Skoky stále Veselé

Ve stanici nelze (zdroj - Veselé skoky)

Minulý týden jsem zavítala do Divadla v Celetné na jedno z pravidelných představení originálního pohybového divadla Veselé skoky. Ačkoli tento spolek znám již nějakou dobu (ani vám možná neunikl jejich “fackovací tanec”) , jemně jsem na něj pozapomněla, což se ukázalo jako velká chyba. Od večera stráveného ve společnosti železničářů – na představení Ve stanici nelze - se nějak víc usmívám. Takže nevidím důvod se o svůj zážitek nepodělit i tady, i když zatím pouze v rubrice Mimochodem.

“Skoky”, jak se jim někdy familiárně říká, jsou v našich končinách svého druhu raritou. Jejich inscenace, kterých mají na repertoáru už pět, v sobě spojují jevištní pohyb, tanec, prvky klaunérie a především gagy založené na hereckých schopnostech všech zúčastněných. Tedy spíš než hrající tanečníci či akrobaté jsou to tančící a svižně se hýbající herci. A právě herecký výraz  je pro tento druh vyprávění příběhů zásadní. V jejich kusech se potkáte s řadou figurek. S blázny, úchyly, snílky, romantiky, nádražáky, ufony… a fantazie dostává zelenou. Většinou se publikum směje, v několika situacích člověku obdivně spadne čelist a párkrát i zatlačí slzu.

“Jsou to machři“, pomyslela jsem si, když jsem opouštěla sál. A už teď je mi jasné, že se tomuto fenoménu budeme na O divadle věnovat v jednom z našich tématických článků, nejen proto, že Skoky letos slaví už desáté výročí a zjevně jsou stále Veselé…

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Od sezóny 2016-2017 kmenová dramaturgyně MDK. Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, poté byla dva roky v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, spolupracovala také se Západočeským divadlem v Chebu a Městským divadlem Mladá Boleslav. Mezitím učila dramatickou výchovu, pracovala pro Českou televizi a občas publikovala na portálu O divadle.cz. Jako dramaturg působí rovněž v pražském divadelním souboru 3D company, který hraje pátým rokem v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Komentáře

Komentáře