Vladimír Pokorný, Vojtěch Vodochodský (Orsinovi hosté), Vojtěch Libich, Marek Mik, Daniel Šubrt (hudebníci)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), Jana Kališová (režie), Olga Šubrtová (dramaturgie), Martin Chocholoušek (scéna), Sylva Zimula Hanáková (kostýmy), Daniel Šubrt (hudba), Jaroslava Leufenová (pohybová spolupráce), Adéla Průdková (asistentka režie), Pavla Sližová (produkce)

 

MNOHO POVYKU PRO NIC

Shakespearova sváteční komedie o lásce, intrikách a lžích se odehrává v 16. století v sicilské Messině. Střízlivě drsný příběh je plný překvapení, milostných zvratů, důvtipných pletich i zákeřných pomluv. Získá Claudio lásku Héró? Odhalí pošetilí strážníci Puškvorec se Šťovíčkem intriky Dona Johna? Jak dopadnou šarvátky Benedicka a Beatrice? Zvítězí láska? Nebo?

„Mám pro tuhle Shakespearovu komedii nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším,“ řekl o této komedii režisér Jiří Menzel při jejím slavnostním uvedení.

Hrají: Miloš Vávra (Don Pedro), Václav Jílek (Benedick), Radúz Mácha / Tomáš Vaněk (Claudio), Jan Révai (Don John), Jan Jankovský / Radúz Mácha (Borachio), Václav Liška (Konrád), Daniel Rous (Leonato), Lenka Zahradnická / Adéla Petřeková (Héró), Petra Horváthová (Beatrice), Pavel Nový (Antonio), Jana Polášková / Natálie Řehořová (Margareta), Marie Štípková (Ursula), Vladislav Beneš (mnich Francis), Petr Čtvrtníček (Puškvorec), Leoš Noha (Šťovíček), Václav Rašilov (Hugo Placka), Martin Kubačák (Jirka Uhlíř), Ctirad Götz (kostelník a posel)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), Jiří Menzel (režie), Jaroslav Milfajt (scéna), Sylva Zimula Hanáková (kostýmy), Léo Delibes – Coppélia (hudba), Jana Hanušová (pohybová spolupráce), Magdalena Lážnovská (asistentka režie), Magdalena Sochorová (asistentka asistentky), Petra Rumpíková (produkce)

 

VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ

Komedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela, divácký hit, uvidíme na Letních shakespearovských slavnostech již desátým rokem, a zájem o ni neopadá. Obsazení vévodí Bolek Polívka v roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni paní Brouzdalovou ztvární Eva Režnarová.

Hrají: Bolek Polívka (Jan Falstaff), Simona Stašová (paní Pažoutová), Jiří Čapka (pan Pažout), Eva Režnarová (paní Brouzdalová), Jaromír Dulava (pan Brouzdal), Jaroslav Satoranský (Evans), Ctirad Götz (Caius), Petra Hobzová (paní Čiperná), Zdeněk Velen (John Rugby), Jan Cina / Václav Šanda (Fenton), Hanuš Bor (Bloumal), Michal Novotný (Tintítko), Radim Kalvoda (Blboun), Šárka Vaculíková (Anička), Petr Vršek / Václav Rašilov (Bardolf), Richard Fiala (Pistol), Otto Rošetzký (hospodský), Jan Přeučil (Nym), Kühnův dětský sbor pod vedením Elišky Hrubé -Toperczerové (děti z Windsoru)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), Jiří Menzel (režie), Karel Glogr (scéna), Milan Čorba (kostýmy), Jana Hanušová (choreografie), Jan Přeučil (pedagogický dozor), Vendula Štíchová (asistentka režie)

 

KOMÉDIA OMYLOV

Shakespeare i v této své nejkratší hře překračuje hranice tradičních žánrů. Zpočátku to vypadá jako tragédie (hned na začátku totiž hrozí jedné z postav trest smrti), brzy se však hra dostává až do polohy frašky. Zejména dialogy pána a sluhy jsou přímo ukázkami, jak by mohla vypadat i moderní cirkusová klauniáda. Fraška o dvou sourozeneckých dvojicích – identických dvojčatech – nabízí nejen závratné tempo zvratů a zábavy, ale také důmyslnou hru s protiklady a paradoxy, kterou autor vždy výtečně ovládal. Rozvinul v ní i brilantní úvahu o vztazích muže a ženy, o významu jejich lásky a úcty. „Svým způsobem je Komedie omylů bláznivým kolotočem ztrát a nálezů,“ tvrdí překladatel Martin Hilský.

Hrají: Ján Jackuliak (Solinus & Skřipec), Ján Kožuch (Egeon & Baltazar), Robert Roth (Antifolus Efeský & Antifolus Syrakuský), Martin Šalacha (Dromio Efeský & Dromio Syrakuský), Juraj Hrčka (Angelo), Petra Vajdová / Alena Pajtinková (Adriana), Dominika Žiaranová (Luciana), Pavla Vitázková (Viola & Emilie), Monika Potokárová (Kurtizána), Jakub Rybárik (kupec), Tomáš Stopa (žalářník), Róbert Mankovecký (klavírista)

Tvůrčí tým: Ľubomír Feldek, Martin Hilský (překlad), Roman Polák (režie), Peter Čanecký (scéna a kostýmy), Róbert Mankovecký (hudba)

 

MEASURE FOR MEASURE

„Prague Shakespeare Company představuje ve světové premiéře své nastudování hry Něco za něco v rámci cyklu „Shakespeare v originále“.

Shakespearova hra o sexuálním obtěžování vypovídá o nespravedlnosti, pokrytectví a nepružných ctnostech. Temně komická studie o sexu a společenské spravedlnosti je zvlášť aktuální dnes, v době #metoo a ve světle tolika neodhalených sexuálních a politických skandálů.

Vincentio, kníže vídeňský, zhnusený nemravností svého města, ohlásí svůj odchod z veřejného života a přenechá moc puritánskému Angelovi. Ten ve svém zápalu pro dodržování litery práva zahájí nemilosrdné tažení, aby vymýtil prostituci. V rámci tohoto tažení je odsouzen k smrti také Claudio. Nemohla by třeba Claudiova panenská sestra Isabela, klášterní novicka žádající pro svého bratra milost, vzbudit v chladném, úzkoprsém Angelovi touhu, a zachránit tak bratrův život?

Hrají (hraje se v angličtině): Scott Bellefeuille, Guy Roberts, Karel Hermanek ml, Abigail Rice, Lauren Mercier, John Poston, Bob Boudreaux, Scott Sophos, Peter Hosking, David Fisher, Jeff Smith, Sarah Bentley, Patrick Bentley, Galia Newberger, Jackson Simpson, Charlotte Leinbach, Kalpita Chakote, Sofia Mayorga, Begum Burian, Dasa Jegerova, Jenn Kirk, Paolo Pilcnik, Leona Skleničková

Tvůrčí tým: Guy Roberts (režie), Patrick Neyl Dole (hudba), Markéta Trösterová – Fantová (scéna), Přemysl Janda (světla), Eva Bellefueille (kostýmy), Eva Nyklíčková (masky), Brad Caleb Lee (asistent scénografa), Eric Sammons (inspice), Kris Ayers (asistent inspice)

 

KOMEDIE OMYLŮ

Nejúspěšnější inscenace Letních shakespearovských slavností v Ostravě ohlásila obnovenou premiéru v minulém roce. Představení vzniklo pod režijní taktovkou uměleckého šéfa Národního divadla moravskoslezského Petera Gábora v nastudování oblíbených herců z předních ostravských divadel. Komedie omylů je ranou Shakespearovou hrou s nevšedním humorem a strhujícím tempem, díky kterému si získává přízeň diváků a vyvolává salvy smíchu již po několik staletí. Fraška o dvou sourozeneckých dvojicích – dvojčatech – obsahuje typickou, do detailů propracovanou hru s protiklady a paradoxy. Nechybí v ní dramatikova brilantní úvaha o vztazích muže a ženy, o významu jejich lásky a úcty a vzájemném prolínání jejich bytostí.

Hrají: Marek Holý (Antifolus Efeský), Aleš Bílík (Antifolus Syrakuský), Vladimír Polák (Dromio Efeský), Jiří Sedláček (Dromio Syrakuský), Pavlína Kafková (Adriana), Tereza Dočkalová (Luciana), Hana Vaňková (Abatyše), Andrea Mohylová (kurtizána), Tomáš Jirman (Angelo), Vladimír Čapka (Vévoda), Jan Fišar (Egeon), Ivo Marták (Baltazar), René Šmotek (Skřipec), Libor Olma (strážník), Zbigniew Kalina (kupec), Markéta Matulová (Manča), Barbora Králová, Pavlína Červíčková (kurtizány), Jan Kruba, Stanislav Šterc (strážní)

Tvůrčí tým: Martin Hilský (překlad), Peter Gábor (režie), Marek Pivovar (dramaturgie), Marta Roszkopfová (kostýmy a scéna), Petr Filák a Peter Gábor (hudba), Michaela Šárská (inspice)

 

HAMLET

Claudius se rozvaluje na pohovce, na které zavraždil svého bratra. Gertruda je mu ochotně po vůli, což její syn Hamlet sleduje s krajní nevolí. Hostina přesto pokračuje a pohřeb i svatba organicky splynou v jeden velký banket. Hamlet tuší, že už ví, kdo mu zabil otce, a Claudius už ví, že Hamlet něco tuší. Vražda plodí další vraždu. Šílenství Hamlet předstírá, ale jak je to s láskou? Předstírá Ofélie lásku? A jak je to s jejím šílenstvím? V rukou se blýskají nože, na nebi hvězdy. Jednomu z toho až přechází zrak.

Hrají: Tomáš Savka (Hamlet), Jan Vápeník (Claudius), Jan Fišar (duch mrtvého krále), Dana Růžičková (Gertruda), Miroslav Etzler (Polonius), Josef Kaluža (Laertes), Pavlína Gajdošíková (Ofélie), Radovan Král (Horacio), Ondřej Nosálek (Rosencrantz), Ivan Dejmal (Guildenstern), Milan Cimerák (Marcelus), Vojtěch Lipina (Bernardo), Jaro Rusnák (Osric), František Večeřa (hrobník), Petr Panzenberger (hrobník, vesničan), Robin Ferro (posel), Jakub Burýšek, Kristýna Krajíčková (dvořané, bývalí Hamletovi spolužáci)

Tvůrčí tým: Jiří Josek (překlad), Janka Ryšánek Schmiedtová (režie), Adéla Laštovková Stodolová (choreografie), Jan Burian (hudba), Tomáš Vůjtek (úprava), Lucie Labajová (scéna), Katarina Kováčiková (kostýmy), Petr Sýkora, Ivan Petrák (souboje), Hana Dvořáčková, Sylvie Rubenová (produkce)

 

Místa konání

PRAHA - Letní míčovna, Královská zahrada Pražského hradu, Praha 1 (ceny vstupenek: 290, 390, 590, 790 a 990 Kč). Inscenace: Dobrý konec všechno spraví (premiéra), Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Romeo a Julie (derniéra), Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Measure for Measure (premiéra)

PRAHA – Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU, Malostranské nám. 13, Praha 1. Inscenace: Sen noci svatojánské (derniéra), Veselé paničky windsorské, Komédia omylov.

BRNO - Hrad Špilberk, Špilberk 1, Brno (ceny vstupenek: 350, 480, 640 a 790 Kč). Inscenace: Dobrý konec všechno spraví (premiéra), Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Hamlet.

OSTRAVA - Slezskoostravský hrad, Hradní 1, Ostrava. Inscenace: Dobrý konec všechno spraví (premiéra), Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, Hamlet (derniéra), Sen noci svatojánské (derniéra), Komedie omylů.

BRATISLAVA - Bratislavský hrad, Zámocká 2, Bratislava. Inscenace: Hamlet, Veselé paničky windsorské, Komédia omylov.

 

Galerie

 

Komentáře

Komentáře