Skoky stále Veselé

Ve stanici nelze (zdroj - Veselé skoky)

Minulý týden jsem zavítala do Divadla v Celetné na jedno z pravidelných představení originálního pohybového divadla Veselé skoky. Ačkoli tento spolek znám již nějakou dobu (ani vám možná neunikl jejich “fackovací tanec”) , jemně jsem na něj pozapomněla, což se ukázalo jako velká chyba. Od večera stráveného ve společnosti železničářů – na představení Ve stanici nelze - se nějak víc usmívám. Takže nevidím důvod se o svůj zážitek nepodělit i tady, i když zatím pouze v rubrice Mimochodem.

“Skoky”, jak se jim někdy familiárně říká, jsou v našich končinách svého druhu raritou. Jejich inscenace, kterých mají na repertoáru už pět, v sobě spojují jevištní pohyb, tanec, prvky klaunérie a především gagy založené na hereckých schopnostech všech zúčastněných. Tedy spíš než hrající tanečníci či akrobaté jsou to tančící a svižně se hýbající herci. A právě herecký výraz  je pro tento druh vyprávění příběhů zásadní. V jejich kusech se potkáte s řadou figurek. S blázny, úchyly, snílky, romantiky, nádražáky, ufony… a fantazie dostává zelenou. Většinou se publikum směje, v několika situacích člověku obdivně spadne čelist a párkrát i zatlačí slzu.

“Jsou to machři“, pomyslela jsem si, když jsem opouštěla sál. A už teď je mi jasné, že se tomuto fenoménu budeme na O divadle věnovat v jednom z našich tématických článků, nejen proto, že Skoky letos slaví už desáté výročí a zjevně jsou stále Veselé…

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, byla v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Městském divadle Kladno. Mezitím byla dramaturgyní na volné noze a v divadlech pracovala jako host. Nejčastěji hostovala či hostuje v Západočeském divadle v Chebu, v pražském Divadle D21 či v Městském divadle Mladá Boleslav. Spolupracovala také s Českou televizí jako externí dramaturg. V současné době studenty hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha a příležitostně režíruje. Sem tam také ráda přispěje na portál O divadle. Od roku 2014 působí v nezávislém divadelním souboru 3D company, který hraje v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Od září 2020 kmenová dramaturgyně Divadla D21.

Komentáře

Komentáře