Sláva a pád krále Otakara (Městská divadla pražská)

Cesta Čechů z deště pod okap. Grillparzerův král Otakar poprvé česky na jevišti

Městská divadla pražská otevírají v Komedii sezonu českou premiérou dramatu Sláva a pád krále Otakara. Po dvou stech letech od svého vzniku se dílo jednoho z nejvýznamnějších rakouských dramatiků 19. století Franze Grillparzera dočkala i českého překladu. Hra vyjde i jako první svazek edice Nápovědní kniha, ve které plánují Městská divadla pražská publikovat dosud nepřeložené tituly.

Hru inspirující se osudem českého krále Přemysla Otakara II. o téměř pěti tisících verších přeložil Radek Malý, který do češtiny přeložil ku příkladu verše Georga Trakla, Rainera Marii Rilkeho, ale také Goethova Fausta. Hlavní role krále Otakara a jeho politického soupeře Rudolfa Habsburského hrají Martin Pechlát a Ivan Lupták.

Režisér Michal Hába„Tohle dílo bylo a je především habsburskou propagandou. V naší interpretaci ale nedostává tolik prostoru česko-německá otázka. Nezabýváme se Grillparzerovým vědomým odkazem světu, ale tím, co jeho hra říká nechtěně. Prostor tak dostává především politika a různé způsoby vlády – včetně sebeprezentace čili propagandy. Postavy Otakara a Rudolfa jsou zcela odlišné a představují právě ony dva různé způsoby vlády: Otakar jako sebestředný panovník s horkou hlavou ztělesňuje starou moc, která chce být vidět a jejíž odstrašující obraz je součástí vlastní realizace. Naproti tomu Rudolf je představitelem moci rafinovanější. Svůj obraz navenek neprosazuje, naopak vyvolává zdání své nepřítomnosti, pozornost od sebe přesunuje jinam. Právě jejich střet je klíčový i pro dnešek, kdy se zdá, že již neexistuje jasný nepřítel a konečně prožíváme příběh svobody“.

 

Sláva a pád krále Otakara

Autor: Franz Grillparzer, překlad: Radek Malý, úprava: Michal Hába, Simona Petrů, režie: Michal Hába, dramaturgie: Simona Petrů, výprava: Adriana Černá, hudba: Jindřich Čížek

Hrají: Martin Pechlát, Ivan Lupták, Radka Fidlerová, Johana Schmidtmajerová, Aleš Bílík, Vojtěch Dvořák, Tomáš Milostný, Jiří Štrébl 

Premiéra: 15. září v divadle Komedie

 

Galerie

Komentáře

Komentáře