SKUTR v roce 2020

Na Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského (SKUTR), čeká v letošním roce 6 premiér a 2 obnovené premiéry. Rok 2020 zahájí první únorový den Divadelním románem v bratislavském Národním divadle.

Už 1. února to bude inscenace Michaila Afansjeviče Bulgakova Divadelní román, kterou nastudovali s herci činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě u příležitosti oslav 100 let od založení. Do jedné z nejoblíbenějších literárních děl o divadle, divadelnících a jejich umění, ale i o společnosti a osobní svobodě tvorby, jsou obsazeni např.: Táňa Pauhofová, Martin Huba, Zdena Studenková, Božidara Turzonovová Emília Vášáryová, Emil Horváth, Richard Stanke a další.

O deset dní později, v pondělí 10. února, bude mít v holešovických Jatkách78 premiéru autorský projekt Cirk La Putyka/ STK Theatre Concept Don’t Quijote, který je pokračováním jejich volné tvorby pohybujícím se na hranici činohry, pohybového a loutkového divadla. Rozvíjí úspěšný mezinárodní projekt Bouře. Do spolupráce tentokrát vstupují Jiří Kohout a Rostislav Novák – jde o projekt bilanční a navazující na předchozí spolupráci. Inspirací je kromě osobních vzpomínek a zkušeností jeden z nejvýznamnějších evropských románů, Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha Miguela de Cervantese y Saavedry.

Bon Appétit si užijí a popřejí diváci stejnojmenné autorské inscenace v premiéře ve čtvrtek 2. dubna na Nové scéně pražského Národního divadla Praha. Vzniká tak taneční divadlo choreografa Jana Kodeta ve spolupráci se SKUTRem a hudebním skladatelem Ivanem Acherem a souborů Laterny magiky a baletu Národního divadla.

Život je jako stůl, na kterém leží tisíce mističek. V každé je něco jiného: láska, barva, chuť, vůně. Koho? Partnera? Místa? Města? Cesty? Život je vášeň. Vášeň po tom stole, po těch miskách. A je jen na vás, po čem sáhnete.

Do historické budovy Národního divadla se 6. června vrátí Čarodějův učeň. Autorské taneční divadlo hudebního skladatele Zbyňka Matějů, choreografa Jana Kodeta a SKUTRu na motivy lužickosrbské legendy z přelomu 17. a 18. století o chlapci Krabatovi, který se přiblížil černé magii a je jí fascinován, dokud nepozná, že ho může zahubit.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově bude znovu vyprávět Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, a to od 6. srpna.

Kromě Slovenska budou letos SKUTŘI tvořit i v polské Wroclavi, kde bude mít v divadle Teatr Lalek 10. října premiéru  dobrodružné rodinné představení o tragické dětské křížové výpravě v roce 1212 s názvem Křižáčci.

Překvapení: a zbývají ještě dvě inscenace, které prý v tuto chvíli nelze odtajnit. Jedna bude mít premiéru na konci června a druhá v polovině prosince.

 

Lukáš Trpišovský (foto: Pavlína Saudková)
Martin Kukučka (foto: Pavlína Saudková)

 

Komentáře

Komentáře